Berlín 10. mája 2022 – Nemecko začalo intenzívne práce na obstaraní veľkých objemov plynu na vtláčanie do takmer prázdneho zásobníka Rehden, uviedol 9. mája tamojší energetický regulátor Bundesnetzagentur (BNEtzA). Podľa jeho hovorcu je cieľom splnenie požiadaviek zákona o skladovaní plynu. Informoval o tom portál spglobal.com.

Bundesnetzagentur má v súčasnosti dočasnú kontrolu nad spoločnosťou Gazprom Germania – predtým stopercentnou dcérskou spoločnosťou ruského Gazpromu – ktorej aktíva zahŕňali aj prevádzkovateľa Rehdenu – spoločnosť Astora.

Podľa nových nemeckých predpisov musia byť zásobníky zaplnené na 80 % kapacity do 1. októbra a na 90 % do 1. novembra. „V počiatočnom kroku sa do zásobníka v Rehdene vtlačí relatívne malé množstvo plynu,“ povedal hovorca BNEtzA pre S&P Global Commodity Insights a dodal, že vtláčanie sa začalo minulý týždeň.

„Intenzívne sa pracuje na obstaraní väčšieho množstva plynu pre tento zásobník,“ pokračoval hovorca. „Cieľom je splniť požiadavky na úroveň skladovania podľa zákona o skladovaní plynu (Gasspeichergesetz), ktorý stanovuje, že úrovne skladovania plynu musia byť 1. októbra 80 %, 1. novembra 90 % a 1. februára 40 %,“ pripomenul.

Podľa údajov Gas Infrastructure Europe sú nemecké zásobníky plynu v súčasnosti plné len na 38 %.

Rehden – ktorý má kapacitu približne 43,7 TWh (4,1 bcm) – nechal Gazprom do konca minulej zimy prakticky prázdny. Údaje GIE ukazujú, že lokalita mala k 7. máju na sklade len 0,25 TWh plynu, teda iba 0,6 % kapacity. Dáta však súčasne naznačujú, že 8. mája sa začalo s vtláčaním malého objemu plynu.

K rekordne vysokým cenám v celej Európe v posledných mesiacoch prispeli aj obavy z naplnenia skladovacích priestorov počas nadchádzajúceho leta. Cena TTF na najbližší mesiac dosiahla 8. marca rekordných 212,15 eur/MWh, 6. mája bola na úrovni na 99,50 eur/MWh, čo predstavuje medziročný nárast o 315 %.

Vzhľadom na to, že Rehden je teraz pod štátnou kontrolou, Nemecko bude dúfať, že sa objemy skladov v zásobníku priblížia k bežnej úrovni, poznamenal spglobal.com.

Astora len ako prevádzkovateľ

Spoločnosť Astora pre S&P Global 9. mája povedala, že nesie zodpovednosť výlučne ako prevádzkovateľ zásobníka. „Astora je prevádzkovateľom zásobníkov plynu a vzhľadom na zákonné požiadavky nemá žiadny vplyv na správanie zákazníkov a úrovne pracovného objemu plynu,“ uviedla spoločnosť. „Rozhodnutie o vtláčaných a ťažených objemoch je len na zákazníkoch (vrátane dodávateľov plynu), ktorí majú rezervované kapacity u prevádzkovateľov zásobníkov,“ dodala.

Bundesnetzagentur prevzal úlohu akcionára Gazpromu Germania začiatkom apríla s cieľom zaručiť bezpečnosť dodávok pre Nemecko po tom, čo Berlín uviedol, že neschválil predaj jednotky zo strany Gazpromu tretej strane, spoločnosti s názvom Palmary.

Ministerstvo vyhlásilo, že Gazprom Germania prevádzkuje v Nemecku „kritickú“ plynárenskú infraštruktúru, a preto má veľký význam pre dodávky zemného plynu.

Gazprom 1. apríla oznámil, že 31. marca ukončil svoju účasť v Gazprom Germania a všetkých jej aktívach, čo bol krok, ktorý prekvapil nemecké úrady a trh s plynom. Gazprom Germania bola 100-percentnou dcérskou spoločnosťou Gazprom Export, ktorá je sama plne vo vlastníctve Gazpromu.

Medzi európske aktíva, ktoré zastrešuje Gazprom Germania, patria obchodné a skladovacie spoločnosti, ako napríklad Gazprom Marketing & Trading so sídlom v Londýne, Gazprom Schweiz so sídlom vo Švajčiarsku, nemeckí obchodníci WIEH a Wingas, a Astora.

Náročné ciele

Nemecko už začiatkom marca poskytlo finančné prostriedky nemeckému plynárenskému uzlu THE na obstaranie LNG na pomoc pri dopĺňaní zásob zemného plynu.

Nemeckí prevádzkovatelia plynárenských sietí však v marci varovali pred „značným“ finančným rizikom nariadenia minimálnych úrovní skladovania plynu, napriek tomu, že súhlasili s tým, že je dôležité urobiť opatrenia na budúcu zimu.

Predstavitelia nemeckých prevádzkovateľov zásobníkov minulý týždeň uviedli, že bude komplikované splniť minimálne skladovacie povinnosti. „Povedal by som, že tento rok bude náročný,“ povedal Hans-Joachim Polk, člen výkonnej rady nemeckej VNG, v súvislosti s plnením navrhovaných cieľov. „Všetci sme v procese učenia a musíme vidieť, ako mechanizmus funguje,“ dodal.

Michael Kohl, výkonný riaditeľ RWE Gas Storage West, uviedol, že nové požiadavky musia byť implementované v rámci existujúcich zmlúv o skladovaní. „To je obrovský problém,“ povedal Kohl s tým, že operátori majú právo zrušiť zmluvy od 1. júla.

Potom by mal nastúpiť obchodný uzol THE a naplniť zostávajúcu kapacitu. „Otázka znie: koľko si môžu dovoliť naplniť?“ spýtal sa vzhľadom na rekordne vysoké ceny plynu a nízku likviditu. Mohlo by to viesť k situácii, keď nebude možné dosiahnuť stanovené ciele, uzavrel podľa spglobal.com Michael Kohl.