Horný Smokovec 14. februára 2022 – Zemný plyn nie je nepriateľom, ale spojencom, ktorý umožní naplniť ambiciózne environmentálne ciele bez vážnych ekonomických i spoločenských strát. Na jubilejnom 30. ročníku medzinárodnej konferencie VYKUROVANIE 2022 to povedal poradca prezídia Slovenského plynárenského a naftového zväzu Ján Klepáč.

Vo svojom vystúpení sa zameral na politické, poveternostné, environmentálne, investičné a cenové súvislosti ovplyvňujúce pozíciu zemného plynu vo svete. Medzi hlavné politické faktory označil riziko rusko-ukrajinskej vojny, dianie okolo plynovodu Nord Stream 2, americko-čínske vzťahy či situáciu v Kazachstane.

„Na rozdiel od eufórie, ktorá sprevádzala anexiu Krymu v roku 2014, ruská verejnosť je v súčasnosti úplne nezainteresovaná na medzinárodných ambíciách Kremľa. Rusov dnes trápi stagnujúca životná úroveň i stagnujúca ekonomika. Invázia do Ukrajiny by bola finančne náročná a okrem toho by do obsadených území bolo následne treba veľa investovať,“ uviedol Klepáč na margo možného rusko-ukrajinského konfliktu.

Hromadenie ruských vojsk na hraniciach s Ukrajinou však spôsobilo, že kancelár Scholz je pod tlakom európskych spojencov, aby použil plynovod Nord Stream 2 ako páku na Putina, konštatoval poradca prezídia SPNZ. S blížiacou sa zimou podľa neho Nemci urobili to, čo ich byrokracia už od čias cisárstva robí najlepšie: získali čas papierovaním, rozhodnutie o konečnej certifikácii Nord Streamu 2 nepadne skôr ako v druhej polovici roku 2022. „Dovtedy budú Nemci vedieť, či ruskí vojaci zaútočili na Ukrajinu alebo či sa napätie znížilo dostatočne na opätovné posúdenie spustenia plynovodu,“ povedal Klepáč.

Environmentálne súvislosti

Pokiaľ ide o environmentálne súvislosti, okrem iného upozornil, že „akcelerácia opatrení na energetickú transformáciu bez toho, aby sme najprv zabezpečili bezpečnosť dodávok energií bude viesť k energetickej kríze, najprv v Európe a potom aj vo svete“. Pripomenul aj varovanie ECB, že vplyv opatrení na zníženie klimatických zmien spôsobí dlhodobo nárast cien energií a vyššiu infláciu. „Predpokladám, že v roku 2022 sa ukáže jasnejšie ako doteraz, že OZE sami nedokážu zásobovať Európu ani zvyšok sveta. Nezamýšľané dôsledky bezhlavej energetickej transformácie bez náležitého vysporiadania sa s prerušiteľnosťou OZE, náhradných zdrojov a rastu nákladov prejavia naplno,“ očakáva Klepáč.

V nedávno predloženom návrhu na zaradenie plynu a jadra do taxonómie udržateľných financií podľa Klepáča nedostali obe palivá „zelenú“, ale „oranžovú“ vzhľadom na výhrady voči nim z environmentálneho či geopolitického hľadiska. „V každom prípade treba vítať, že si kritická väčšina bruselských byrokratov uvedomila, že jadro a zemný plyn sú minimálne počas procesu energetickej transformácie pre podporu OZE nevyhnutné. Taxonómia je kľúčová pre budúce udržateľné financovanie,“ uviedol poradca prezídia SPNZ a pripomenul aj prísne technické kritériá pre plynové technológie, ktoré podľa neho narážajú na technologickú uskutočniteľnosť.

Rozhodnutia EÚ a financovanie plynárenských a ropných projektov

Rozhodnutia na úrovni EÚ, či už taxonómia alebo balíček Fit for 55 podľa Klepáča ovplyvnia aj financovanie nových plynárenských a ropných projektov. „Nové investície pre zemný plyn môžu byť v rámci EÚ schválené len ak sa preukáže ich kompatibilita s taxonómiou a Fit for 55. A to všetko pod ušľachtilým cieľom uľahčiť prechod od znečisťujúcich palív k čistej energii bez toho, aby sme uviazli v technológiách, ktoré by komplikovali vývoj čistejších alternatív,“ poznamenal s tým, že plynárenské i ropné projekty budú v tomto roku náročne financovateľné, budú mať vyššie nároky na kapitál so zvyšujúcim sa tlakom na úvery.

Podľa Wood Mackenzie bude rok 2022 zameraný na pokročilé, nízkouhlíkové a nízkoemisné projekty s krátkou dobou návratnosti. Takéto projektové financovanie zakladá vážne problémy do budúcnosti, upozornil Klepáč. „Bez dostatočných investícií do ťažobných kapacít ropy a zemného plynu budeme trpieť v budúcnosti nedostatkom paliva a k tomu vysokými cenami. Som ochotný pripustiť, že v roku 2022 sa tieto problémy ešte nemusia prejaviť. Do roku 2025 však už určite, ale to už bude iná Európska komisia i Európsky parlament,“ dodal Klepáč, ktorý sa vyjadril aj cenám plynu v roku 2022.

