Londýn 5. januára 2023 – Plynové zásobníky v Európskej únii (EÚ) sú plné takmer na 84 %. Tento fakt v kombinácii s pokračujúcim teplejším než obvyklým počasím v Európe stlačil ceny plynu na najnižšie úrovne od novembra 2021. Niektoré zdroje zo sektoru energetiky napriek tomu varujú, že vážna energetická kríza spôsobená nedostatkom plynu Európe hrozí aj v roku 2023 a rizikom je aj súvisiaca hospodárska kríza spôsobená odstávkami v priemysle. Téme sa venovala agentúra TASR na základe správy agentúry AP a portál oilprice.com.

Pre obavy z nedostatku plynu počas zimy začalo 27 členských krajín EÚ minulý rok intenzívne plniť svoje zásobníky, pripomenula AP. Vďaka tomu sa úroveň spoločných zásob plynu do septembra vyšplhala na 82 %, čo bolo výrazne nad cieľovou hranicou 80 %, ktorá bola stanovená až na november. A zároveň spotreba plynu klesla o 20 % od augusta do novembra. Súčasná mierna zima v Európe pomáha udržať zásoby plynu vysoké.

Rusko, ktoré nahnevali sankcie, minulý rok zredukovalo dodávky plynu do Európy. Pred inváziou ruskej armády na Ukrajinu koncom februára sa dodávky plynu potrubiami z Ruska podieľali až 40 % na všetkom plyne dovezenom do Európy. V súčasnosti je to len približne 9 %.

„To je celkom dobrá pozícia,“ povedal novinárom hovorca Európskej komisie Tim McPhie. „Na začiatku tohto roka máme zdravú úroveň skladovania plynu, ale v žiadnom prípade nie sme spokojní. Vieme, že tento rok bude aj naďalej náročný,“ dodal podľa AP hovorca, ktorý súčasne pripomenul potrebu investícií do energetickej efektívnosti a znižovania spotreby energie, ako aj podporu obnoviteľných zdrojov.

Komisia odhaduje, že celková úroveň plynu v zásobníkoch v rámci EÚ dosahuje takmer 84 %, pričom v decembri 2022 bola o 13 % vyššia ako priemer v rokoch 2016 – 2018. Podľa údajov portálu celsiusenergy.net bol tento rozdiel k 3. januáru 2023 ešte výraznejší. Oproti rovnakému dňu minulého roka boli zásoby vyššie o 56,8 % a oproti päťročnému priemeru o 21,1 %.

Stav zásobníkov aj mierne počasie prispeli k poklesu cien energií v uplynulých mesiacoch a najmä posledných týždňoch. Veľkoobchodné ceny zemného plynu v Európe podľa agentúr AFP a Bloomberg klesli v stredu (4. 1.) na najnižšiu úroveň od novembra 2021. Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci na burze TTF v Amsterdame sa počas obchodovania v stredu prepadla až na 64,22 €/MWh. V stredu sa zvýšila aj produkcia elektriny z vetra a v Nemecku dosiahla rekord, vďaka čomu sa znížil dopyt po plyne na výrobu elektriny.

Dostupnosť plynu ako hlavný problém

Napriek miernej zime, vysokému stavu zásobníkov a nižším cenám sa niektorí odborníci obávajú, že kríza starý kontinent ešte len čaká. Už v decembri Medzinárodná energetická agentúra varovala, že Európa môže tento rok čeliť nedostatku plynu napriek jej úspešnému úsiliu pri napĺňaní zásobníkov na zimu 2022-23, konštatuje portál oilprice.com.

Teraz sa podľa neho k varovaniam pripájajú ďalšie hlasy. Na začiatok treba povedať, že veľká časť úspechu Európy pri udržiavaní „zasvietených svetiel“ počas aktuálnej zimy bola výsledkom miernejšieho počasia ako zvyčajne. Október a polovica novembra boli obzvlášť teplé, vďaka čomu bolo zníženie spotreby plynu v EÚ oveľa jednoduchšie.

