Luxemburg 26. októbra 2022 – Ministri energetiky Európskej únie ani na utorňajšom stretnuti v Luxemburgu nedospeli k dohode o zavedení celoblokového stropu na cenu plynu a 24. novembra zorganizujú ďalšie mimoriadne stretnutie k tejto otázke. Podľa agentúry Reuters nebolo po utorkových rokovaniach jasné, kedy Brusel predloží návrh tohto opatrenia.

Krajiny EÚ diskutujú o obmedzení cien plynu celé týždne. Kým niektorí členovia Únie myšlienku podporujú ako spôsob zastavenia rastu nákladov na energie vyvolaného prepadom dodávok ruského plynu, iné, vrátane Nemecka ako najväčšieho nákupcu plynu v EÚ, sú proti.

Ministri v Luxemburgu v utorok diskutovali o tom, ako by prípadný strop na cenu plynu mohol fungovať a dohodli sa, že ďalšie mimoriadne stretnutie o tejto otázke sa uskutoční 24. novembra. Na ňom by mali prijať aj ďalšie mimoriadne opatrenia navrhnuté Európskou komisiou minulý týždeň vrátane pravidiel na spustenie spoločného nákupu plynu v EÚ.

Pôjde už o štvrtú únijnú núdzovú diskusiu o energetike od júla, keď EÚ podnikla kroky na úsporu paliva, naplnenie zásobníkov plynu a získanie hotovosti, aby pomohla spotrebiteľom s vysokými účtami.

Český minister priemyslu Jozef Síkela, ktorý viedol utorňajšie rokovania, vyhlásil, že medzi ministrami existuje široká podpora pre zavedenie „pohyblivého cenového stropu pre elektrinu a plyn, ktorý by obmedzil nadmerné cenové skoky v prípade paniky na trhu“. Súčasne však pripustil, že členské štáty majú rozdielne názory na to, ako by mal takýto strop fungovať.

V rámci balíka energetických opatrení EK minulý týždeň požiadala krajiny o súhlas s vypracovaním návrhu cenového limitu pre obchody v holandskom plynárenskom uzle Title Transfer Facility (TTF), ktorý by sa mohol spustiť v prípade prudkého nárastu cien.

Šéfka EÚ pre energetiku Kadri Simsonová nepotvrdila, kedy EK formálne navrhne cenový strop plynu, ale uviedla, že bude mať včas pripravené ďalšie kroky na novembrové stretnutie, na ktorom by na ktorom by sa ministri mohli dohodnúť, že Komisiu vyzvú na predloženie takéhoto návrhu.

Pred utorňajšími rokovaniami Komisia predložila členským krajinám dokument, v ktorom varovala pred cenovým stropom pre plyn používaný na výrobu elektriny, ktorý by podľa nej mohol spôsobiť zvýšenie spotreby plynu.

Diplomati EÚ uviedli, že krajiny zostávajú v názore rozdelené, pričom niektorí opisujú utorňajšie rozhovory ako opakovanie predchádzajúcich bezvýsledných diskusií EÚ o tejto otázke. Ministri viedli „rovnakú diskusiu, akú vedieme už týždne“, povedal jeden diplomat pod podmienkou zachovania anonymity.

Nemecko a Holandsko patria ku krajinám, ktoré sú skeptické voči cenovému stropu, pričom poukazujú na riziko, že by to spôsobilo nárast spotreby plynu alebo problémy s nákupom dostatočného množstva paliva. Belgicko, Taliansko, Poľsko a 12 ďalších krajín vrátane Slovenska vyzvalo na zavedenie stropu s cieľom zastaviť infláciu.

„Máme množstvo otázok ohľadom zásahov na trhu s plynom,“ povedal po stretnutí holandský minister pre klímu Rob Jetten a vyzval na prísnejšie opatrenia na úsporu energie, ktoré by pomohli znížiť ceny.

Ceny plynu v posledných dňoch klesli v reakcii na nezvyčajne mierne počasie a naplnenie zásobníkov v EÚ v priemere nad 90 %. Síkela však povedal, že na ochranu pred akýmkoľvek budúcim cenovým skokom je stále potrebný strop na úrovni EÚ. „Hra sa neskončila,“ dodal.