Ceny v roku 2022

Očakáva v tejto súvislosti „vážnu volatilitu“ vzhľadom na faktory, akými sú vývoj pandémie, prípadné lockdowny, rast inflácie, neúspešné doplnenie európskych plynových zásob, rast ceny povoleniek na 100 €/t, diverzifikácia ruských dodávok do Číny na úkor Európy a ďalšie. „Ak sa nerozhorí pandémia, rusko – ukrajinský konflikt, Nord Stream II sa spustí do prevádzky a zrealizujú sa ďalšie dodávky, možno predpokladať, že do polovice roka 2022 sa cena zemného plynu ustáli na normálnej úrovni. V tom prípade možno sa do konca roka 2022  dopyt stabilizuje na predpandemickej úrovni,“ domieva sa Klepáč.

Stanoviť pozíciu zemného plynu vo svetovom energetickom mixe podľa neho znamená riešiť multidimenzionálny problém s mnohými aspektmi. Túto pozíciu ovplyvňuje veľa faktorov, z ktorých väčšina je ťažko predvídateľná. To vplýva na cenovú volatilitu, ale i dostupnosť. Reálnu odpoveď na virtuálnu otázku Bruselu, či je mu plyn nepriateľom alebo spojencom, dal podľa Klepáča život aj v podobe nemeckej spätnej väzby k návrhu taxonómie, ktorá vyzvala EK na zmiernenie obmedzení týkajúcich sa zemného plynu pri prechode na nízkouhlíkový energetický systém. „Priebežné ciele požadované pri palivovom prechode, s mierou primiešavania dekarbonizovaných plynov 30 % do roku 2026 a 55 % do roku 2030, nie sú reálne dosiahnuteľné,“ varovalo Nemecko vo svojom stanovisku.

Pod tlakom vážnych energetických analýz i EK uznáva, že bioplyn, biometán, obnoviteľné a nízkouhlíkové plyny a vodík budú v roku 2050 reprezentovať v európskom energetickom mixe dve tretiny plynných palív, pripomenul Klepáč s tým, že zvyšná tretina bude vyhradená pre zemný plyn s technológiou CCUS, dnes už najlacnejšou a najrýchlejšou alternatívou pre naplnenie našich klimatických záväzkov.

„Zemný plyn nie je nepriateľom, ale spojencom, ktorý nám umožní naplniť ambiciózne environmentálne ciele bez vážnych ekonomických i spoločenských strát. K tomu pre všetkých zodpovedných na Slovensku len jeden odkaz: nestačí opisovať bruselské smernice a bedákať, že sa nedá nič robiť. Treba predovšetkým rozmýšľať – aj keď to bolí a niekedy i ohrozuje kariéru!“ uzavrel poradca prezídia SPNZ Ján Klepáč svoje vystúpenie na konferencii VYKUROVANIE 2022. 

Konferencia VYKUROVANIE 2022

Leitmotívom jubilejného, 30. ročníka medzinárodnej, vedecko-odbornej konferencie VYKUROVANIE 2022 je „Čistá energia pre modrý vzduch a zelenú prírodu“ Odborný program päťdňového podujatia, ktorý podporil aj SPNZ, je rozdelený do 5 samostatných celkov: Energetika budov, Progresívna výroba tepla, Alternatívne zdroje energie, Automatizácia vo vykurovaní a Energetické služby.

Spolu sa uskutoční 13 samostatných sekcii a 4 diskusné fóra. Sekcie budú okrem iného venované energetickej hospodárnosti budov, kogeneračným zdrojom energie, sústavám CZT a OST, energetickému zhodnocovaniu odpadu, legislatívnym, ekonomickým aj technickým otázkam.

S prednáškami vystúpi okolo 100 odborníkov, z toho pätina zo zahraničia. Nebudú medzi chýbať šéf ÚRSO Anton Juris, zástupcovia Ministerstva hospodárstva SR, predstavitelia MH teplárenského holdingu, reprezentanti firiem z teplárenského sektora či plynárenstva.

Posledne menovaní sa budú venovať napríklad príprave tepla v rodinnom dome vodíkom alebo zmesou plynov (R. Illith, SPP – distribúcia), kogeneračnej jednotke ako pohonu rýchlonabíjacej stanice (R. Illith, V. Hricová, SPP-distribúcia) Dekarbonizácia a zvyšovanie podielu OZE v teplárenstve resp. systémoch CZT cez využitie záruk pôvodu pre  obnoviteľný plyn (J. Roth, SPP – distribúcia).