Berlín 23. júna 2022 – Nemecko, ako prvá krajina EÚ, vo štvrtok vstúpilo do druhej fázy svojho trojstupňového núdzového plánu pre plyn z dôvodu znížených dodávok z Ruska a vysokých cien, ale zatiaľ neaktivovalo klauzulu, ktorá by energetickým spoločnostiam umožnila preniesť prudko rastúce náklady na plyn na zákazníkov, uviedlo ministerstvo hospodárstva. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ešte v stredu (22. 6.) pritom rezort poprel správu denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung, že sa chystá vyhlásiť druhý stupeň od 8. júla. Hovorca rezortu uviedol, že správa je chybná a vychádza z nepochopenia vyhlásenia ministra hospodárstva Roberta Habecka na rokovaní parlamentného výboru.

„Aj keď sa objemy plynu stále dajú zaobstarať na trhu a stále sa uskladňujú, situácia je vážna a príde zima. Nesmieme sa klamať: Prerušenie dodávok plynu je ekonomický útok na nás zo strany (ruského prezidenta Vladimíra) Putin,“ povedal Habeck.

Je podľa neho zrejmé, že Putinovou stratégiou je vytvárať neistotu, zvyšovať ceny a rozdeľovať spoločnosť. „To je to, proti čomu bojujeme. Bude to však tŕnistá cesta, ktorou sa teraz ako krajina musíme vydať. Aj keď nie ešte to cítiť: sme v plynovej kríze. Plyn je odteraz nedostatkovým tovarom. Ceny sú už teraz vysoké a musíme sa pripraviť na ďalšie zvyšovanie,“ pokračoval minister s tým, že ide o externý šok, ktorý ovplyvní priemyselnú výrobu a stane sa veľkou záťažou pre mnohých spotrebiteľov.

Fáza 2 „ohrozenie“ je aktivovaná, keď vláda vidí vysoké riziko dlhodobého nedostatku plynu. Najväčšia európska ekonomika, ktorá čelí klesajúcim tokom plynu od hlavného dodávateľa Ruska, bola od konca marca vo fáze 1 núdzového plánu. Vyhlásenie druhého stupňa umožňuje energetickým spoločnostiam preniesť vysoké ceny plynu na zákazníkov, a tým pomôcť znížiť dopyt. Všetci účastníci trhu, vrátane prevádzkovateľov prepravných sietí a dodávateľov plynu, sú v tejto fáze pod väčším tlakom na vyrovnanie výpadkov prostredníctvom efektívnosti a krátkodobých opatrení, ako je obstarávanie plynu z alternatívnych zdrojov.

Štátne úvery na naplnenie zásobníkov a kompenzácie za zníženie spotreby

V rámci druhého stupňa Berlín poskytne úverovú linku vo výške 15 miliárd eur na naplnenie zásobníkov plynu. Okrem toho sa toto leto spustí model aukcií s cieľom stimulovať priemyselných spotrebiteľov, aby znížili svoju spotrebu plynu, podobne ako v prípade zníženia na strane dopytu zavedeného na trhoch s elektrickou energiou.

Spoločnostiam sa budú vyplácať kompenzácie založené na cene práce, aby nespotrebovali plyn. „To vytvorí stimul na zníženie spotreby v priemysle, aby bolo k dispozícii viac na skladovanie,“ zdôraznil minister podľa ktorého je priemysel ochotný schému podporiť.

Svedčia o tom aj vyhlásenia niektorých priemyselných združení. „Podporujeme najmä plán na podporu zníženia spotreby plynu v priemysle prostredníctvom aukcií,“ vysvetlil 19. júna Karl Haeusgen, prezident asociácie strojárskeho priemyslu VDMA.

Chemický priemysel súhlasí

Wolfgang Grosse Entrup, šéf združenia chemického priemyslu VCI, považuje rozhodnutie nemeckej vlády za logický krok, ako reagovať na čoraz vážnejšiu situáciu v oblasti dodávok a stabilizovať trhy. To platí aj pre objemy zemného plynu a prudko stúpajúce ceny.

„Spolková vláda koná zodpovedne a postupuje krok za krokom. Politicky riadené znižovanie dodávky ruského plynu predstavujú pre spoločnosť a priemysel ešte náročnejšie výzvy. Súvisiace bremená musia byť spravodlivo rozdelené,“ tvrdí Grosse Entrup s tým, že federálna vláda na takom riešení pracuje po konzultáciách s dotknutými stranami. „Cieľom je pripraviť transparentný postup, ktorý rozdelí nevyhnutné bremená spravodlivo a čo najprijateľnejšie medzi všetkých odberateľov plynu,“ uzavrel.

