Berlín 11. septembra 2023 – Dolná komora nemeckého parlamentu schválila v piatok (8. 9.) výrazne pozmenený návrh zákona o zákaze predaja nových kotlov na zemný plyn a vykurovací olej. Oproti pôvodným predstavám ministerstva hospodárstva pod vedením strany Zelených už nehovorí o roku 2024, ale termín zákazu viaže na mestské vykurovacie plány, ktorých prijatie sa vo väčších mestách očakáva až od roku 2028. Navyše, opoziční kresťanskí demokrati (CDU), ktorí vedú prieskumy verejnej mienky, avizujú zrušenie zákona ako takého v prípade prevzatia moci. Predaje tradičných kotlov medzitým pokračujú v raste. Informovali o tom agentúra Reuters a portál euractiv.com.

Pôvodne, už vo svojom vládnom programe, sa nemecká „semaforová“ koalícia sociálnych demokratov (SPD, Zelených a liberálov (FDP) dohodla, že od roku 2025 budú nové vykurovacie systémy fungovať zo 65 % na obnoviteľné energie, čo predstavovalo de facto zákaz fosílnych kotlov na zemný plyn. Keď Rusko napadlo Ukrajinu a dodávky plynu do Nemecka boli obmedzené, dátum sa posunul ešte o rok dopredu.

Liberálna strana FDP, najmenší člen nemeckej trojkoalície, ktorej dominujú sociálni demokrati a zelení, nikdy nebola fanúšikom tohto návrhu. Návrh zákona na implementáciu zákazu unikol do tlače v marci a vyvolal kontroverziu v rámci koalície. Napriek napätiu vláda 19. apríla návrh zákona so zákazom nových kotlov na plyn a olej od roku 2024 schválila a FDP sa od neho vzápätí dištancovala.

Návrh potvrdil, že takmer všetky novoinštalované vykurovacie systémy v Nemecku by mali od roku 2024 fungovať na 65 % obnoviteľnej energie, a to v nových aj starých budovách.

Domy by mali využívať tepelné čerpadlá na obnoviteľnú elektrinu, diaľkové vykurovanie, elektrické vykurovanie alebo solárne termálne systémy ako prijateľné alternatívy k vykurovaniu fosílnymi palivami.

Od marca, keď sa objavili prvé podrobnosti zákona, sa do neho pustila rôznorodá koalícia energetikov, ekonómov a majiteľov domov, ktorí tvrdili, že Nemecko nemá technické znalosti ani výrobné kapacity, aby mohlo od polnoci 31. decembra prejsť na nahradenie kotlov na plyn a vykurovacie oleje ekologickejšími ohrievačmi.

Návrh zákona navyše znepokojil verejnosť. Prieskum agentúry Forsa ukázal, že takmer 78 % Nemcov je proti plánovanému zákonu. Približne 62 % opýtaných očakávalo, že po prechode na obnoviteľné zdroje sa zvýšia účty za kúrenie.

Odpor verejnosti, ako aj ostrý spor v koalícii a výrazný pokles popularity strany Zelených viedol ministerstvo hospodárstva a klímy k vyhláseniam o zmenách v návrhu. „Chcem zlepšiť zákon,“ povedal minister Robert Habeck. „Záleží mi na tom, aby prechod na vykurovanie z obnoviteľných zdrojov fungoval pragmaticky, bol pre občanov jednoduchý a spoločensky podporovaný,“ dodal s tým, že kritiku a sociálne obavy berie veľmi vážne.

Výsledkom všetkých uvedených faktorov bola, po mesiacoch rokovaní, v piatok schválená, hlboko pozmenená verzia zákona. Podľa nej budú musieť vykurovacie systémy inštalované v nových projektoch a v starých budovách nachádzajúcich sa v oblastiach s mestským plánom vykurovania využívať 65 % obnoviteľnej energie.

Požiadavka na prechod kotlov na obnoviteľné zdroje energie však nenadobudne účinnosť dovtedy, kým obce nepredložia svoj záväzný plán vykurovania, čo sa v menších územných jednotkách neočakáva skôr ako v roku 2026 a vo väčších až v roku 2028.

