Oslo 14. januára 2022 – Globálne investície do zemného plynu a ropy sa tento rok zvýšia o 26 miliárd USD, keď sektor pokračuje v zotavovaní sa z najhorších fáz pandémie a prekážok spôsobených variantom omikron. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Rystad Energy, ktorá predpokladá, že celkové investície do ropy a zemného plynu sa tento rok zvýšia o 4 % na 628 miliárd USD zo 602 miliárd USD v roku 2021.

„Významným faktorom tohto nárastu bude 14 % nárast investícií do zemného plynu a LNG. Tieto segmenty budú v roku 2022 rásť najrýchlejšie, so skokovým nárastom investícií zo 131 miliárd USD v roku 2021 na približne 149 miliárd USD v roku 2022,“ uviedli analytici. Aj keď tieto sumy nedosahujú predpandemické úrovne, očakáva sa, že investície v tomto sektore prekročia 168 miliárd USD z roku 2019 už za dva roky, pričom v roku 2024 dosiahnu 171 miliárd dolárov, tvrdí Rystad.

Predpokladá sa, že investície do ropy vzrastú z 287 miliárd USD v roku 2021 na 307 miliárd USD v tomto roku, čo predstavuje nárast o 7 %, zatiaľ čo investície do midstreamu a downstreamu klesnú v tomto roku o 6,7 % na 172 miliárd USD. „Všadeprítomné rozšírenie variantu omikron nevyhnutne povedie k obmedzeniam pohybu v prvom štvrťroku 2022, čo obmedzí dopyt po energii a oživenie v hlavných sektoroch, ktoré spotrebúvajú ropu, ako je cestná doprava a letectvo. Ale napriek pretrvávajúcim narušeniam spôsobeným covid-19 sú vyhliadky globálneho trhu s ropou a plynom sľubné,“ hovorí Audun Martinsen, vedúci výskumu energetických služieb v Rystad Energy.

Podľa predpovede spoločnosti sa globálne investície do bridlíc v roku 2022 zvýšia o 18 % a v roku 2022 dosiahnu 102 miliárd USD v porovnaní s 86 miliardami USD v roku 2021. Investície na mori sa majú zvýšiť o 7 %, zo 145 miliárd USD na 155 miliárd USD, zatiaľ čo konvenčné investície na pevnine poskočia o 8 %, z 261 miliárd USD na 290 miliárd USD.

Z regionálneho hľadiska budú v popredí najmä Austrália a Blízky východ, pričom Austrália pravdepodobne zaznamená zvýšenie investícií o 33 % vďaka rozvoju plynu na zelenej lúke. Na Blízkom východe sa investície v tomto roku zvýšia o očakávaných 22 %, keďže Saudská Arábia posilní svoju kapacitu na export ropy a Katar rozšíri kapacitu výroby a exportu skvapalneného zemného plynu (LNG), ozrejmil Rystad.

Tohtoročný rast investícií je podľa analytikov do značnej miery vopred naprogramovaný projektmi na zelenej lúke v hodnote 150 miliárd USD, ktoré boli schválené v roku 2021, oproti 80 miliardám USD v roku 2020. Schvaľovacia aktivita v roku 2022 bude pravdepodobne takmer zodpovedať úrovniam z roku 2021, pričom podobné množstvo projektových výdavkov bude uvoľnené v krátkodobom až strednodobom horizonte.

V Severnej Amerike sa schvaľovanie obnoví, pričom v roku 2022 by malo ísť o projekty v hodnote viac ako 40 miliárd USD. Očakáva sa, že zelenú dostane šesť projektov LNG, päť v Spojených štátoch a jeden v Kanade. Dostatok príležitostí pre dodávateľov poskytnú projekty na mori. Do záverečnej fázy výberového konania vstupuje projekt North Platte spoločnosti TotalEnergies a projekty Leon (LLOG Exploration) a Ballymore (Chevron) v americkom Mexickom zálive očakávajú pokračovanie fázy vývoja v roku 2022.

Pokiaľ ide o schvaľovanie morských polí, v pláne schvaľovania na rok 2022 je približne 80 projektov v celkovej hodnote 85 miliárd USD. Latinská Amerika a Európa budú v budúcom roku zodpovedné za približne 24 % z celkovej hodnoty schvaľovania na mori, pričom po nedávnych daňových zmenách sa očakáva expanzia hlbokomorských projektov v Guyane, Brazílii a Nórsku.

Počet schvaľovaných offshore projektov bude podľa Rystadu medziročne rásť, ale pri meraní kapitálovými záväzkami sa zmení len málo. Veľkú obavu v roku 2022 predstavujú problémy s realizáciou súvisiace s pandémiou a zvýšenými inflačnými nákladmi na oceľ a ďalšie vstupné faktory. Je pravdepodobné, že prevádzkovatelia budú mierne opatrní, pokiaľ ide o významné kapitálové záväzky. Okrem toho, hlavní operátori na mori čelia výzvam v súvislosti so stratégiou svojho portfólia v období energetickej transformácie, pričom viaceré prieskumné a výrobné spoločnosti už smerujú investičné rozpočty na nízkouhlíkové zdroje energie, uzavrel Rystad Energy.