Londýn 23. septembra 2021 – Naplnenosť európskych zásobníkov plynu je pred zimnou vykurovacou sezónou na najnižšej úrovni za posledných najmenej 10 rokov, čo zvyšuje riziko ďalšieho nárastu cien z už rekordne vysokých úrovní. V európskych krajinách a Spojenom kráľovstve sú aktuálne zaplnené zhruba na 72 %, v porovnaní s 94 % v rovnakom čase minulého roku a priemernými 85 % za posledných 10 rokov. S odvolaním sa na údaje Gas Infrastructure Europe o tom informovala agentúra Reuters.

Aktuálne nízke úrovne skladovania, krátko pred koncom vtláčacej sezóny, sú podľa pozorovateľov trhu dôvodom na obavy. Zimná plynárenská sezóna, keď sú ceny spravidla vyššie a viac plynu sa vyskladňuje s cieľom uspokojiť dopyt, začína 1. októbra a trvá do konca marca.

„Očakávame, že 1. októbra, začiatku zimnej sezóny, budú európske zásoby približne na 78 % normálnych hodnôt,“ povedal Russell Hardy, generálny riaditeľ energetickej obchodnej spoločnosti Vitol s tým, že pokles zásob bude ďalším dôvodom znepokojenia na trhu.

Minulú zimu sa zásobníky vyčerpali pre silný dopyt, ktorý ešte posilnila relatívne slabá výroba obnoviteľných zdrojov energie a silný dopyt po elektrine, povedal agentúre Reuters James Huckstepp, manažér analytiky plynu EMEA v spoločnosti S&P Global Platts. „Dopyt po energii a plyne bol silný aj v Ázii, ktorá sťahuje LNG z Európy. To má spolu s globálnou krízou dodávok a obmedzeným vtláčaním počas leta za následok rekordne nízke zásoby pri vstupe do vykurovacej sezóny,“ dodal.

V dôsledku toho sa referenčné ceny plynu v Británii a v holandskom hube TTF – kľúčovom európskom trhu s plynom – prudko zvýšili na rekordné maximá. „V Británii je obzvlášť znepokojujúci fakt, že niekoľko menších spoločností pôsobiacich v sektore energetiky bolo prinútených vstúpiť do platobnej neschopnosti pre vysoké ceny,“ uviedli analytici Commerzbank.

Hlavnými „býčími“ faktormi za posledné dva mesiace boli výpadky ruských dodávok a globálne problémy so skvapalňovaním LNG. Dodávky z oboch zdrojov by mali byť do konca tohto roka relatívne napäté, bez ohľadu na potenciálne spustenie plynovodu Nord Stream 2, uviedol Huckstepp.

S&P Global očakáva, že preprava plynu cez Nord Stream 2 do Európy by mohls začať vo štvrtom štvrťroku 2021.

Napriek tomu, že ruský Gazprom už dokončil výstavbu plynovodu NS2, projekt aktuálne čaká na certifikáciu zo strany nemeckých úradov, ktorá môže trvať až 4 mesiace, pričom po nej nasleduje proces schvaľovania v Európskej komisii. To by podľa agentúry Bloomberg mohlo znamenať, že NS2 začne s prepravou plynu až v budúcom roku.

Foto: uniper.energy/storage/