Kyjev 20. januára 2022 – Uprostred rastúceho vojenského napätia medzi Ukrajinou a Ruskom sa návšteva nemeckej ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej v Kyjeve začiatkom týždňa zamerala na obrovské množstvá obnoviteľného vodíka, ktoré chce Nemecko v budúcnosti dovážať. Téme sa venoval portál euractiv.com, podľa ktorého v Kyjeve nepanuje nadšenie z možného využívania plynárenskej siete, pretože ho považujú za spôsob, ako sa vyhnúť riešeniu eliminácie ukrajinskej tranzitnej plynovej trasy v budúcnosti.

Vodík by mal hrať kľúčovú úlohu pri dekarbonizácii európskeho oceliarskeho a chemického sektora, ktoré sú energeticky náročné. Na výrobu potrebného množstva „zeleného“ vodíka však bude potrebné obrovské množstvo obnoviteľnej elektriny a Nemecko hľadá možnosti dovozu, ktorý by zásoboval jeho priemysel.

„Nemecká vláda veľmi skoro otvorí kanceláriu vodíkovej diplomacie v Kyjeve,“ povedala Baerbocková 17. januára počas svojej návštevy ukrajinského hlavného mesta. Kancelária má pomôcť „čo najrýchlejšie rozbehnúť konkrétne projekty“, dodala ministerka.

Keďže Nemecko plánuje v tridsiatych rokoch odchod od uhlia aj plynu, očakáva sa, že vodík bude zohrávať kľúčovú úlohu tak pre priemyselné účely, ako aj pri výrobe elektriny. Vzhľadom na obmedzenú kapacitu výroby vodíka v Nemecku bude „dovoz zeleného vodíka hrať ústrednú úlohu,“ uvádza sa v nateriáli vicekancelára Roberta Habecka zo strany Zelených.

„Z dlhodobého hľadiska budeme dovážať veľké množstvá klimaticky neutrálneho vodíka,“ napísala na Twitteri Veronika Grimmová, vplyvná ekonómka, ktorá je členkou nemeckej vodíkovej rady.

Práve tu prichádza na rad úloha Ukrajiny, konštatuje euractiv.com. „Ukrajina má obrovský potenciál pre zelený vodík, aj ako alternatívy k zemnému plynu,“ uviedlo na Twitteri nemecké ministerstvo zahraničných vecí s tým, že Baerbocková navštívila aj ukrajinskú vodíkovú radu. „Naše energetické partnerstvo s Ukrajinou podporuje expanziu obnoviteľných zdrojov, zeleného vodíka a energetickej účinnosti,“ vysvetlila ministerka na sociálnej sieti.

Zatiaľ čo Baerbocková chcela diskutovať o budúcom dovoze vodíka z Ukrajiny do Nemecka, ukrajinské požiadavky na „vývoz obranných zbraní“ boli zamietnuté pre pacifistický postoj Nemecka, ktorý je „zakorenený v našej histórii“, vysvetlila.

U niektorých Ukrajincov však nemecké zameranie na vodík spôsobilo hlbokú nespokojnosť. „Ruskej invázii nezabránime vodíkovou diplomaciou, to je úplne absurdné, čo to má byť?“ povedal pre denník BILD zdroj z ukrajinskej vlády.

Dve muchy jednou ranou

Nemecku dáva dovoz zeleného vodíka z Ukrajiny dokonalý zmysel, myslí si euractiv.com. Plynovodná infraštruktúra je už viac-menej zavedená, aj keď si bude vyžadovať dodatočnú modernizáciu,  a je to aj v súlade s júlovou dohodou Nemecka a USA o plynovode Nord Stream 2.

V rámci nej sa obe krajiny zaviazali odškodniť Ukrajinu za stratené príjmy z tranzitu plynu, ktoré spôsobí prevádzka Nord Streamu 2. Ruskom podporovaný plynovod môže Ukrajinu pripraviť o približne 2 miliardy eur ročne z tranzitu plynu a Berlín sľúbil, že poskytne Kyjev s približne 200 miliónmi eur na prechod jeho energetického systému na obnoviteľné zdroje.

Nemecko sa tiež zaviazalo poskytnúť počiatočný grant vo výške 175 mil. USD (153,45 mil. € k januáru 2022) pre „Zelený fond“, ako aj nomináciu osobitného vyslanca na pomoc Ukrajine s postupným vyraďovaním uhlia a financovaním vo výške 70 mil. USD (61,38 mil. €).

Fond by mal podporovať energetickú transformáciu Ukrajiny, energetickú účinnosť a energetickú bezpečnosť. Či je to však dosť peňazí na to, aby veľká krajina ako Ukrajina transformovala svoju ekonomiku, je otázne, konštatuje euractiv.com.

„Vláda Angely Merkelovej zaplatila 175 miliónov dolárov do Zeleného fondu pre Ukrajinu – to je takmer nič v tomto kapitálovo náročnom odvetví,“ vysvetlil Jurij Vitrenko, generálny riaditeľ ukrajinskej energetickej spoločnosti Naftogaz v rozhovore pre denník FAZ. „A z peňazí, ktoré Nemecko používa na to, aby nám pomohlo postupne vyradiť uhlie, ide polovica nemeckým konzultantom,“ dodal s tým, že keďže nová nemecká vláda zvýšila svoje ambície v oblasti dovozu vodíka, môže byť otvorenejšia poskytovaniu dodatočného financovania. „Vedieme o tom podrobné diskusie,“ poznamenal Vitrenko.

Aktuálne je úloha, ktorú bude Ukrajina hrať v budúcom vodíkovom hospodárstve, naďalej neistá vzhľadom na veľké investície, ktoré budú potrebné, myslí si. „Na Ukrajine je ťažké zmobilizovať peniaze na rozmach obnoviteľnej energie,“ vysvetlil Vitrenko, ktorý napriek verí, že Ukrajina má čo ponúknuť. „Dáva väčší zmysel umiestniť veterné turbíny v krajinách, ako je Ukrajina, kde je dostatok miesta – a menej protestov,“ konkretizoval.

Diplomati pre EURACTIV povedali, že Kyjev nie je vôbec nadšený myšlienkami na využitie plynárenskej siete a zásobníkov na zelený vodík, keďže toto riešenie je vnímané ako „finta“, ktorou sa má vyhnúť riešeniu skutočného problému: ruskej stratégie zameranej na elimináciu Ukrajiny ako tranzitnej plynovej trasy.

Podľa diplomatov je zelený vodík projektom budúcnosti, pričom súčasnými požiadavkami krajiny je zachovať úlohu krajiny pri zabezpečovaní bezpečného tranzitu a skladovania plynu v prospech klientov v EÚ, uzavrel euractiv.com.