Varšava/Kyjev 23. februára 2021 – Spojené štáty musia odmietnuť názor, že projekt plynovodu Nord Stream 2, ktorý nie je o energetickej bezpečnosti Nemecka, je príliš veľký na to, aby zlyhal. Americký prezident Joe Biden by mal využiť všetky prostriedky na jeho zastavenie. V spoločnom stanovisku na webe politici.eu to tvrdia ministri zahraničných vecí Poľska a Ukrajiny Zbigniew Rau a Dmytro Kuleba.

„Poľsko a Ukrajina majú spoločný záujem na silnom, životaschopnom a odolnom Západe. Sme zjednotení za veľkou víziou, ktorú presadzujú všetci prezidenti USA od konca druhej svetovej vojny, o slobodnej, zjednotenej Európe, ktorá je prosperujúca a mierová,“ píšu ministri, podľa ktorých bráni skutočnému zjednoteniu Európy aj falošné presvedčenie, že slobodný svet je elitný klub krajín, ktorých národné záujmy sú nadradené tým kolektívnym. Táto viera povzbudzuje autokratické sily a vytvára riziká pre medzinárodnú stabilitu a svetový mier, tvrdia ministri.

Autoritárske režimy podľa nich reagujú na odmietanie autokracie zo strany slobodného sveta vojenskou silou, ekonomickým nátlakom a vydieraním, označovaním politických a obchodných elít slobodného sveta za korupčné či dezinformačnými kampaňami. Uplatňujú si nárok na „sféry privilegovaných záujmov“ a snažia sa o obnovenie „koncertu mocností“, a teda kontrolu nad osudom iných národov, píšu Rau a Kuleba.

Rusko sa podľa nich snaží narušiť snahu strednej Európy o upevnenie vzťahov so Západom aj využívaním závislosť svojich susedov od dodávok energie, najmä zemného plynu.

„Najskôr v roku 2006 a potom v roku 2009 Rusko využilo svoje postavenie jediného dodávateľa a bez dôvodu a vysvetlenia prerušilo dodávky zemného plynu na Ukrajinu. Vzhľadom na dôležitosť ukrajinskej infraštruktúry pri preprave ruského zemného plynu na západ pocítil dôsledky aj zvyšok Európy,“ pripomenuli šéfovia diplomacií.

Už plynovod Nord Stream 1 bol podľa nich navrhnutý tak, aby sabotoval energetickú bezpečnosť Európy. „Desať rokov po jeho spustení je Rusko nebezpečne blízko k dokončeniu plynovodu Nord Stream 2. Bohužiaľ, Rusku bolo umožnené pokročiť s týmto projektom tak ďaleko, hoci naďalej porušuje suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny, predvádzajúc očividnú ignoranciu medzinárodného práva,“ uvádza sa v stanovisku.

Poľsko a Ukrajina už dlho varujú pred nebezpečenstvom spojeným s výstavbou Nord Stream 2. „Naše výzvy k ostražitosti a odvahe zazneli v Kongrese USA, ktorý pokračoval v opatreniach zameraných na zastavenie tohto nebezpečného a rozporuplného projektu. Vyzývame amerického prezidenta Joe Bidena, aby využil všetky dostupné prostriedky a zabránil tak dokončeniu projektu,“ píšu ministri, podľa ktorých je pozícia USA v tejto otázke naďalej mimoriadne dôležitá.

Spojené štáty musia odmietnuť tvrdenia, že Nord Stream 2 je „príliš veľký na to, aby zlyhal“, a že ho treba jednoducho dokončiť. „Ak bude projekt úspešný, Rusko by sa mohlo pokúsiť presvedčiť ukrajinskú verejnosť, že Západ nedbá o svoje vlastné princípy a v konečnom dôsledku ani o bezpečnosť a prosperitu Ukrajiny,“ tvrdia šéfovia diplomacií s tým, že projekt plynovodu nie je o energetickej bezpečnosti Nemecka, ktorého právo na názor rešpektujú.

„Tiež sme však pevne presvedčení, že na tieto druhy projektov sa nemožno dívať úzko z hľadiska dvojstranných vzťahov, ale malo by sa k nim pristupovať zo širšej perspektívy európskych záujmov a bezpečnosti ako celku,“ píšu Rau a Kuleba.

Autokratickí vládcovia v Kremli a inde môžu a mali by byť braní na zodpovednosť. Západ na čele s USA si nemôže dovoliť ustupovať tvárou v tvár vydieraniu, ktoré je v rozpore so všetkým, za čím stojíme,“ uzavreli ministri zahraničných vecí Poľska a Ukrajiny Zbigniew Rau a Dmytro Kuleba pre politico.eu.