Bratislava 5. apríla 2022 – Proces odchodu od ruského plynu je nezastaviteľný. Slovensko bude v otázke platieb za ruský plyn postupovať jednotne s Európskou úniou, ale súčasne sa bude upozorňovať na princíp solidarity, aby vedelo, čo sa stane, keď sa ocitne na konci dodávateľského reťazca. Na workshope Slovenského plynárenského a naftového zväzu „Ako ovplyvní energetickú bezpečnosť Slovenska konflikt na Ukrajine?“ to povedal štátny tajomník ministerstva hospodárstva SR Karol Galek.

„Proces odchodu od ruského plynu je z môjho pohľadu nezastaviteľný. Agresia na Ukrajine je absolútne neospravedlniteľná,“ zdôraznil Galek s tým, že prepočty, ktoré hovoria o piatich rokoch, počas ktorých sa EÚ vie „bezbolestne odstrihnúť od ruského plynu, sú na stole. „Hovorí sa aj o jednoročnom pláne, ktorý by nás ale veľmi zabolel, chýbalo by nám zhruba 100 mld. kubíkov plynu,“ upozornil. V záujme solidarity s Ukrajinou by sa však Slovensko v prípade, že by k tomu došlo, muselo prispôsobiť tak, ako sa dokázalo prispôsobiť korone či zvýšeným cenám energií.

Platby za plyn v rubľoch

„Rusko si útokom na Ukrajinu podkopalo dôveru. To sa nedá len tak prejsť,“ povedal Galek aj v súvislosti s výrokom ministra hospodárstva Richarda Sulíka, ktorý sa mal vyjadriť, že ak bude treba, bude SR platiť za plyn aj v rubľoch. „Bolo tam vynechané jedno dôležité slovo, ak to bude nevyhnutné,“ zdôraznil štátny tajomník s tým, že platba v rubľoch bude nevyhnutná jedine v tom prípade, ak takto bude postupovať celá EÚ. „Pre nás je no-go, aby SR postupovalo samostatne, napriek tomu, že patrí medzi najviac závislé krajiny na ruskom plyne,“ dodal Galek, ktorý je presvedčený, že k tomu, aby EÚ pristúpil k platbe za ruble, nikdy nedôjde. „Pretože by sme tým deklarovali, že vojna je pre nás menej dôležitá, ako náš vlastný blahobyt,“ poznamenal.

SR podľa Galeka súčasne upozorňuje na princíp solidarity a je dôležité vedieť, čo sa stane, ak sa toky „absolútne otočia“ a Slovensko sa spolu s Ukrajinou ocitne „na konci reťazca“.

Európa podľa Galeka skúma, či nie je dekrét prezidenta Vladimira Putina o platbe za plyn rubľami v rozpore so sankciami, a ak zistí, že je, nebude mať žiadnu váhu. „Takisto aktuálne platné zmluvy žiadne ruble neakceptujú,“ pripomenul štátny tajomník s tým, že dekrét mal okrem zakrývania zločinov na Ukrajine chrániť Gazprombanku pred sankciami a tiež samotný rubeľ pred znehodnocovaním.

„Všetky záväzky SPP do konca marca sú riadne uhradené v eurách. Najbližšia faktúra za dodávky plynu príde až v druhej polovici mája. Dovtedy je dostatok času na prijatie spoločného stanoviska v rámci EÚ,“ uzavrel túto tému Galek.

Diverzifikácia

Diverzifikácia dodávok podľa neho nie je otázka len na Slovensko, ale na celú EÚ. „Ako Slovensko sme už začali, prvý tanker pristál,“ konštatoval s tým, že podľa veľkosti tankera by SR potrebovala 50 až 63 LNG tankerov ročne.

„Plyn k nám vie prísť zo severu, onedlho bude prepoj na Poľsko, počíta sa, že už v júli bude možné v rámci testovacej prevádzky prepravovať prvé objemy,“ vyhlásil štátny tajomník, podľa ktorého má SR otestované prepojenie na juh, teda na Chorvátsko, plynovody a reverzné toky na Česko, Rakúsko Maďarsko a reverzným tokom pomáha aj samotnej Ukrajine.

