Luxemburg 29. júna 2022 – Ministri energetiky EÚ v pondelok (27. 6.) jednomyseľne odhlasovali prijatie novej legislatívy, ktorá má zabezpečiť, že európske plynové zásobníky dosiahnu do novembra 2022 aspoň 80-percentnú naplnenosť. Téme sa venoval portál euractiv.com.

Podľa Európskej komisie, ktorá odsúdila „vydieranie“ Kremľa v oblasti energetickej bezpečnosti, 12 krajín EÚ čelí zníženým dodávkam ruského plynu, ktorých úroveň je v porovnaní s minulým rokom polovičná. Navyše sa čoraz častejšie objavujú obavy, že do konca roka sa dodávky ruského plynu do Únie zastavia úplne.

„Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sme vedeli, že veľmi vážne narušenie dodávok je možné a teraz sa to zdá pravdepodobné,“ povedala po stretnutí ministrov v Luxemburgu komisárka pre energetiku Kadri Simsonová.

Rusko sa podľa nej pokúša využiť dodávky plynu na šírenie neistoty, destabilizáciu trhu EÚ, zabránenie adekvátneho skladovania plynu na budúcu zimu, zvýšenie cien energií a podkopanie bezpečnosti dodávok. „Situácia sa zhoršuje. Zatiaľ čo dodávky plynu pre členské štáty sú v súčasnosti zaručené, bezpečnostné riziká dodávok sú väčšie ako kedykoľvek predtým,“ upozornila s tým, že hoci EÚ už urobila pre zlepšenie energetickej bezpečnosti veľa, je čas ešte zintenzívniť toto úsilie.

Simsonová privítala jednomyseľné rozhodnutie ministrov EÚ schváliť nariadenie o skladovaní plynu, podľa ktorého majú byť zásobníky do 1. novembra 2022 naplnené aspoň na 80 % a v nasledujúcich zimách na 90 %. Rozhodnutie nasleduje po politickej dohode dosiahnutej 19. mája.

Znamená to, že krajiny EÚ sa tento rok pokúsia kolektívne naplniť 85 % svojej celkovej kapacity podzemných zásobníkov. „Nepochybujem, že to vyslalo veľmi jasný signál spoločnostiam, aby konali,“ povedal Simson. „Niektoré členské štáty však napredujú horšie a je dôležité, aby všetky krajiny pokračovali v plnení zásobníkov napriek zníženiu tokov plynu. Plné zásobníky nám poskytnú dodatočnú bezpečnosť,“ poznamenala.

Pokrok pri napĺňaní zásobníkov

Napriek nedostatočnému pokroku v niektorých krajinách EÚ sú úrovne napĺňania o 56 % vyššie ako historický priemer, uvádza Európska komisia.

Končiace francúzske predsedníctvo EÚ privítalo schválenie nariadenia Radou ministrov. V súčasnom medzinárodnom kontexte podľa neho umožňuje posilniť energetickú odolnosť Európy a skutočnú solidaritu medzi členskými štátmi. „EÚ má teraz nástroj, ktorý od všetkých členských štátov vyžaduje, aby mali primerané zásoby plynu na zimné obdobie, a ktorý krajinám uľahčuje zdieľanie,“ povedala Agnès Pannier-Runacherová, francúzska ministerka pre transformáciu energetiky, ktorá predsedala pondelňajšiemu stretnutiu.

Iní ministri však poukázali na to, že pravidlá mali platiť už skôr. Luxemburský minister energetiky Claude Turmes povedal, že za takýto zákon začal bojovať, keď Gazprom, ktorý kontroluje takmer polovicu zásobníkov v Európe, vlani na jeseň nenaplnil svoje zásobníky v Holandsku, Nemecku a Rakúsku. Európsku komisiu však rozhýbala až vojna na Ukrajine, dodal.

Napĺňanie zásobníkov by podľa euractiv.com mohli skomplikovať aj vysoké ceny plynu. Na otázku, či bude možné naplniť zásobníky plynu na predpísanú úroveň, keď Rusko znižuje dodávky, holandský minister pre klímu a energetiku Rob Jetten pripustil ťažkosti.

„Je zrejmé, že vyššie ceny plynu sťažia nákup dostatočného množstva plynu na naplnenie všetkých zásobníkov, a to je presne dôvod, prečo sme prešli do prvej fázy (núdzového plánu) a prijali niekoľko preventívnych opatrení, aby sme zabezpečili, že na trhu bude viac plynu,“ povedal Jetten, ktorého domovská krajina má jednu z najväčších kapacít zásobníkov v Európe.

