Washington 5. októbra 2022 – Spojené štáty vylúčili akýkoľvek zákaz alebo obmedzenie vývozu zemného plynu počas nadchádzajúcej zimy v snahe pomôcť zmierniť nedostatok energie v Európe, a to napriek tomu, že zásoby v USA sú nižšie ako obvykle a americkým domácnostiam hrozí výrazný nárast účtov za energie. Pre agentúru Reuters to uviedli zdroje oboznámené so situáciou a analýzou, ktorú v tejto súvislosti pripravil Biely dom.

V marci sa USA v osobe prezidenta Joea Bidena zaviazali dodať do Európy o 15 miliárd kubických metrov (bcm) skvapalneného zemného plynu (LNG) viac v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu, pričom tento cieľ už prekonali.

Ďalšia analýza Bieleho domu ešte posilnila podporu pre pokračujúci export, uviedli zdroje, hoci rastúce náklady na energiu a chladnejšia ako očakávaná zima by mohli Bidenov záväzok otestovať. O zákaze vývozu sa však vážne neuvažovalo, uviedol predstaviteľ USA pre Reuters.

Biden a jeho tím sa pripravujú na situáciu, že infláciou unavení Američania budú túto zimu platiť vysoké účty za kúrenie. Zásoby zemného plynu, hlavného vykurovacieho paliva v krajine, sú na historicky najnižšej úrovni po tom, ako americké spoločnosti v posledných mesiacoch vyviezli do Európy rekordné množstvá LNG.

Pod vplyvom 8-percentnej a za 40 rokov najvyššej inflácie predstavitelia Bieleho domu skúmali trhové dôsledky obmedzenia vývozu energie na zníženie spotrebiteľských cien a zvýšenie domácich zásob, uviedli zdroje. Táto analýza však len upevnila konsenzus, že takýto krok by bol príliš extrémny a prerušil by dôležité väzby so spojencami v Európe.

Problém nadobudol v posledných týždňoch nový rozmer, keď Biely dom pohrozil ropným rafinériám, že by im mohol zabrániť vo vývoze palív, ako je benzín a nafta, pokiaľ domáce zásoby nevzrastú.

„Prezident Biden sa v marci zaviazal k zvýšeniu vývozu LNG a my sme sa to snažili splniť. Prekonali sme cieľ vývozu LNG, ktorý prezident stanovil,“ povedal vysoký predstaviteľ administratívy, ktorý poukázal na 30 bcm vývozu LNG z USA do EÚ od začiatku marca, čo je dvojnásobok oproti rovnakému obdobiu minulého roka. „A vďaka krokom, ktoré sme my a naši partneri podnikli, je skladovanie plynu v Európe na výrazne vyššej úrovni ako minulý rok. Zostáva však ešte veľa práce,“ povedal predstaviteľ.

Rastúce náklady domácností v USA

Podľa nedávnej správy National Energy Assistance Directors‘ Association (NEAD) sa očakáva, že priemerné účty za kúrenie v USA vzrastú oproti minulej zime o 17,2 % na 1202 USD, čím budú milióny rodín s nízkymi príjmami vystavené riziku, že nebudú schopné platiť svoje účty za energie.

Predpokladá sa, že cena zemného plynu, ktorý vykuruje približne 50 % domov v USA, vzrastie medziročne o 34 % a v porovnaní so zimou 2020 – 2021 o 66 %, uvádza správa. Niektorí producenti elektriny zo severovýchodu USA využívajúci zemný plyn varujú spotrebiteľov, že účty za energie by mohli túto zimu stúpnuť o 60 %.

Vzhľadom na rastúcu závislosť EÚ od exportu z USA má však podľa ekonómov stále zmysel vylúčiť zákaz vývozu zemného plynu.

„Americké ceny zemného plynu by prudko klesli, ale keby som bol v EÚ, zákaz by som považoval takmer za vojnový akt. Skutočne by to podnietilo protiamerické postoje a prinútilo európske krajiny spochybňovať silu ich vzťahu s USA,“ povedal Ed Hirs, ekonóm pre energetiku z University of Houston.

Export LNG z USA do Európy prudko rastie

USA zakázali vývoz ropy na štyri desaťročia v záujme ochrany spotrebiteľov. Zákaz zrušil až prezident Barack Obama a Kongres v roku 2015.

Biden sa po ruskej invázii na Ukrajinu a následnom otrase na globálnych energetických trhoch snažil využiť obrovské zásoby zemného plynu v krajine, aby vytvoril pevnejšie vzťahy s európskymi spojencami. Biden a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová oznámili plán na vytvorenie pracovnej skupiny na zníženie závislosti Európy od ruských fosílnych palív.

Rusko, druhý najväčší producent plynu na svete, pokrylo v posledných rokoch asi tretinu spotreby plynu v Európe. Po spustení invázie však svoje dodávky postupne znižovalo a aktuálne dodáva plyn len cez jednu z bývalých troch veľkých prepravných trás, čo znížilo jeho podiel na európskom trhu na približne 9 %. EÚ preto v lete vyzvala členské štáty, aby ako núdzový krok znížili spotrebu plynu do marca o 15 %.

Počas prvých deviatich mesiacov roku 2022 smerovalo približne 60 % alebo 6,3 miliardy kubických stôp amerického LNG denne do Európy, pretože vyššie európske ceny motivovali producentov, aby presunuli dodávky, pôvodne určené pre Áziu, do Európy. V minulom roku smerovalo do Európy len 29 % alebo približne 2,8 bcfd exportu LNG z USA.

Zásoby plynu v severozápadnej Európe – Belgicku, Francúzsku, Nemecku a Holandsku – sú v súčasnosti podľa Refinitivu asi 6 % nad ich päťročným (2017 – 2021) priemerom pre toto ročné obdobie, teda na cca 91 % kapacity.

Nízke americké zásoby

Naopak, zásoby plynu v USA sú stále asi o 9 % nižšie ako ich päťročný normál, a to aj napriek rekordnej produkcii v dôsledku exportného dopytu.

Ak budú jeseň a zima v USA chladnejšie, než sa očakávalo, nízke zásoby vyženú ceny nahor a mohli by znovu podnietiť výzvy amerických zákonodarcov vrátane vplyvnej senátorky Elizabeth Warrenovej na obmedzenie vývozu zemného plynu.

Ceny zemného plynu v USA sú oveľa nižšie ako globálne ceny, pretože Spojené štáty sú najväčším svetovým producentom. V roku 2022 vyprodukujú rekordných 97,1 miliárd kubických stôp za deň (bcfd) zemného plynu a exportujú rekordných 11,0 bcfd plynu vo forme LNG.

Napriek tomu účty za vykurovanie zemným plynom túto zimu dosiahnu v priemere 952 USD, čo je nárast z priemerných 564 USD v rokoch 2012 až 2021, uviedla NEAD. „Američania sa roky tešili z nízkej ceny zemného plynu,“ povedal šéf asociácie Mark Wolfe. „Obávam sa, že táto éra sa už skončila,“ uzavrel