Na úrovni EÚ boli spomínané potreby dobudovania jednotlivých prepojení, španielsko-francúzskych, francúzsko-nemeckých, ale napríklad aj plynovodu Eastring, ktorý bol nateraz vyradený zo zoznamu PCI. „Ale som presvedčený, že v ďalšom priebehu debát na úrovni Komisie sa dostaneme aj k tomuto projektu,“ povedal Galek. 

V otázke dodávok LNG podľa jeho slov prebiehajú rokovania s USA na úrovni EK, ale Slovensko sa snaží aj na svojej úrovni diskutovať o týchto témach. „Mali sme tu delegáciu z USA, minister zahraničných vecí navštívil Katar, aby sa pýtal na dodávky LNG,“ ozrejmil štátny tajomník. Všetko musí byť spojené so spoločným postupom a stanoviskom EÚ, ktorá už v máji predstaví plán, ako zvládnuť nielen najbližšiu vykurovaciu sezónu, ale aj následné obdobia. „Pretože zemný plyn nie je len o kúrení, ale aj o výrobe dusíkatých hnojív, nafty, benzínu, dodávkach teplej vody a behu celého nášho hospodárstva,“ pripomenul Galek.

Zásobníky a povinná úroveň ich plnenia

Pokiaľ ide o slovenské zásobníky, ak sa spočítajú všetky kapacity v rámci klasických komerčných zásobníkov a prakticky nedotknutej zásoby SPP Storage pre tzv. chránených odberateľov, najmä domácnosti, sú naplnené zhruba na 28 %, a to na začiatku vtláčacej sezóny. „Čo nie je také zlé číslo. Ale tá krivka, ako to bude ďalej prebiehať, závisí od toho, ako bude plyn z plynovodov tiecť. Ak budeme odkázaní na ruské a ten tok bude zachovaný ako doteraz a platby budú prijímané v eurách, myslím si, že nebude problém dosiahnuť aj tých 80 % na začiatku novembra,“ povedal Galek s tým, že ak príde zmena vo forme alternatívnych dodávok, bude potrebné pozrieť sa aj na ďalšie možnosti ponúkané na trhu.

Čo sa týka napĺňania skladovacích kapacít, niektoré krajiny ich majú viac, niektoré menej, poznamenal štátny tajomník. „My máme dnes k dispozícii asi 3,6 mld. kubíkov, naša spotreba je 5,2 mld. m3. V porovnaní s inými krajinami, ktoré sa pohybujú rádovo do 10 -20 % spotreby, na Slovensku je toto číslo omnoho vyššie,“ upozornil s tým, že je trocha nelogické, aby niektorá krajina s veľkým zásobníkom mala prikázané, že musí mať naplnených 80 % a druhá, ktorá má menší zásobník, takisto iba 80 %. „Preto je tam aj klauzula o 15 % pre krajiny, ktoré nemajú zásobníky, aby si uskladnili plyn v iných krajinách,“ dodal Galek, ktorý sa v tejto otázke zhodol aj s rakúskou ministerkou. „Lebo Rakúsko je takisto krajinou s obrovskými podzemnými zásobníkmi a akékoľvek povinné napĺňanie do úrovne 80 % by neúmerne zaťažilo domácich odberateľov,“ poznamenal. Takže j v tomto prípade je potrebné jasne povedať, akým spôsobom bude 80 % naplnených a mal by platiť princíp solidárnosti a dostupnosti pre všetky ostatné krajiny a teda určite je pre nás dôležité, aby naši dodávatelia využívali naše zásobníky,“ uviedol Galek. Dodal, že kým v Nemecku, odkiaľ takýto princíp vzišiel, je umiestňovanie plynu do zásobníkov riadené burzou, je to predmetom „bidovania“, u nás je to na založené na kontraktoch. „Nehovorím, že sa to nemôže zmeniť, ale zatiaľ fungujeme takto,“ povedal štátny tajomník.

Vyjadril sa aj k možnosti spoločného obstarávania plynu na úrovni EÚ. „Musí zahŕňať veľmi jasný mechanizmus, ako sa plyn dostane rovnomerne ku každému,“ zdôraznil Galek. Keďže toky plynu sa aj vzhľadom na dodávky vo forme LNG budú otáčať, „chceme vedieť, ako sa k tomuto plynu bude môcť dostať každá jedna krajina,“ dodal na workshope SPNZ „Ako ovplyvní energetickú bezpečnosť Slovenska konflikt na Ukrajine?“ štátny tajomník ministerstva hospodárstva SR Karol Galek.