Petrohrad 2. júna 2022 – Predaj plynu ruského štátom kontrolovaného Gazpromu do Európy – s výnimkou pobaltských štátov – v máji medziročne klesol a zastavenie dodávok viacerým európskym firmám môže predaj v júni ešte viac znížiť. Téme sa venoval portál argusmedia.com, podľa ktorého zastavené dodávky predstavujú až viac ako 20 miliárd m3 (bcm) ročne.

Predaj do Európy – s výnimkou pobaltských štátov – ako aj Turecka a Číny dosiahol v máji celkovo 10,9 bcm, čo je výrazný pokles z 15,8 bcm v predchádzajúcom roku. Máj sa tak stal doteraz najslabším tohtoročným mesiacom pokiaľ ide o predaje Gazpromu. Doterajší objem 61 bcm bol o 23,2 bcm nižší ako v rovnakom období v roku 2021, uviedol Gazprom.

Bez započítania odhadovaného predaja do Turecka a Číny sa májový predaj do Európy odhaduje na približne 7,95 bcm, čo predstavuje prudký pokles z 13,25 bcm v predchádzajúcom roku.

Gazprom neposkytol žiadne aktuálne informácie o májových predajoch do Turecka. Predaj za posledný mesiac sa mohol pohybovať na úrovni 1,88 bcm zaznamenaných v máji 2021, hoci mohol byť nižší vzhľadom na údržbu plynovodu Blue Stream s kapacitou 16 bcm ročne v dňoch 18. – 29. mája, ako aj fakt, že štátny Botas bol prakticky jediným kupujúcim, keďže súkromní dovozcovia naďalej neodoberali žiadne, resp. len malé objemy ruského plynu. V súvislosti s tým však treba povedať, že Blue Stream prešiel údržbou počas podobného obdobia aj v máji minulého roka.

Kalkulácia predaja tiež predpokladá, že májový predaj do Číny vzrástol medziročne o 60 % na približne 1,07 bcm. Gazprom uviedol, že kumulatívny predaj do Číny v januári až apríli bol „takmer o 60 %“ vyšší ako rok predtým. Ročná zmluvná dodávka do Číny sa tento rok zvýši na 15 bcm z 10 bcm v roku 2021.

Toky vs. predaj

Ruské toky do Európy – s výnimkou pobaltských štátov, Turecka a Moldavska – boli veľmi blízko predajom Gazpromu, čo naznačuje minimálny predaj zo zásob.

Rusko meria prietoky plynu pri 20 °C, čo dáva objem o 7,3 % väčší ako podľa európskeho štandardu, ktorý meria prietoky pri 0 °C. Celkový príjem ruského plynu na uvedených trhoch v objeme 7,56 bcm v máji bol len mierne vyšší ako predpokladaný prepočítaný európsky predaj 7,41 bcm.

To naznačuje obmedzený predaj zo zásobníkov, čo podľa argusmedia.com nie je prekvapujúce, keďže Gazprom už nemusí mať prístup k žiadnemu zo svojich zásobníkov v Európe po sankciách uvalených na prevádzkovateľov zásobníkov Astora a Etzel, ktorých európske zásobníky boli už v apríli takmer úplne vyprázdnené. Vzhľadom na nedostatok uskladneného plynu je možné, že toky plynovodom môžu teraz predstavovať presnejšie údaje o predaji, keďže nezahŕňajú predpoklady pre čínsky a turecký predaj.

Júnové predaje by mohli ďalej klesnúť

Predaje Gazpromu by tento mesiac mohli zostať obmedzené, keďže holandský TTF index na najbližší mesiac – používaný v mnohých kontraktoch Gazpromu – za jún sa pri predchádzajúcej uzávierke ustálil na vyššej úrovni v porovnaní s prevládajúcimi cenami v hlavných európskych uzloch.

Konkrétne, TTF index Argusu na jún sa ustálil na úrovni 93,03 €/MWh, čo je pokles z májovej indexovej ceny 100,69 €/MWh. To by mohlo spôsobiť, že ruský plyn dodaný tento mesiac v rámci dlhodobých zmlúv indexovaných TTF bude tento mesiac lacnejší ako v máji. Ale od utorňajšej (31. 5.) uzávierky trhu boli ceny za dodávku v júni vo všetkých hlavných európskych huboch nižšie ako júnový TTF index, čo naznačuje stále obmedzený finančný stimul na nákup ruského plynu.

Gazprom v máji prerušil dodávky ďalším štyrom európskym firmám – dánskemu Orstedu, britskej Shell, holandskej GasTerre a fínskemu Gasumu, čo by tiež mohlo obmedziť júnový predaj do Európy.

Ak sa zrátajú zmluvné objemy pre uvedené firmy s objemami pre poľský PGNiG a bulharský Bulgargaz, ktoré boli zastavené 27. apríla, Gazprom zastavil európskym zákazníkom zazmluvnené dodávky v celkovej výške viac ako 20 miliárd m³/rok.

Situáciu by mohli skomplikovať aj spory medzi Gazpromom a ukrajinským Naftogazom o zaplatení tranzitných poplatkov za jún, pričom generálny riaditeľ Naftogazu Jurij Vitrenko povedal, že je to dôvod na nové arbitrážne konanie. Ukrajinský prevádzkovateľ plynovodu GTSOU navyše vyhlásil vyššiu moc na vstupnom bode Sochranovka, jednom z dvoch miest, kde ruský plyn vstupuje na Ukrajinu, uzavrel argusmedia.com.