Bratislava 22. januára 2021  – Ministerstvo hospodárstva (MH) SR považuje za nevyhnutné, aby boli zamestnanci kritickej infraštruktúry a vybraných subjektov hospodárskej mobilizácie zaočkovaní už v prvej fáze. Uviedol to v piatok štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek. Zamestnanci kritickej infraštruktúry v pôvodnom očkovacom pláne boli, no pri posledných zmenách z neho vypadli.

Z pohľadu energetiky ide najmä o spoločnosti, ktoré zabezpečujú prenos a distribúciu energií alebo ich nosičov. „Tieto potrebujú na bežný chod tak domácnosti, ako aj priemysel či nemocnice, napríklad aj na pohon pľúcnych ventilácií či svietenie a kúrenie v priestoroch, kde sa očkuje,“ zdôraznil Galek. „Týka sa to však aj jadrových elektrární. Počet ich operátorov, ktorí majú potrebné školenia a prax, je limitovaný. Ak vypadnú naraz, nemá ich kto nahradiť. Rovnako je to aj v prípade dispečerov či servisných technikov, ktorí sa starajú o to, aby nedošlo k výpadku pri prenose a distribúcii elektriny,“ upozornil štátny tajomník.

Dodávky strategických komodít, ktoré spoločnosti kritickej infraštruktúry zabezpečujú, nie sú nateraz pre pandémiu obmedzené ani ohrozené. „Viaceré z týchto spoločností nám však hlásia rapídny nárast chorobnosti a v niektorých je situácia veľmi kritická. Preto je nevyhnutné okamžite konať,“ povedal Galek. MH zadefinovalo približne 6000 najkľúčovejších zamestnancov. „Ak oni nebudú čo najskôr zaočkovaní a dôjde k rozšíreniu ochorenia na pracovisku, môže nastať situácia, že nebudú môcť nastúpiť do práce, nebude ich mať kto nahradiť a zostaneme bez elektriny, plynu, tepla či vody,“ varoval Galek, ktorý je pripravený o tejto téme ďalej rokovať s rezortom zdravotníctva.

Zástupcovia kľúčových energetických firiem upozornili na riziko, ktorá vyplýva z rozhodnutia Ministerstva zdravotníctva SR, vylúčiť z vakcinačného plánu akékoľvek uprednostnenie zamestnancov kritickej infraštruktúry. Tí si doteraz plynule plnia úlohy pri preprave, distribúcii a dodávke elektriny, zemného plynu a tepla, no často na hrane rizika, že nedokážu pre rozširovanie sa ochorenia COVID-19 personálne zabezpečiť operatívne tímy.

„Na Slovensku pracujú ľudia, bez ktorých by nastal energetický kolaps. Ide o stovky ľudí, ktorí sú na dispečingoch, nepretržitých prevádzkach v plynárňach a teplárňach, pri obsluhe elektrární a iných strategických objektoch. Z celkového počtu vakcín ide o zanedbateľné množstvá, no z hľadiska energetickej bezpečnosti ide o najdôležitejších ľudí, bez ktorých by sa nedostala potrebná energia ani do nemocníc, ktoré sú v prvej línií boja s pandémiou,“ povedal predseda predstavenstva Slovenských elektrární Branislav Strýček.

Ako upozornil riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu Richard Kvasňovský, firmy zaviedli v prevádzkach najprísnejšie preventívne opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 a pravidelne testujú svojich zamestnancov. Napriek tomu sa nový koronavírus nevyhol ani im.

„Vieme o tom, že na niektorých strategických miestach v krajine už zamestnanci nemajú možnosť ísť domov a nesmú opustiť karanténne pracoviská. Rovnako ako v nemocniciach sú do práce postupne povolávaní aj pozitívne testovaní pracovníci. Rozhodnutie nezaočkovať zvyšok ich zdravých kolegov, vnímame s obrovským sklamaním a doslova ako hazard s obyvateľstvom,“ zdôraznil Kvasňovský.

Foto: vaticannews.va