Holandsko podľa neho preberá obrovskú zodpovednosť za nadchádzajúcu zimu a špeciálnou dotáciou chce dosiahnuť, aby spoločnosti skutočne naplnili domáce zásobníky plynu. Krajina tiež zdvojnásobuje kapacitu energetických zariadení na severe krajiny s cieľom pomôcť nielen sebe, ale ďalším krajinám v severozápadnej a strednej Európe, dodal Jetten.

Diverzifikácia a solidarita

Jedným zo spôsobov, ako chce EÚ vyriešiť svoj problém s dodávkami plynu, je podľa euractiv.com diverzifikácia. Únia v máji opäť prekonala svoj rekord v mesačnom dovoze LNG, konštatovala Simsonová a poukázala aj na „úzku spoluprácu“ s USA, ktoré už tento rok dodali 28 miliárd kubických metrov plynu.

V pondelok EÚ a USA tiež vydali spoločné vyhlásenie o svojej spolupráci v oblasti energetickej bezpečnosti Európy, a to tak pri rozširovaní obnoviteľných technológií, ako sú tepelné čerpadlá, ako aj pri pomoci Európe diverzifikovať jej dodávky plynu. „USA a EK urobili dôležité kroky smerom k zníženiu závislosti EÚ na ruských fosílnych palivách znížením dopytu po zemnom plyne, spoluprácou na technológiách energetickej účinnosti a diverzifikáciou dodávok energie,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Európa sa snaží aj o kroky v oblasti solidarity. Rakúska ministerka pre klímu Leonore Gewesslerová po príchode na stretnutie ministrov energetiky zopakovala minulý týždeň výzvu lídrov EÚ, aby „prijali akékoľvek vhodné opatrenia na zabezpečenie užšej energetickej koordinácie medzi členskými štátmi“.

Jej nemecký náprotivok Robert Habeck tiež vyzval krajiny EÚ, aby spolupracovali a povedal, že „kríza zásobovania v jednej krajine vedie k hospodárskej kríze v inej. Sme zaviazaní k solidarite a sme na nej závislí,“ dodal.

Španielska ministerka pre ekológiu Teresa Riberová medzitým vyzvala EÚ, aby zostala jednotná zoči-voči hrozbe prerušenia dodávok ruského plynu. „Myslím si, že je veľmi dôležité, aby Európa využila túto situáciu na zabezpečenie spoločnej reakcie,“ dodala.

Simsonová vyzvala krajiny EÚ, aby išli ešte ďalej a aktualizovali svoje pohotovostné plány tak, aby zahŕňali dohody o solidarite. Platí to podľa nej len v šiestich prípadoch, čo nestačí. „Potrebujeme koordinovanú reakciu a členské štáty si musia navzájom pomáhať, pretože máme aj vnútrozemské krajiny, ktoré sú závislé od spätných tokov a od ochoty svojich susedov dodávať energiu,“ dodal eurokomisárka.

Zníženie spotreby

EK plánuje v júli predložiť návrh na zníženie dopytu po energii a pracuje na usmernení, aby minimalizovala celkový vplyv možných výpadkov dodávok plynu na európske hospodárstvo.

Koordinovaný plán znižovania dopytu má zahŕňať aktualizovanú analýzu scenára na budúcu zimu, súbor osvedčených postupov na preventívne šetrenie plynu a usmernenia k riadeniu dopytu nechránených spotrebiteľov, najmä priemyselného sektora.

V rámci stretnutia s ministrami EÚ Simsonová navrhla šesť kľúčových opatrení, ktoré tvoria „akčný plán zimnej pripravenosti“.

Popri pláne na zníženie dopytu a väčšej solidarite medzi krajinami EÚ zahŕňa lepšie monitorovanie a koordináciu prostredníctvom koordinačnej skupiny pre plyn, nahradenie čo najväčšieho množstva spotreby plynu inými palivami – najlepšie obnoviteľnými –, urýchlenie zavádzania obnoviteľných zdrojov a zvýšenie úspor energie.

EK pomôže s informačnými kampaňami, IT nástrojmi a spoluprácou so skupinami, ako je Medzinárodná energetická agentúra, aby ich podporila, keďže väčšina akcií je dobrovoľná. „Toto by malo byť našou prioritou číslo jedna, pretože používanie menšieho množstva energie počas vykurovacej sezóny nám pomôže vyrovnať sa s možnými ďalšími prerušeniami dodávok,“ uzavrela Simsonová.