Berlín 14. novembra 2022 – Nemecko nie je pripravené na vodík. Na základe analýzy údajov z Energetického ekonomického inštitútu na univerzite v Kolíne nad Rýnom to uviedla spoločnosť E.ON. Téme sa venoval portál spglobal.com.

Energetická spoločnosť konštatovala, že Nemecko je na dobrej ceste k tomu, aby výrazne zaostalo za svojím cieľom výroby vodíka na rok 2030 vo výške 10 GW, pričom doteraz ohlásené projekty dosahujú len 5,6 GW.

Za plánmi výrazne zaostávajú aj dovozné ambície krajiny, keď chýba 50,5 TWh vodíka do roku 2030 v porovnaní s dopytom na úrovni 66 TWh, uviedol E.ON. „Nemecko nie je pripravené na vodík,“ vyhlásila spoločnosť.

Krajina nie je „dostatočne pripravená na nábeh vodíkovej ekonomiky“, uviedol E.ON s odkazom na potrebu rozvoja infraštruktúry a dopracovania pravidiel upravujúcich kritériá obnoviteľného vodíka v EÚ. „Chýba infraštruktúra na prepravu vodíka od hraníc štátu, najmä z prístavov, k zákazníkom, ktorí sú od neho závislí pri prechode na zelené technológie,“ dodala spoločnosť s tým, že 417 km vodíkových plynovodov predstavuje menej ako 0,1 % nemeckej plynárenskej siete.

Člen predstavenstva E.ON-u Patrick Lammers zdôraznil potrebu trhu so zeleným vodíkom pre udržateľnú dekarbonizáciu a diverzifikáciu zdrojov energie. „Globálna súťaž o investície do vodíkového priemyslu sa teraz začala. Naša konkurencieschopnosť a úspech nábehu vodíka závisia od toho, či sa teraz v politike a regulácii rýchlo nastaví správny kurz,“ dodal.

Politická neistota

Neistota v súvislosti s definíciami zeleného vodíka v EÚ brzdila investičné rozhodnutia, uviedol E.ON v súvislosti s témou septembrovej konferencie S&P Global Commodity Insights „European Hydrogen Markets“ v Amsterdame. „Prevádzkovatelia závodov nevedia, či ich súčasné plány budú spĺňať kritériá,“ vyhlásili zástupcovia spoločnosti.

Neistota tiež bráni rozvoju siete vodíkových potrubí. Návrh Európskej komisie na unbundling neumožňuje prevádzkovateľom sietí zemného plynu dlhodobo prevádzkovať aj vodíkové siete, čo ponecháva prevádzkovateľov plynárenských sietí bez silnej motivácie upraviť ich na vodík, uviedol E.ON, ktorý už v roku 2021 rokoval s viacerými odberateľmi o plánovanej distribučnej sieti vodíka v Nemecku.

Nábeh trhu si žiada aj „pragmatický rámec financovania“ pre investície a schvaľovacie procesy na výrobu a dovoz vodíka by sa mali „masívne urýchliť,“ dodala spoločnosť.

Podľa spglobal.com sa v tejto súvislosti objavili náznaky dynamiky. Bavorský minister hospodárstva a energetiky Hubert Aiwanger oznámil 7. novembra rozpočet na energiu a vodík vo výške 500 miliónov eur na rok 2023. Bavorsko investuje do vodíka 270 miliónov eur, pričom 150 miliónov eur pôjde na projekty elektrolýzy a 100 miliónov eur na infraštruktúru.

Nemecký dovoz

V marci E.ON uviedol, že spolupracuje s Tree Energy Solutions (TES) na dovoze obnoviteľného vodíka do Nemecka a spolu s firmou Fortescue Future Industries plánujú do roku 2030 dovážať z Austrálie do Európy päť miliónov ton obnoviteľného vodíka ročne.

TES buduje „zelený energetický uzol“ v nemeckom prístave Wilhelmshaven vrátane importného terminálu, skladovacích zariadení a kyslíkovo-palivovej elektrárne. Spoločnosť tiež rozvíja výrobu obnoviteľného vodíka v krajinách bohatých na slnečné žiarenie.

Platts, súčasť S&P Global Commodity Insights, ohodnotila 7. novembra náklady na výrobu zeleného vodíka prostredníctvom alkalickej elektrolýzy v Európe na 16,14 eur/kg (15,84 USD/kg) (Holandsko, vrátane capexov), na základe cien energie na mesiac dopredu. V západnej Austrálii to bolo 3,39 USD/kg.

Nemecko plánuje sériu dovozov zeleného vodíka a jeho derivátov, pričom nemecká vláda schválila prvý tender na 10-ročné zmluvy na odber zeleného amoniaku.

Dôkazom je aj podpis dohody firiem Uniper a E.ON s kanadskou spoločnosťou EverWind z augusta. Na jej základe chcú nemecké firmy od polovice dekády nakupovať 1 milión ton zeleného čpavku ročne od EverWind z jej z plánovaného zariadenia Point Tupper, ktoré by malo začať komerčnú prevádzku začiatkom roka 2025.

Kancelár je optimistický

Kancelár Olaf Scholz na konferencii OSN o zmene klímy v Egypte 8. novembra 2022 vyhlásil, že „zelený vodík sa deje teraz“.

Berlín zvýšil rozpočet na vládou financovaný program dovozu vodíka H2Global na viac ako 4 miliardy eur, povedal Scholz na stretnutí COP27, ktorému spolupredsedal egyptský prezident Abdel Fattah El-Sisi.

Nemecká schéma pokrýva cenový rozdiel medzi duálnymi aukciami pri 10-ročných dohodách o dovoze a odbere s krajinami mimo EÚ a každoročnými aukciami domáceho predaja.

Prvá verejná súťaž na zelený amoniak sa má začať hneď po COP27, povedal Scholz, pričom kontrakty na strane dodávateľov budú zadané v roku 2023. Prvý náklad by mohol doraziť už v roku 2024 do nemeckého, holandského alebo belgického prístavu.

Modré verzie

Krajina však neodmieta ani „modré“ verzie. Koncom októbra dostala prvú zásielku čpavku získaného z „modrého“ vodíka zo Spojených arabských emirátov (SAE), ktorú do Hamburgu dodala ich štátna ropná spoločnosť ADNOC. Bola určená pre producenta kovov, ktorý amoniak využije na dekarbonizáciu výroby medi.

„Teraz, viac ako kedykoľvek predtým, musíme podporovať rozbeh vodíkovej ekonomiky,“ vyhlásil pri tejto príležitosti Robert Habeck, nemecký vicekancelár a minister pre hospodárstvo a klímu. „S týmto cieľom budujeme aj vlastnú výrobu vodíka v Nemecku, ale predovšetkým potrebujeme vodík z dovozu,“ dodal.

„Vodík“ bol dodaný vo forme 13 ton čpavku, ktorý naplnil skladovací kontajner veľkosti štandardizovanej dvadsaťstopovej ekvivalentnej jednotky, obvyklej veľkosti prepravných kontajnerov. Amoniak pochádzal z vodíka vyrobeného zo zemného plynu, pričom časť CO2 emitovaného počas procesu bola zachytená a uložená.