Berlín 15. mája 2020 – Nemecký energetický regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) odmietol v piatok udeliť výnimku z únijných pravidiel takmer dokončenému plynovodu Nord Stream 2. Informovala o tom agentúra Reuters a denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Úrad v piatkovom vyhlásení uviedol, že projekt spadá pod regulačné pravidlá únijnej energetickej smernice, keďže jeho časť vedie cez nemecké územie. Projekt nemá podľa BNetzA na výnimku nárok, pretože potrubie nebolo technicky hotové k rozhodujúcemu dňu, teda k 23. máju 2019, keď smernica nadobudla účinnosť.

Konzorcium firiem, ktoré sa na projekte Nord Stream 2 podieľajú, naopak argumentuje, že hoci projekt nie je fyzicky dokončený, je už ekonomicky funkčný, pretože doň boli investované miliardy eur. Vo vyhlásení uviedlo, že má mesiac na to, aby rozhodlo o ďalšom postupe vrátane odvolania, a že postoj regulátora považuje za porušenie nemeckých ústavných záruk.

Ak by sa uplatňovali zásady európskej sieťovej regulácie, prevádzkovatelia Nord Streamu 2 by museli poskytnúť tretím stranám nediskriminačný prístup k plynovodu v nemeckých teritoriálnych vodách. Poplatky za používanie tejto 54 km dlhej časti plynovodu by navyše kontroloval regulačný orgán. Producentom plynu a prevádzkovateľom úseku plynovodu na nemeckom území by nemohol ten istý subjekt.

Projekt Nord Stream 2 vedie ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom, developerom projektu je jeho dcérska spoločnosť Nord Stream 2 AG. Zhruba polovicu financií poskytli nemecké firmy Uniper a Wintershall, britsko-holandská spoločnosť Shell, rakúska OMV a francúzska engie.

Plynovod by mal do Európy prepravovať 55 miliárd m3 ruského plynu ročne. Vlani v decembri, v dôsledku amerických sankcií, ukončila činnosť na stavbe plynovodu švajčiarsko-holandská spoločnosť Allseas, ktorá kládla potrubia. Rusko následne uviedlo, že na dokončenie 160 km dlhého úseku pri dánskom ostrove Bornholm sa chystá použiť alternatívne plavidlo.

Mohol by ním byť Akademik Čerskij, ktorý tento týždeň zakotvil v nemeckom baltskom prístave Mukran, kde čakajú na inštaláciu zvyšné časti plynovodu Nord Stream 2. Informovala o tom agentúra Bloomberg s odvolaním sa na satelitné zábery. Tie podľa nej naznačujú, že plavidlo sa chystá na dokončenie projektu, ktorý bol na sklonku roku 2019 prerušený pre sankcie zo strany USA.

Spojené štáty tvrdia, že ropovod zvýši závislosť Európy od ruského plynu a posilní politický vplyv Moskvy. Washington ponúka starému kontinentu vývoz amerického skvapalneného zemného plynu ako alternatívu k dodávkam cez ruské plynovody. Na firmy podieľajúce sa na výstavbe Nord Streamu 2 uvalil v decembri 2019 sankcie.