Bratislava 22. februára 2022 – Najväčšou pridanou hodnotou biometánového registra (BMR) je, že spája všetkých účastníkov trhu: výrobcov, audítorov, obchodníkov spotrebiteľov. Všetci, ktorí majú záujem obchodovať s biometánom, sa zaregistrujú do BMR a môžu biometán predávať alebo nakupovať cez záruky pôvodu. Na hybridnom workshope Slovenského plynárenského a naftového zväzu „Fit for 55 a podpora obnoviteľných plynov“ to povedal Jerguš Vopálenský zo spoločnosti SPP – distribúcia.

Záruka pôvodu sa podľa neho vydáva na každú MWh plynu vtlačeného do distribučnej siete. Následne sa môže biometán zobchodovať, spotrebuje sa alebo sa prevedie do zahraničia. To znamená, že streamami ukončenia a záruky pôvodu je buď zrušenie na Slovensku a využitie napríklad v systéme CZT alebo prevod cez integračnú platformu, ozrejmil s tým, že SPP – D bude používať ERGaR, najväčšiu európsku platformu na prevody do zahraničia.

Za veľkú výhodu tohto riešenia Vopálenský považuje, je už odskúšané a bude sa preberať systém fungujúci v niekoľkých európskych krajinách, ktorý umožňuje pokryť aj iné plyny, napríklad vodík, syntetický metán a pod., rovnako ako umožňuje aj integráciu kritérií dlhodobej udržateľnosti.

Medzi najväčšie výhody modusu operandi BMR radí Vopálenský napríklad skutočnosť, že sa jedná o štandardný model vydávania a rušenia certifikátov pre biometán a zelené plyny funkčný napríklad v Rakúsku, Nemecku či Dánsku. Bude bez problémov zapracovateľný do slovenského systému prevádzkovej podpory založeného na prevádzkovej podpore vyrobenej elektriny. Výhodou bude aj implementácia prevodov do zahraničia cez členstvo v ERGaR. Systém bude aplikovateľný aj na iné zelené plyny v distribučnej sieti, tu si treba počkať na transpozíciu RED III, pripomenul Vopálenský

Systém podľa neho v obmedzenj miere umožňuje aj vydávanie záruk pôvodu pre off-gridový bioplyn využitý na mieste. Neistota panuje okolo spôsobu využívania tohto bioplynu. MŽP požaduje, aby mohol byť vtlačiteľný do plynárenskej siete.

Pokiaľ ide o schému fungovania modelu registra v SR, oddelí sa obchodný svet od fyzického, konštatoval Vopálenský. „Výrobca vyrobí biometán, vtlačí ho do distribučnej siete. Je zabezpečené kontinuálne 24-hodinové meranie kvality tlaku a množstva biometánu, jeho čitota a úprava na spalné teplo, aby to bolo koherentné s distribučnou sieťou,“ objasnil.

Na vtlačený biometán sa súčasne vydá certifikát v BMR, v rámci ktorého je možný obchod s certifikátmi. To znamená, certifikáty, ktoré prišli z výroby na Slovensku a certifikáty, ktoré prišli zo zahraničia. Pokiaľ ide o využitie, ide podľa Vopálenského o dva streamy. Jednak spotreba alebo zrušenie na Slovensku, vydanie potvrdenia o zrušení a prípadná výplata doplatku od operátora trhu s elektrinou. Prípadne prichádza do úvahy export cez integračné rozhranie ERGaR-u, doplnil.

„Výhoda modelu, kde sme prevádzkovateľom siete aj registra, je v tom, že vieme veľmi dobre odsledovať jednak fyzické toky a jednak obchodné toky a zabezpečiť, aby fyzické toky zodpovedali obchodným,“ skonštatoval zástupca SPP – D, ktorý pripomenul, že spoločnosť onedlho rozšíri rad krajín zapojených do siete ERGaR, to znamená, že budeme súčasťou siete veľkej európskej rodiny prevádzkovateľov biometánových registrov napojených na ERGaR hub.

Stratégia podpory biometánu v SR

Vopálenský sa vyjadril aj ku vhodnej stratégii podpory biometánu v SR. Okrem zriadenia spomínaného BMR by podľa neho mala zahŕňať vytvorenie schémy investičnej podpory pre upgrady a výstavbu nových biometánových staníc na biologicky rozložiteľný komunálny odpad (BRKO), čo by mal pokryť Operačný program Slovensko.

Zabrániť vývozu biometánu do zahraničia by malo pomôcť nastavenie zmysluplnej prevádzkovej podpory, aby sa využíval v súčasných systémoch CZT a umožnil ich dekarbonizáciu a prechod na účinné systémy CZT.

Dôležité bude legislatívne aj faktické zavedenie modernej cirkulárnej ekonomiky na Slovensku s dôrazom na separáciu a energetické zhodnocovanie BRKO namiesto skládkovania alebo kompostovania. Ďalšími zdrojmi má byť kuchynský a reštauračný odpad či odpad z retailu, domnieva sa Vopálenský.

„Keď sa táto báza odpadu využije, môžeme mať relatívne zaujímavé množstvo biometánu, ale dôležité je aj to, že tento odpad neskončí na skládke, kde produkuje metánové emisie,“ zdôraznil s tým, že práve sektor odpadov produkuje najviac metánových emisií v SR, a to až viac ako polovicu, pričom ide práve o biologickú zložku.

„Keby sme tento materiál využili, tak nielenže biometán bude mať nulové emisie, keďže je vyrobený z biologickej zložky, ale bude mať mínusové emisie, lebo sa ušetria metánové emisie, ktoré by inak unikli do ovzdušia,“ uzavrel Jerguš Vopálenský zo spoločnosti SPP – distribúcia na hybridnom workshope SPNZ „Fit for 55 a podpora obnoviteľných plynov“.