Berlín 18. novembra 2022 – Včasné spustenie prevádzky na troch nových nemeckých dovozných termináloch LNG bude kľúčom k posilneniu bezpečnosti dodávok plynu v krajine počas nadchádzajúcej zimy, keďže sa Berlín snaží pripraviť na budúcnosť bez ruského plynu. Téme sa venoval portál spglobal.com, podľa ktorého je Nemecko na dobrej ceste pripraviť tri plávajúce jednotky na skladovanie a spätné splyňovanie do prevádzky na prelome rokov čo umožní prijať akúkoľvek zimnú vlnu dodávok LNG do Európy.

Holandsko začiatkom tohto roka dokázalo, že je možné schváliť a vybudovať novú infraštruktúru na dovoz LNG v rekordnom čase. Prevádzkovateľ terminálu Gasunie spustil komerčnú prevádzku v zariadení Eemshaven s kapacitou 8 bcm/rok v septembri, pričom prípravy na projekt začal až v marci po ruskej invázii na Ukrajinu.

Nemecko môže nasledovať príklad svojho suseda, o čom svedčí jeho napredovanie v prípade prvého dovozného LNG terminálu vo Wilhelmshavene, ktorý bol tento týždeň (15. 11.) slávnostne otvorený. Po 194 dňoch od začiatku prác v máji spoločnosť Niedersachsen Ports uviedla, že bolo dobudované prístavisko a terminál je pripravený na decembrový príchod FSRU jednotky Esperanza s kapacitou 170.000 m3 od spoločnosti Höegh a spustenie prevádzky. „Všetko beží podľa plánu,“ povedal hovorca spoločnosti Uniper, ktorá buduje projekt vo Wilhelmshavene.

NPorts dodala, že prístavnú infraštruktúru odovzdala spoločnosti Uniper, ktorá súčasne začala budovať spojenie medzi FSRU a zariadeniami na brehu. Open Grid Europe zas finišuje s 26 km dlhým prepojením na plynovodný uzol Etzel, kde sa nachádza aj zásobník zemného plynu. Prepojenie bude mať kapacitu 10 bcm ročne, po rozšírení dokonca 28 bcm.

Analytik S&P Global Commodity Insights Joe Matthews uviedol, že S&P Global pôvodne mala v otázke spustenia nemeckých terminálov konzervatívne očakávania. „Avšak prenájom FSRU, snahy o zníženie regulačnej byrokracie, účasť spoločností so skúsenosťami s LNG a úspech v Eemshavene teraz naznačujú prvé dodávky LNG a spustenie terminálov do prevádzky na prelome rokov,“ povedal Matthews.

Celkovo v Nemecku rozvíja šesť projektov FSRU – päť podporovaných nemeckou vládou aj jeden súkromný. Tri terminály – vo Wilhelmshavene,
Brunsbütteli a Lubmine – majú byť pripravené na spustenie prevádzky do konca roka, zvyšné do konca roku 2023.

Prvé tri FSRU poskytnú Nemecku takmer 20 bcm/rok novej dovoznej kapacity LNG – čo zodpovedá približne 43 % ruského dovozu v roku 2021, teda približne 46 bcm plynu ročne.

Na začiatku však budú terminály pracovať s nižšou kapacitou, ktorá sa bude postupne zvyšovať. Podľa analytikov S&P Global by Nemecko v roku 2023 malo doviezť okolo 9 – 11 bcm, pričom uvedený rozsah závisí od toho, koľko LNG pôjde do Nemecka v porovnaní s inými terminálmi v severozápadnej Európe.

Zníženie spotreby

Nemecko opakovane uviedlo, že sa spolieha na včasné spustenie dovozu LNG a spustenie komerčnej prevádzky do začiatku roku 2023 označilo za jeden z troch hlavných prvkov na zaistenie bezpečnosti dodávok plynu počas tejto zimy. Ďalšími dvoma sú pokračujúce úsilie o zníženie spotreby plynu aspoň o 20 % a udržiavanie rovnováhy medzi dovozom a opätovným vývozom plynu počas sezónneho vrcholu dopytu.

