Bratislava 29. marca 2021 – Zemný plyn by mal hrať úlohu v sektore renovácie rodinných domov a má význam aj pri zlepšovaní kvality ovzdušia na Slovensku. Na webinári Slovenského plynárenského a naftového zväzu (SPNZ) „Plán obnovy a podpora plynárenstva“ to povedal štátny tajomník Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Michal Kiča.

„Vnímame plyn ako prechodné palivo, ktoré by malo nájsť uplatnenie v oblasti renovácie rodinných domov. Uvedomujeme si, že Slovenská republika má jednu z najlepšie vybudovaných infraštruktúr z hľadiska plynofikácie aj a z hľadiska environmentálnych prínosov má pre nás stále, hoci ako len tranzitný nosič, určité výhody, ktoré by sme chceli naďalej využívať,“ uviedol Kiča s tým, že aj preto MŽP a SR podporujú iniciatívu niektorých členských štátov EU, aby sa vo vzťahu k Európskej komisii zemný plyn komunikoval z hľadiska istej udržateľnosti a jeho akceptovania ako tranzitného nosiča pre vykurovanie.

„Plyn, napriek tomu, že je to fosílne palivo, má pre nás význam z hľadiska lepšej ochrany ovzdušia,“ skonštatoval štátny tajomník MŽP. EK podľa neho predbežne akceptovala určité závery smerujúce k tomu, že pokiaľ je súčasťou hĺbkovej obnovy rodinných domov a podstatného zvýšenia energetickej efektívnosti, a prispieva k zlepšeniu palivovej základne, ktorá má dopad na kvalitu ovzdušia, plyn ako nosič je s určitými podmienkami a parametrami kladenými na spôsob vykurovania akceptovateľný, keďže jeho environmentálny prínos nateraz presahuje nevýhody, ktoré plynú z faktu, že ide stále o fosílne palivo, ozrejmil Kiča.

Súčasné vedenie MŽP podľa neho podporuje dialóg v tejto citlivej otázke, pričom sa bude snažiť zohľadniť záujmy všetkých dotknutých strán, či už SPNZ, ako aj časti verejnosti, ktorá je za vylúčenie investícií do zemného plynu.

Samotný plán obnovy (PO), ako bol predložený do medzirezortného pripomienkového konania (MPK) podľa štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva (MH) SR Karola Galeka vzišiel zo zhruba 2500 pripomienok, z toho 290 sa týkalo komponentu OZE. „Zaregistrovali sme aj požiadavku RÚZ, Eustreamu, NAFTY a AZZZ na zvýšenie alokácie o 50 miliónov eur, ktoré by sa mali týkať prípravy infraštruktúry, resp. ekologizácie plynov a primiešavania vodíka. Ako MH s týmto plne súhlasíme a radi to budeme akceptovať, pokiaľ bude tento komponent o túto čiastku navýšený v rámci MPK alebo pripomienok zo strany EK,“ uviedol Galek.  

Štátny tajomník MH považuje za dôležité zodpovedať otázku, či sa bude v budúcnosti v EÚ spotrebúvať plyn. „V diskusiách sa často pohybujeme v rámci dvoch extrémnych mantinelov. Na jednej strane tu chceme veľmi ekologickú Európu, na druhej konkurencieschopnú a udržateľnú energetiku. Dnes hovoriť o tom, že plyn bude zlý, uhlie bude zlé, biomasa bude zlá, jadro bude nebezpečné a nebudeme žiaden z týchto komponentov v rámci ničoho podporovať, naozaj povedie k tomu, že nebudeme mať energiu. Bude tým trpieť priemysel aj spotrebiteľ, ktorý bude veľmi veľa platiť v koncových cenách,“ myslí si štátny tajomník MH, podľa ktorého by sa SR mala posunúť k jednoznačnému stanovisku, ktoré už bolo prezentované v rámci zelenej taxonómie a bude predložené aj v rámci revízie smernice o OZE.