Slovenská pozícia

Trhy s energiami v Európe citlivo reagujú na opatrenia, ktoré sa zavádzajú na úrovni EÚ, čo momentálne vidieť aj na klesajúcich cenách plynu. Uviedol to minister hospodárstva SR Karel Hirman po skončení zasadnutia Rady EÚ pre energetiku, dopravu a telekomunikácie v Luxemburgu. Informuje o tom spravodajca TASR.

Najsledovanejšie body ministerských diskusií boli návrh nariadenia Rady EÚ o „posilnení solidarity prostredníctvom lepšej koordinácie nákupu plynu, výmeny plynu cez hranice a spoľahlivých referenčných cien“ a oznámenie eurokomisie s názvom „Energetická núdza – spoločná príprava, nákup a ochrana“. Ministri nadviazali na minulotýždňové debaty lídrov členských krajín na samite EÚ v Bruseli

Hirman vyjadril spokojnosť, že debaty ministrov viedli k tomu, že krajiny, tiež Slovensko, ktoré sa dlhodobo zasadzujú za cenový koridor alebo strop na plyn, v utorok dôrazne požiadali EK, aby tieto návrhy predložila čo najskôr, do jedného až dvoch týždňov. „Celé to smeruje k tomu, že konkretizácia návrhov má nasmerovať k mimoriadnemu stretnutiu Rady ministrov, zrejme 24. novembra,“ uviedol minister hospodárstva.

Ministri sa zhodli na tom, že niektoré doterajšie opatrenia, napríklad naplnenie zásobníkov plynu, už majú pozitívny vplyv na trh a prispeli k tomu, že EÚ momentálne čelí dočasným až extrémne nízkym cenám plynu. V pondelok dokonca súhrn viacerých faktorov prispel k tomu, že na trhu došlo až k záporným číslam, čo podľa Hirmana tiež nie je dobré.

„Dôležité je však to, že trhy vzali na vedomie doterajšie opatrenia na úrovni EÚ a snahu o zavedenie cenového koridoru, a preto viaceré krajiny vrátane Slovenska tvrdia, že k tomuto koridoru naozaj treba pristúpiť, najmä keď to trh očakáva. To bol dnes tlak z viacerých krajín,“ opísal situáciu Hirman. Spresnil, že robiť takéto opatrenia za situácie, keď je plynu dosť a jeho cena klesá, je menej stresujúce, ako keby tomu bolo naopak.

Hirman ocenil, že takmer všetci ministri našli zhodu na zavedení mechanizmu spoločného nákupu plynu od budúcej jari. Rovnako zhoda medzi členskými štátmi bola aj v oblasti posilnenia solidarity, a to nielen pri nákupe potrubného plynu, ale aj toho skvapalneného (LNG). To je podľa jeho slov aj v záujme Slovenska, ktoré už teraz jednu tretinu plynu nakupuje v podobe LNG dovážaného tankermi.

„Už teraz je výrazný klesajúci trend cien plynu. To, že sa o tom hovorí a že sa konkretizujú plány trh vníma a reaguje na to znižovaním cien, čo je dobrý výsledok z pohľadu spotrebiteľov,“ skonštatoval Hirman, ktorý zároveň priznal, že súčasnému zlepšeniu situácie prispieva aj momentálne oteplenie v Európe. 

Reakcia trhov

Ceny zemného plynu v Európe v stredu vzrástli, keďže sa termíny na prijatie kľúčových opatrení EÚ na zvládnutie energetickej krízy odsúvajú, informovala agentúra Bloomverg.

Kontrakty na plyn v Európe vzrástli v stredu až o 5 %, hoci stále smerujú k najväčšiemu mesačnému poklesu v roku.

Európsky referenčný kontrakt TTF s dodávkou v budúcom mesiaci sa v stredu o 9.02 h miestneho času predával po 103,81 €/MWh, o 4 % viac ako v predchádzajúcom dni na konci obchodovania. Za celý tento mesiac však cena kontraktu klesla zatiaľ o 45 %.