E.ON varoval pred ďalším rastom cien, Uniper nepovažuje 2. stupeň za dostatočný na prípravu na zimu

Nemecká energetická spoločnosť E.ON tvrdí, že rozhodnutie vlády spustiť „poplachovú fázu“ národného núdzového plánu plynu zásadne nemení status quo. „Intenzívne sme sa na túto situáciu pripravovali a robíme všetko, čo je v našich silách, aby bol dosah na zákazníkov čo najmenší,“ uviedol hovorca spoločnosti pre Reuters.

Varoval však, že cena plynu na veľkoobchodných trhoch ešte stúpne, ak sa ruský dovoz úplne zastaví.

Spustenie 2. fázy vládneho trojstupňového núdzového plánu nebude za súčasných okolností postačovať na prípravu krajiny na nadchádzajúcu zimu, uviedla vo štvrtok nemecká spoločnosť Uniper.

„Nie je to riešenie pre túto zimu, ak situácia s dodávkami zostane taká, aká je, alebo sa bude v najbližších týždňoch zhoršovať,“ uviedol hovorca spoločnosti pre agentúru Reuters.

RWE nie je bezprostredne ovplyvnená

Energetická spoločnosť RWE uviedla, že vyhlásenie druhej fázy núdzového plánu na dodávky plynu ju bezprostredne neovplyvňuje a že jej zásobníky sú v súčasnosti celkom dobre naplnené.

RWE dodala, že má z Ruska zazmluvnené len veľmi obmedzené objemy plynu, ale aktuálne zaznamenáva ich obmedzenie. Mechanizmus úpravy cien povolený v rámci druhého stupňa núdzového plánu sa na jej zmluvy v súčasnosti nevzťahuje.

Ďalšie asociácie varujú pred prídelovým systémom

Nemecké priemyselné asociácie varovali, že po spustení 2. stupňa sa prídely plynu v nemeckej ekonomike môžu stať realitou.

„Je tu reálne nebezpečenstvo, že smerujeme k nedostatočnému zásobovaniu, a teda k prídelovému režimu,“ povedal Thilo Brodtmann, výkonný riaditeľ združenia strojárskeho priemyslu VDMA.

„Bremeno možného prídelového systému musia znášať všetci aktéri spoločne,“ povedal Dirk Jandura, prezident BGA federácie veľkoobchodu, zahraničného obchodu a služieb.

Ceny reagujú na nemecké rozhodnutie rastom

Holandské veľkoobchodné ceny plynu vo štvrtok reagovali na nemecké rozhodnutie o spustení druhého stupňa núdzového plánu rastom.

Referenčný holandský veľkoobchodný kontrakt na dodávku v júli vzrástol o 7,25 eura na 133,55 eura za megawatthodinu (MWh).

Kontrakt na Q3 vzrástol o 6,35 eura na 134,15 €/MWh, cena na Q4 bola o 7,50 eura vyššia, 136,00 €/MWh.

Analytici spoločnosti Refinitiv uviedli, že očakávajú býčiu náladu pre európske ceny, keďže európske vlády pokračujú v diskusii o núdzových plánoch pre nedostatok plynu spôsobený znížením tokov cez plynovod Nord Stream 1. „Riziko rastu pravdepodobne chvíľu potrvá, kým vlády EÚ nájdu udržateľné riešenie zníženého ruského dovozu. Navyše, je tu možnosť, že tento dovoz klesne na nulu, ako niektorí naznačujú,“ uviedli analytici.

Podľa nemenovaného obchodníka zatiaľ nenastala na trhu panika, pretože je leto. „Systém to ešte zvláda, ale veľa plynu už nezostáva…trh je vo veľmi chúlostivej rovnováhe,“ dodal.

Tretí stupeň

V prípade vyhlásenia tretieho, najvyššieho stupňa, stavu núdze, by mal štát prevziať kontrolu nad celou distribučnou sieťou.

Táto fáza sa spustí, keď existuje mimoriadne vysoký dopyt po plyne, nastane významné prerušenie dodávok alebo iná významná situácia v dodávkach a napriek zavedeniu všetkých relevantných trhových opatrení dodávky nepostačujú na uspokojenie zostávajúceho dopytu po plyne. preto je potrebné prijať dodatočné netrhové opatrenia, najmä zabezpečiť dodávky plynu chráneným odberateľom, vysvetlila agentúra Reuters.

Štátna intervencia potom reálne predstavuje prídelový systém v kompetencii nemeckého sieťového regulačného úradu Bundesnetzagentur, ktorý má za úlohu pokryť „životne dôležitý dopyt po plyne s osobitným zreteľom na chránených zákazníkov a minimalizovať následné škody“.

Vo všeobecnosti sa najprv obmedzí dodávka pre priemysel, zatiaľ čo domácnosti a dôležité inštitúcie, ako sú nemocnice, naďalej dostávajú dostupný plyn.