Oslo 11. júna 2021 – Hoci Nórsko pri energetickom prechode vsádza na vodík a veternú energiu na mori, bude naďalej ťažiť ropu a zemný plyn až do roku 2050 aj po ňom. Vyplýva to z dlhodobej energetickej stratégie, ktorú predstavila odchádzajúca stredopravá vláda. Informovala o tom agentúra Reuters.

Vláda uviedla, že Nórsko ako druhý najväčší producent ropy a zemného plynu v Európe bude pokračovať v pravidelných licenčných kolách a ponúkať prieskumné oblasti energetickým firmám.

Nórska exekutíva predpokladá, že ťažba ropy a zemného plynu, ktorá z Nórska urobila jeden z najbohatších štátov sveta, do roku 2050 prirodzene poklesne o 65 %.

„Podporíme nórsky naftový a plynárenský priemysel orientovaný na budúcnosť, ktorý bude schopný zabezpečiť produkciu s nízkymi emisiami v rámci našej klimatickej politiky,“ povedala ministerka pre ropu a energetiku Tina Bru.

Vládna „biela kniha“ neukázala, ako môže Nórsko pokračovať v ťažbe ropy a zemného plynu podľa scenára, v ktorom sa svet snaží splniť klimatický cieľ obmedzenia rastu globálnej teploty na 1,5 stupňa C, ako to stanovuje parížska klimatická dohoda, uviedla opozičná Labouristická strana, favorit septembrových parlamentných volieb, ktorých kľúčovou otázkou bude práve budúcnosť ťažobného priemyslu.

Hoci sú labouristi kritickí voči niektorým prioritám vlády, sú tiež presvedčení, že Nórsko by malo pokračovať v ťažbe ropy a zemného plynu. Bielu knihu považujú za základ, na ktorom treba pracovať, uviedol pre agentúru Reuters hovorca strany pre energetiku Espen Barth Eide.

„Nemyslíme si, že by sme teraz mali prestať produkovať ropu a plyn a nechať dodávky na Rusku alebo Katare, ale musíme pochopiť, že dopyt klesne… Hlavnou vecou je správne zasiahnuť trh a nie skončiť s uviaznutými aktívami,“ dodal.

Nórsko podľa stratégie plánuje využívať vodnú energiu na znižovanie emisií z rozsiahlej siete ropných a plynových platforiem, ropa však nebude hnacou silou ekonomiky, akou kedysi bola, dodal Bru.

Vláda v snahe o väčší podiel zelenej energie vydala aj cestovnú mapu pre vodík, ktorá sľubuje zriadenie uzlov v sektoroch námornej dopravy a priemyslu do roku 2025, ako aj podporu výskumu. Nórsko si tiež kladie za cieľ udeliť svoje prvé licencie na veterné farmy na mori v roku 2022.

Štátna energetická firma Equinor má na budúci týždeň prezentovať vlastnú stratégiu, pričom je podľa Reuterse pod tlakom menšinových akcionárov požadujúcich opatrenia v oblasti klímy a zvýšené investície do obnoviteľnej energie.

Foto: NS Energy