Moskva 27. februára 2023 – Ruský Gazprom, ktorý donedávna dominoval európskemu trhu s plynom, v roku 2022 znížil dodávky na minimum, čím stratil väčšinu svojho podielu na tomto trhu a spustil obrovský pokles produkcie plynu. Uviedol to portál spglobal.com, podľa ktorého má Gazprom obmedzené možnosti na presmerovanie plynu, predtým smerujúceho cez plynovody do Európy, na iné trhy, to však neznamená, že sa o to nepokúsi.

Ruský prezident Vladimir Putin chce pomôcť vybudovať plynárenský uzol v Turecku, odkiaľ by si viac ruského plynu mohlo nájsť nové odbytiská v juhovýchodnej Európe, hoci väčšina kupujúcich by sa pravdepodobne nezaviazala k novým ruským objemom.

Medzitým by sa Gazprom mohol zamerať na svojich susedov v Strednej Ázii, ktorým by dodával prebytočný plyn a potenciálne dokonca získal aj novú cestu na čínsky trh, tvrdí spglobal.com.

Produkcia plynu Gazpromu v roku 2022 predstavovala len 413 bcm, čo je o viac ako 100 bcm menej ako 515 bcm vyprodukovaných v roku 2021.

Monopolný export potrubného plynu spoločnosti do krajín mimo Spoločenstva nezávislých štátovf predstavoval 100,9 bcm vrátane 15,4 bcm do Číny cez plynovod Power of Siberia.

To naznačuje export do Európy a Turecka na úrovni okolo 85 bcm, čo zahŕňa pol roka plných dodávok Nord Streamu 1 do Európy a potenciálne až 32 bcm dodávok do Turecka cez TurkStream a Blue Stream.

Dodávky ruského plynu do Európy zo strany Gazpromu pokračujú cez Ukrajinu a druhý reťazec TurkStream, ale ak zostanú na nedávnych priemerných prietokoch, export by v roku 2023 predstavoval iba 26 bcm, odhaduje spglobal.com.

Presmerovanie tokov

Podľa Jacka Sharplesa, analytika Oxfordského inštitútu pre energetické štúdie, je pravdepodobné, že väčšina ruského plynu, ktorý Gazprom historicky posielal cez plynovody do Európy, je teraz zastavená, čo sa prejavilo v podobe masívneho poklesu produkcie plynu, skôr než jeho presmerovaním. „Jedinou destináciou pre presmerované toky sú blízki susedia,“ povedal. „Hovoríme však o veľmi obmedzených objemoch v porovnaní s tým, čo Gazprom vyvážal do Európy,“ dodal.

Azerbajdžan sa už túto zimu obzeral po ruskom plyne, aby pomohol uspokojiť domáci dopyt. V novembri Gazprom začal s dodávkou 1 bcm pre azerbajdžanský SOCAR v rámci dohody platnej do marca tohto roku.

Snahu dovážať ruský plyn cez Kazachstan deklaroval aj Uzbekistan, keďže jeho vlastná produkcia klesá. „Geopoliticky ruská vláda a Gazprom pravdepodobne veľmi radi zdôrazňujú, že majú priateľov mimo Európy,“ povedal v tejto súvislosti Sharples.

Pokiaľ ide o európsky trh, Gazprom prešiel od jeho nedávneho vnímania ako najrelevantnejšieho k postoju, že sa javí ako čoraz viac irelevantný.

Väčšinu roka 2022 pravidelne hýbali trhom tlačové správy od Gazpromu a jeho exportnej divízie Gazprom Export, najmä vyhlásenia o údržbe Nord Streamu. Jeho nové zameranie sa na bývalé sovietske štáty v Strednej Ázii je zrejmé zo šiestich správ zverejnených na webovej stránke Gazprom Export v roku 2023.

Gazprom 9. februára informoval, že viedol rozhovory s ministrami energetiky Kazachstanu a Uzbekistanu o možnostiach „trilaterálnej spolupráce“, ktoré nasledovali po zmluvách o spolupráci v oblasti plynu podpísaných s Kazachstanom 18. januára a Uzbekistanom 24. januára.

