Varšava 6. augusta 2020 – Integrácia poľského energetického sektora sa výrazne oneskorila, k jej realizácii treba pristúpiť čo najskôr. V rozhovore pre magazín Natural Gas World (NGW) to povedal generálny riaditeľ spoločnosti PGNiG Jerzy Kwiecinski. Štátnou stratégiou má podľa neho byť konsolidácia sektora, ktorá posilní jeho medzinárodnú konkurencieschopnosť. Vyhliadky plynu sú podľa neho v ďalších 10 – 15 rokoch pri nahrádzaní uhlia veľmi dobré.

V súvislosti s ohlásenou fúziou s petrochemickou spoločnosťou PKN Orlen Kwiecinski uviedol, že rokovania o podmienkach zlúčenia sa len začali. „Dávam si tri roky a dúfam, že spoločnosť postavím na „pevné nohy“ operačne aj finančne a uzavriem fúziu,“ skonštatoval šéf PGNiG-u.

Štát má v PKN Orlen priamy podiel 27 % a v PGNiG 72 %. „Poľský energetický sektor zostal vo svojej podstate veľmi sovietska štruktúra,“ myslí si Kwiecinski, ktorý pripomenul, že v každom priemyselnom odvetví boli založené samostatné spoločnosti, či už ide o ropu, plyn alebo elektrinu.

„To nie je správna štruktúra pre dnešnú ekonomiku. Mali sme namiesto toho nasledovať maďarský model a už dávnejšie integrovať energetický sektor. Všetky jeho rôzne súčasti sú rozptýlené a to, čo potrebujeme, je konsolidácia. Teraz musíme to urobiť čo najskôr,“ zdôraznil s tým, že Taliansko, Nórsko či Spojené kráľovstvo nemajú taký rozptýlený systém, naopak, majú silné multi-energetické spoločnosti. „Náš trh zostane otvorené pre medzinárodné subjekty,“ dodal.

Stratégiou štátu má byť podľa šéfa PGNiG-u konsolidácia existujúceho energetického sektora s cieľom získať konkurenčnú výhodu a vytvoriť jedinú silnú multi-energetickú spoločnosť, ktorá bude schopná konkurovať na medzinárodnej úrovni veľkým hráčomi z iných krajín.

„PKN Orlen začal s Lotosom a Energou, ďalším na rade bude PGNiG. To je logické. Sme líder v oblasti plynu a jedna z vedúcich spoločností vo výrobe elektriny aj v teplárenstve,“ myslí si.

Prechod z uhlia na plyn bude mať veľký význam vplyv na dopyt po plyne pri diaľkovom vykurovaní a PGNiG je podľa neho najvhodnejšia spoločnosť, ktorá to dokáže zvládnuť. Jediný, ekonomicky životaschopný prístup predstavuje podľa Kwiecinského plná kogenerácia: teplo a elektrina.

 PGNiG je aktívny v upstreamových aktivitách, dodávateľských distribučných sieťach a maloobchode a v procese liberalizácie trhu s plynom pribudnú ďalší hráči, tvrdí šéf poľských plynárov. „Som presvedčený, že trh bude rásť nielen pokiaľ ide o CNG, LNG a plynovodný plyn, ale s vývojom obehového hospodárstva aj v sektore nových plynov, ako je napríklad biometán z rôznych zdrojov – hnoj, odpad atď,“ ozrejmil a súčasne upozornil, že tento sektor je úplne nerozvinutý. „V Poľsku je 300 bioplynových zariadení. Vyrábajú elektrinu a trochu tepla, ale nič nezostáva na vtlačenie do plynovej siete. A to je náš cieľ,“ uviedol.

Podľa jeho predstáv by Poľsko malo byť schopné vyrobiť toľko biometánu, koľko aktuálne produkuje zemného plynu: takmer 4 miliardy m3 ročne, a to do desiatich rokov. To by pokrylo súčasný a nový dopyt. Kwiecinski dúfa, že si PGNiG si zachová významný podiel na trhu a že sa dočká oveľa lepších marží, pretože cena bude stanovená trhom, nie regulátorom, ktorý ich udržuje veľmi nízke. Očakáva, že zásadné zmeny na trhu uvidíme v rokoch 2023-24.

Šéf PGNiG-u sa v rozhovore pre NGW vyjadril aj k budúcnosti poľského uhlia, ktorého výroba uhlia je stále drahšia. Kým doteraz sa ťažili ľahšie dostupné sloje, teraz sú uhoľné ložiská hlbšie pod povrchom. K dispozícii je ho tak stále menej. Rovnako náročné je financovanie a výroba energie je veľmi nákladná. OZE naopak zlacňujú a potrebujú menej a menej dotácií, a tak sa stávajú viac orientované na trh, myslí si Kwiecinski.

 „Podiel uhlia na výrobe elektriny klesá. Minulý rok predstavoval 75 % poľskej primárnej energie, čo je pokles z 80 % v roku 2018. Plyn bude naďalej nahrádzať uhlie a nasledujúcich desať alebo pätnásť rokov bude mať veľmi dobré vyhliadky, nielen pre zlepšenie kvality ovzdušia, ale vďaka znižovaniu emisií uhlíka a zlepšovaniu zdravotného stavu obyvateľstva,“ zdôraznil.

Okrem zemného plynu to podľa Kwiecinského umožnia aj zelený plyn a bioplyn. Vodík, vyrábaný predovšetkým z obnoviteľných zdrojov elektrolýzou, bude postupne nahrádzať zemný plyn.

„Naším plánom je, že naše solárne fotovoltické stanice a veterné farmy budú dopĺňať biometánovú produkciu elektriny. V Poľsku je 2500 samosprávnych obcí a odhadujeme, že po krajine musíme rozmiestniť asi 1500 – 2000 biometánových staníc, ktoré budú poskytovať obnoviteľnú energiu ako zálohu. Akákoľvek nadmerná dodávka z OZE sa môže použiť na hydrolytické štiepenie a získaný vodík sa môže vstreknúť do plynovej siete,“ vysvetlil.

Kwiecinski sa venoval aj plánovanej konsolidácii odvetvia diaľkového vykurovania. „Kogenerácia je takmer celá založená na uhlí a v nasledujúcich rokoch musí prejsť na zemný plyn. My sme prirodzene nastavení podieľať sa na tomto procese. Vyrábame a predávame plyn,“ vyhlásil. Poľsko má podľa neho oveľa chladnejšie zimy ako Spojené kráľovstvo a náklady na vykurovanie predstavujú pre domácnosť najväčší jednorazový náklad. „Potrebujeme veľké investície na výmenu kotlov a diaľkového vykurovania na plynové,“ skonštatoval a pripomenul aj potrebu zlepšenia účinnosti zavedením nových technológii.

„Stavali sme plynovody, aby sme sa dostali do dedín a zaznamenali sme nárast predaja približne o 1 miliardu m3 ročne; poľský celková spotreba plynu je teraz okolo 20 mld. m3/rok. Odhadujeme, že v roku 2030 by to mohlo byť 25 mld. m3, hoci tento proces sa ešte môže zrýchliť v závislosti od postupného vyraďovania uhlia a ďalšieho vývoja,“ uzavrel generálny riaditeľ spoločnosti PGNiG Jerzy Kwiecinski v rozhovore pre Natural Gas World.