Spotreba plynu v Nemecku je už od leta výrazne podpriemerná, keďže vysoké ceny a pokračujúca kampaň za šetrenie viedli k nižšej spotrebe.

Platts, súčasť S&P Global Commodity Insights, ohodnotila 26. augusta referenčnú holandskú cenu TTF na najbližší mesiac na rekordných 319,98 eur/MWh. Ceny odvtedy oslabili vďaka vysokým zásobám a nižšej spotrebe, pričom Platts odhadol cenu TTF na najbližší mesiac 16. novembra na 109,50 EUR/MWh.

Ďalšie terminály

Po Wilhemshavene bude druhým dokončeným terminálom Brunsbüttel, ktorý buduje RWE – známy aj ako Elbehafen LNG – pričom zatiaľ neuvedená FSRU od Höegha má doraziť v polovici decembra. Zariadenie bude mať počiatočnú kapacitu 3,5 bcm/rok, ktorá sa v roku 2024 zvýši na 7,5 bcm/rok.

„Podľa aktuálneho stavu plánovania predpokladáme, že prvé náklady dorazia do Brunsbuttelu koncom roka 2022,“ uviedol hovorca RWE 16. novembra. Spoločnosť si v septembri zabezpečila náklad LNG od firmy ADNOC zo Spojených arabských emirátov, ktorý má doraziť do Nemecka koncom decembra a práve to bude prvý LNG dodaný do Brunsbüttelu.

Tretím importným terminálom, ktorý by mohol vstúpiť do prevádzky je Deutsche ReGas s kapacitou 4,5 bcm/rok v prístave Lubmin, jediný súkromne budovaný projekt. Deutsche ReGas, ktorú založili Stephan Knabe a Ingo Wagner, si prenajala Deutsche Ostsee FSRU od francúzskej TotalEnergies na nasadenie v Lubmine.

„Terminál LNG Deutsche Ostsee bude technicky pripravený 1. decembra 2022,“ uviedol hovorca spoločnosti 17. novembra. Na uvedenie do prevádzky sú však potrebné povolenia od nemeckého regulátora a regionálnych úradov.

Koncom októbra spoločnosť Deutsche ReGas uviedla, že pre prvú fázu projektu zabezpečila záväzné dlhodobé rezervácie kapacity na úrovni 3,6 bcm/rok. Akákoľvek zostávajúca kapacita by sa mohla krátkodobo uviesť na trh podobne ako v prípade iných plánovaných nemeckých projektov na dovoz LNG.

Dodávky LNG

Portál spglobal.com pripomína, že rozhodujúce pre úspech projektov je zabezpečenie LNG. V auguste podpísali Uniper, RWE a dcérska spoločnosť EnBW VNG memorandum o porozumení s nemeckým ministerstvom hospodárstva o dodávkach LNG do štátom podporovaných terminálov Wilhelmshaven a Brunsbuttel, aby sa zaručilo ich plné využitie.

Tieto tri spoločnosti majú byť zodpovedné za dodávky LNG do dvoch FSRU do marca 2024. Nemecký protimonopolný úrad v októbri uviedol, že LNG budú dodávať na základe pevných kvót na dodávky.

Uniper sa už snažil optimalizovať svoje existujúce obchodné portfólio LNG, aby umožnil dodávky do Nemecka. Finančná riaditeľka Uniper Tiina Tuomela uviedla, že medzi kľúčové krátkodobé ciele manažmentu patrí pretvorenie strednodobého podnikania spoločnosti v oblasti zemného plynu a príspevok k bezpečnosti dodávok v Nemecku.

„Uniper je v dobrej pozícii vďaka svojmu globálnemu LNG biznisu a zmluvne zabezpečeným objemom LNG,“ povedala. V roku 2021 Uniper celosvetovo obchodoval s viac ako 360 nákladmi. Spoločnosť dodala, že spolupracuje s japonskou JERA na optimalizácii LNG portfólií oboch firiem. „Vďaka tomu bude Uniper schopný dodávať ďalší LNG do Nemecka a JERA do Japonska,“ poznamenala nemecká spoločnosť.