Ruský vicepremiér Alexander Novak v novembri minulého roka uviedol, že Rusko, Kazachstan a Uzbekistan tiež začali rokovania o „plynovej únii“, ktorá by koordinovala prepravu, export a spracovanie plynu. Podľa spglobal.com nie je jasné, v akom stave je navrhovaná únia.

Gazprom 15. februára rokoval aj s Turkménskom o „kurze a perspektívach spolupráce v sektore plynu“.

Už predtým, 7. februára jednal so SOCAR-om o „priebehu interakcie medzi spoločnosťami, ako aj o možných smeroch rozvoja spolupráce“.

Čínsky tranzit

Posledná tohtoročná správa na webe Gazprom Exportu bola z 11. januára a týkala sa spolupráce s čínskou CNPC, ktorá už odoberá plyn z Ruska cez plynovod Power of Siberia. „Gazprom a CNPC diskutovali o plánoch kľúčových oblastí spolupráce na rok 2023,“ uviedol Gazprom s tým, že „mimoriadna pozornosť“ bola venovaná budúcim dodávkam plynu cez Ďaleký východ.

Rusko má v pláne vybudovať nové plynovody, ktoré budú zásobovať Čínu plynom – Power of Siberia 2 cez Mongolsko s kapacitou 50 bcm ročne a trasu z Ďalekého východu, 10 bcm/rok.

Dovtedy však stále existuje možnosť, že by sa Gazprom mohol snažiť uzavrieť dohodu so štátmi v Strednej Ázii o tranzite ruského plynu do Číny. „Môžu vyviezť viac do Číny cez zadné dvierka´? Ak by sa to malo stať životaschopnou možnosťou, pravdepodobne by sa o nej intenzívne diskutovalo počas stretnutí medzi Ruskom a Čínou,“ povedal Sharples.

Dodávka ruského plynu do Číny cez Strednú Áziu by tiež mohla skomplikovať rokovania o cenách za Power of Siberia 2. „Podkopala by ponuka poslať viac plynu cez Strednú Áziu nejakým spôsobom aktuálne prebiehajúce rokovania o Power of Siberia 2?“ položil si otázku Sharples.

Pokračovanie dodávok do Európy

Gazprom stále dodáva časť plynu do Európy napriek obavám, že tranzit plynu cez Ukrajinu skončí po ruskej invázii vo februári 2022.

Podľa nedávnej správy S&P Global Commodity Insights môže byť jedným z dôvodov skutočnosť, že cesta cez Ukrajinu je jediným spôsobom, ako dodávať plyn do odštiepeneckého regiónu Poddnestersko v Moldavsku.

Okrem toho, Gazprom Export môže mať záujem na pokračovaní prepravy cez túto trasu vzhľadom na pretrvávajúci komerčný obchod s plynom, ktorý má v mnohých európskych krajinách prostredníctvom svojej obchodnej dcérskej spoločnosti Centrex.

Spoločnosť, od júna 2021 zo 100 % vlastnená Gazprom Exportom, má podiely v niekoľkých európskych plynárenských spoločnostiach vrátane 10-percentného podielu v maďarskom dovozcovi plynu PanRusGaz a 25 % v srbskom dovozcovi plynu Jugorosgaz. Centrex sa tiež podieľa na preprave plynu do Rakúska – v rámci dlhodobej dohody o dodávkach do roku 2028 – a do Talianska.

Maďarsko a Srbsko patria medzi zopár európskych krajín, ktoré majú relatívne úzke väzby na Kremeľ.

„Okrem komerčných výhod a výnosov je udržanie týchto predajov dôležitou súčasťou prísľubu Kremľa dodávať „lacný“ plyn európskym krajinám, čo môže zmierniť ich postoj k sankciám a ukončiť ich podporu ukrajinskému vojnovému úsiliu,“ uviedol S&P Global.

Spotové európske ceny plynu zostávajú relatívne vysoké napriek poklesu z augustových maxím. Platts, súčasť S&P Global Commodity Insights, ohodnotila 26. augusta referenčnú holandskú cenu TTF na mesiac dopredu na rekordných 319,98 eur/MWh. Ceny odvtedy oslabili v dôsledku zdravého obmedzovania skladovania a dopytu, pričom Platts 21. februára odhadol cenu TTF na mesiac dopredu na 48,73 eur/MWh.