No v momente, keď sa koncom novembra ochladilo, spotreba vyskočila, takže začiatkom decembra musel nemecký regulačný úrad varovať obyvateľov, aby šetrili na vykurovaní, pretože nesplnili cieľ krajiny v oblasti úspory plynu vo výške 20 % celkovej spotreby.

Toto varovanie podľa oilprice.com pripomenulo, aká je situácia neistá napriek plným zásobníkom a pokračujúcemu prílevu LNG. John Kemp z agentúry Reuters uviedol, že úroveň zásob plynu v Európe na konci decembra 2022 bola druhá najvyššia v danom ročnom období za posledných desať rokov a mala by zostať komfortná až do konca vykurovacej sezóny.

„Oslavy“ konca krízy však môžu byť predčasné, poznamenal oilprice.com. Na začiatok treba povedať, že zima sa ani zďaleka neskončila a v januári a februári stále existuje značná pravdepodobnosť oveľa chladnejšieho počasia. Koniec zimy navyše automaticky neznamená dostatok zemného plynu.

V minulom roku sa európskym krajinám podarilo zásobiť plynom včas a bohato, v nemalej miere aj vďaka tomu, že Rusko počas prvého polroka posielalo väčšinu svojich pravidelných objemov plynu. S výnimkou prerušenia dodávok do Bulharska a Poľska pre ich odmietnutie platiť v rubľoch zostali dodávky plynu od vtedy najväčšieho európskeho dodávateľa do značnej miery stabilné.

To spolu s rekordným príjmom skvapalneného zemného plynu z USA Európe veľmi pomohlo. Tento rok však bežné objemy ruského plynu neprídu, hoci Moskva ústami vicepremiéra Alexandra Novaka v závere roka 2022 deklarovala, že je pripravená obnoviť toky cez plynovod Jamal-Európa.

Európska únia však opakovane vyhlásila, že nechce zvyšovať dovoz ruského plynu. Naopak, chce ho v konečnom dôsledku znížiť na nulu. To znamená, že bude musieť zásadne zvýšiť dovoz LNG nielen z USA, ale aj od všetkých ostatných dodávateľov s nezazmluvnenými objemami. A keďže tieto stále dostupné objemy nie sú práve neobmedzené, odborníci začínajú hovoriť o ďalšom ťažkom roku, píše oilprice.com.

Vysoký účet

Dostupnosť plynu bude najhlavnejším dôvodom, prečo bude tento rok pre Európu pravdepodobne ťažký. Aj keby zima naďalej bola, a aj skončila mierna, plynová kríza sa neskončí. Pretože LNG je drahší ako potrubný plyn, a to je nemenný fakt. Táto skutočnosť znamená, že aj keby bol dostatok LNG na doplnenie európskych zásobníkov – čo je otázne, ako varovala IEA – účet zaň bude už druhý rok po sebe obrovský, upozornil oilprice.com.

Vysoký účet za dovoz plynu je problematický pre európske ekonomiky, najmä tie s rozvinutým ťažkým priemyslom s vysokou spotrebou plynu. Prvé varovné signály sa objavili minulý rok: veľká časť poklesu spotreby plynu v Nemecku, ktorý politici vyzdvihovali, v skutočnosti pochádzala z deštrukcie dopytu medzi priemyselnými užívateľmi pre neúmerné ceny.

Inými slovami, dopyt po plyne v minulom roku vo veľkej časti Európy klesol, pretože bol deštruovaný, nie preto, že by všetci zrazu začali byť uvedomelí pri spotrebe plynu. Deštrukcia dopytu však nie je dobrá pre ekonomiku, pretože prináša zatváranie tovární a prepúšťanie. To znamená, že Európa bude tento rok „kráčať po lane“ a balansovať medzi udržaním svojej ekonomiky v chode a zabezpečením dodávok plynu na budúcu vykurovaciu sezónu. Bude to riskantná prechádzka, uzavrel oilprice.com.