Frankfurt 16. novembra 2021 – Nemecký energetický sieťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) dočasne pozastavil proces certifikácie plynovodu Nord Stream 2. Úrad požaduje, aby spoločnosť Nord Stream 2 AG so sídlom vo Švajčiarsku založila svoju nemeckú dcérsku spoločnosť v súlade s nemeckým právom, aby mohla získať prevádzkovú licenciu. Informovala o tom agentúra Reuters.

V súlade so smernicou EÚ musia byť prevádzka potrubia a distribúcia plynu od seba dostatočne oddelené. Švajčiarska spoločnosť Nord Stream 2 AG, za ktorou stojí ruská plynárenská spoločnosť Gazprom, sa podľa regulátora rozhodla založiť podľa nemeckého práva dcérsku spoločnosť iba pre nemeckú časť plynovodu. Tá by sa mala stať vlastníkom nemeckej časti potrubia a prevádzkovať ju.

BNetzA uviedla, že žiadosť posúdi až po prevode hlavných aktív a ľudských zdrojov na nemeckú dcérsku spoločnosť. „O certifikácii pre prevádzku Nord Streamu 2 sa bude uvažovať až vtedy, keď bude prevádzkovateľ organizovaný v právnej forme súladnej s nemeckým právom,“ dodala.

Po splnení týchto podmienok môže regulátor pokračovať v posudzovaní podania počas zvyšku štvormesačnej lehoty na podávanie žiadostí. Pred pozastavením malo toto obdobie trvať do začiatku januára.

Nemecký regulátor uviedol, že berlínske ministerstvo hospodárstva a Európska komisia boli oboznámení s jeho upozornením pre Nord Stream 2. Komisia má po rozhodnutí nemeckého regulátora dva mesiace na posúdenie žiadosti.

Rozhodnutie nemeckého regulátora sa týka právnej štruktúry organizácie a nie je súčasťou vládneho hodnotenia bezpečnosti dodávok, uviedlo nemecké ministerstvo hospodárstva. „Ide o čisto regulačné otázky, konkrétne o otázku práva obchodných spoločností, za ktoré je v certifikačnom procese zodpovedný regulátor,“ uviedlo ministerstvo v utorok vo vyhlásení.

Spoločnosť Nord Stream 2 AG reagovala, že bola o rozhodnutí o certifikácii informovaná regulačným orgánom. „Nie sme v pozícii komentovať detaily postupu, jeho možné trvanie a dosahy na načasovanie spustenia prevádzky plynovodu,“ doplnila.

Reakcia Moskvy

„V tomto prípade skutočne existujú určité protokoly a normy európskej legislatívy,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „Prevádzkujúca spoločnosť je pripravená splniť všetky požiadavky súčasnej legislatívy, aby bol tento, pre všetkých dôležitý, projekt spustený čo najskôr,“ uviedol Peskov. „Na splnenie požiadaviek bude vytvorená nová dcérska spoločnosť,“ dodal.

Ako povedal, nie je jasné, kedy by mohol byť proces dokončený, aby mohol plynovodom začať prúdiť prvý plyn. „Je to rozhodnutie regulátora, nemôžeme do toho zasahovať. Od začiatku bolo jasné, že musíme byť trpezliví. Tu v Rusku sme presvedčení, že projekt je pre Európu dôležitý,“ uzavrel.

Ďalšie reakcie

Podpredseda hornej komory ruského parlamentu Konstantin Kozačjov pre agentúru TASS povedal, že „akékoľvek oneskorenie certifikácie plynovodu, o to viac pred zimou, nie je v záujme Európskej únie, o tom niet pochýb“.

Šéf ukrajinskej energetickej firmy Naftogaz Jurij Vitrenko pre agentúru Reuters povedal, že víta rozhodnutie nemeckého energetického regulátora. „Dobre.Toto je dôležitý bod, ktorý naznačuje, že nemecký regulátor zdieľa naše stanovisko, že certifikácia sa nemôže vzťahovať len na plynovod v Nemecku, ale mala by sa vzťahovať na celý plynovod z územia Ruskej federácie na územie Nemecka,“ uviedol. Naftogaz spolu s ukrajinským prevádzkovateľom prepravnej siete GTSOU sa podľa pondelkového rozhodnutia BNetzA stali súčasťou certifikačného procesu plynovodu Nord Stream 2.

Jeho súčasťou je aj poľská spoločnosť PGNiG. Pozastavenie certifikačného procesu Nord Stream 2 je podľa nej dobrým znamením pre Poľsko a Európu. Právo EÚ a princíp energetickej solidarity by sa mali dôsledne dodržiavať, dodala.

Trhy reagovali rastom cien

Európske ceny reagovali na prerušenie certifikácie rastom o 9 % po správach o zdržaní, pričom holandský TTF kontrakt sa krátko obchodoval za 89,00 €/MWh. „Dosť to posúva očakávané časové harmonogramy,“ povedal analytik Trevor Sikorski z Energy Aspects a dodal, že nie je jasné, ako dlho bude proces založenia novej spoločnosti a opätovného podávania žiadosti o certifikáciu trvať. Prvé toky potrubím vyzerajú v prvej polovici roku 2022 veľmi nepravdepodobne, dodal.

Krok nemeckého regulátora je pre načasovanie spustenia plynovodu Nord Stream 2 ďalšou nevýhodou, tvrdí vedúci trhov s plynom a energiou v Rystad Energy Carlos Torres Diaz. „Pretože aj keď je Nemecko k tomuto projektu priateľskejšie ako EÚ, regulačná certifikácia plynovodu by mohla čeliť ešte väčším prekážkam počas fázy preskúmania Európskou komisiou,“ dodal.