Starý Smokovec 23. septembra 2021 – Nedostatok plynu na svetových trhoch, ktoré mohlo spôsobiť aj obmedzenie financovania prieskumu a ťažby, má vplyv aj na naplnenosť zásobníkov, ktorá je nižšia než po minulé roky. Tohtoročná vtlačná sezóna sa vyznačovala striedaním vtláčania a ťažby zo zásobníkov, ktorú podporovali vysoké ceny zemného plynu. Na tradičnej Jesennej konferencii Slovenského plynárenského a naftového zväzu to povedal generálny riaditeľ spoločnosti NAFTA a.s., Martin Bartošovič.

„Od minulého roku vidíme celosvetovo pokles v prieskumných a ťažobných aktivitách. Jeden aspekt bol covid, druhým negatívna konotácia, súvisiaca s fosílnymi palivami,“ povedal Bartošovič s tým, že množstvo bánk, rôznych fondov a aranžérov dlhopisov chce financovať len OZE, aj keď nevedia, z čoho bude vyrábaná energia. „Podľa môjho pohľadu aj toto obmedzenie financovania prieskumných a ťažobných aktivít spôsobil pokles objemov na trhu,“ dodal šéf spoločnosti NAFTA.

Pripomenul, že pred viac ako rokom, v lete 2020 sa cena hýbala medzi 5 – 7 €/MWh, čo pre väčšinu producentov znamenalo stratu, pretože náklady sa hýbu výrazne vyššie. Na druhej strane dnes si producenti užívajú vysokú cenu.

„Ako som spomínal, celosvetovo cítiť nedostatok plynu a to má silný vplyv na naplnenosť zásobníkov,“ skonštatoval Bartošovič, podľa ktorého je na výrazne nižšej úrovni než po minulé roky, dosahuje okolo 71 % (údaj webu GIE). Zákazníci majú aktuálne uskladnených v zásobníkoch EÚ o 7 mld. m3 plynu menej, než je minimum za posledných 5 rokov. „Za chvíľu sa končí sezóna vtláčania a všetci netrpezlivo očakávame, čo sa bude diať,“ dodal šéf spoločnosti s tým, že menej než v predošlých rokoch sú naplnené aj zásobníky v USA.

Princíp zásobníkov je podľa Bartošoviča jednoduchý, v lete sa vtláča, v zime ťaží, pričom niektorí klienti majú flexibilitu, že to môžu aj striedať. Letná sezóna, letných 6 mesiacov, je primárne určená na vtláčanie. Ťažba je za normálnych okolností len sporadická, buď pre nejakú odstávka, väčšinou Nord Streamu alebo iné technické poruchy, resp. odstávky na ťažobných poliach v Rusku, povedal.

„Toto leto sa veľmi pravidelne striedalo vtláčanie s ťažbou. Takže aj keď sa naše zásobníky tri dni – pondelok až streda – vtláčali, pokojne sa mohlo stať, že vo štvrtok a piatok si to niektorí klienti opäť vybrali a vďaka cene, ktorá je dnes hlavným driverom, to predali,“ vysvetlil Bartošovič.

Ďalšia dôležitá vec z pohľadu ceny, pre krátkodobé kontrakty, 1 až 3-ročné, je hlavným určovateľom ceny pre klientov aj pre poskytovateľov skladovania, tzv. winter-summer spread, rozdiel medzi zimnou a letnou cenou, ktorý je už dlhší čas záporný. Predaj za takýchto podmienok by akcionárom vytváral stratu, skonštatoval šéf spoločnosti NAFTA. „Takže otázka, budeme mať počas zimy dostatok plynu? Uvidíme,“ dodal.

NAFTA na európskom trhu

Bartošovič sa venoval aj aktuálnemu postaveniu spoločnosti na európskom trhu. NAFTA je šiestym najväčším skladovateľom v EÚ, jednotkou v regióne strednej Európy a patrí jej štvrté miesto v Nemecku, kde v podobe troch zásobníkov (1,9 mld. m3) získala svoju poslednú akvizíciu. Podzemnému skladovaniu plynu sa venuje na Slovensku, v Česku, Nemecku, v Rakúsku aj Veľkej Británii. Na Ukrajine a Slovensku sa okrem neho snaží venovať aj prieskumu a ťažbe uhľovodíkov s primárnym zameraním na plyn.

„NAFTA má stále ambíciu rásť, nehľadáme niečo za každú cenu, máme presne stanovenú stratégiu, kam smerujeme, čo by sme chceli doplniť, aké zásobníky v ktorých geografiách. Rovnako to platí o prieskume a ťažbe. Ešte musíme nájsť protistrany ochotné predať svoje aktíva za obojstranne vyhovujúcu cenu,“ ozrejmil Bartošovič.

Inovácie

Spoločnosť NAFTA sa dlhodobo zameriava aj na inovácie. Generálny riaditeľ pripomenul, že napríklad vodíkovou témou sa reálne zaoberala už od roku 2014, keď diskusia o nej nebola zďaleka taká intenzívna ako dnes, v podobe projektu Underground Sun Storage v spolupráci s rakúskou spoločnosťou RAG.

Medzičasom sa venovala aj ďalším inovačným aktivitám spojeným nielen s vodíkom, ale aj obnoviteľnými plynmi. Keďže zatiaľ sa nedá s istotou predpovedať smer vývoja, súčasné aktivity spoločnosti v oblasti inovácií sú rozdelené na tri skupiny.

Prvou je zmes plynu a vodíka, ktorej sa týkal aj Sun Storage, a NAFTA sa jej bude venovať aj na Slovensku. Druhá skupina aktivít má byť venovaná čistému vodíku a tretia syntetickému plynu a biometánu. „Táto tretia skupina môže byť objemovo výrazne menšia, ale myslíme si, že stojí za to vykonávať prieskum,“ poznamenal Bartošovič.

Na rozdiel od iných plynárenských spoločností, ktoré riešia problém na povrchu, v potrubiach, regulačné stanice, kompresory, teda to, čo je dostupné a dá sa skontrolovať, v prípade spoločnosti NAFTA je situácia náročnejšia, pretože hlavná časť jej aktív je pod zemou. „Takže časť našich výskumných aktivít zahŕňa aj vplyv vodíka na podzemnú horninovú štruktúru, vplyv na vrty, koróziu, takisto na kompresory a povrchové časti,“ uzavrel generálny riaditeľ spoločnosti NAFTA Martin Bartošovič.