Plynové kotly budú môcť byť inštalované aj od budúceho roka, ak budú schopné prejsť na vodík, a to aj v nových budovách, ak nie sú súčasťou nového rozvoja.

Reakcie politikov

Nemecká vládna koalícia, ktorá bola vážne otrasená sporom o zákaz kotlov, prijatie zákona privítala a považuje ho za ukážku jednoty vlády, pričom jednotlivé strany vyjadrili s výslednou podobou zákona spokojnosť tvrdiac, že je plne v súlade s ich straníckymi preferenciami.

„So zákonom o energii v budovách sa konečne po 16 rokoch nečinnosti púšťame do dekarbonizácie nemeckého stavebného sektora,“ povedala Christine-Johanne Schröder, hovorkyňa Zelených pre politiku budov.

Liberálny minister financií Christian Lindner uviedol, že nová verzia zákona je praktická a otvorená technológiám, pričom zdôraznil zásadnú zmenu oproti pôvodnej podobe. „Už to nie je zákon, ktorého by sa ľudia mali báť, pretože im štát lezie do kotolne,“ napísalna sociálnej sieti X.

Podľa jeho straníckeho kolegu z FDP, Lukasa Köhlera nový zákon o vykurovaní podporuje cestu ku klimatickej neutralite v stavebnom sektore spôsobom, ktorý je otvorený technológiám, cenovo dostupný a praktický a v konečnom dôsledku bude kľúčová cena uhlíka.

Minister hospodárstva Habeck vyhlásil, že nové opatrenia znížia do roku 2030 emisie uhlíka o približne 40 miliónov ton. Jeho ministerstvo dodalo, že oslabenie pôvodného návrhu zákona z apríla, ktorý zavádzal prechod na zelené vykurovanie oveľa skôr, znamená, že Nemecko nesplní svoj emisný cieľ v sektore do roku 2030.

Zásadný nesúhlas naďalej vyjadrujú zástupcovia CDU, ktorí v súčasnosti vedú prieskumy, a tvrdia, že ak sa po voľbách v roku 2025 vrátia k moci, zrušia celý zákon. „Hneď ako budeme opäť vládnuť, zrušíme ho,“ povedal Jens Spahn, bývalý minister zdravotníctva a neúspešný kandidát na šéfa strany, ktorý má v súčasnosti na starosti energetickú politiku.

Popularita plynových kotlov

Samotná diskusia o plánovanom zákaze tradičných kotlov spôsobila v Nemecku nákupný boom nových vykurovacích systémov na plyn a olej a plyn, uviedol na jar portál cleanenergywire.org. Podľa Federácie nemeckého teplárenského priemyslu (BDH) sa od januára do apríla 2023 predalo asi 168.000 plynových a 21.500 olejových systémov. To v prípade plynových predstavuje nárast o 14 percent a v prípade olejových dokonca o 100 percent, hoci treba povedať, že ich trhový podiel je len 7 %, zatiaľ čo plynom kúri takmer polovica zo 41 mil. nemeckých domácností. „Dôvera v plynové kúrenie sa zvyšuje,“ uviedol v tejto súvislosti BDH.

Podľa portálu euractiv.com môže takýto vývoj pokračovať. Podľa jedného zo scenárov inštitútu Öko by sa 90 % majiteľov domov mohlo rozhodnúť pre fosílne kotly pred dátumom zákazu v roku 2026 v menších a v roku 2028 vo veľkých mestách.

Aktuálne trhové údaje podľa euractiv.com naznačujú, že k takémuto vývoju dochádza. Nemecký trh s kotlami zažíva boom, v prvej polovici roka sa ich predalo 667 500, čo je masívny nárast o 44 % v porovnaní s minulým rokom.

Väčšinu tvoria plynové kotly, ktorých sa predalo 385 000, teda o 29 % ako v prvej polovici roku 2022 – zatiaľ čo predaj olejových kotlov vzrástol na 48 500 kusov, čo je o 102 % viac ako v minulom roku. Tepelných čerpadiel sa predalo 196 500 kusov, čo predstavuje medziročný nárast o 105 %.