Washington 4. januára 2021 – Prehlasovanie veta amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktoré uplatnil pri zákone o národnej obrane (NDAA), oboma komorami Kongresu okrem iného znamená schválenie nového balíka sankcií proti plynovodu Nord Stream 2. Zákon ponecháva prezidentovi možnosť sankcie neuvaliť z dôvodov národnej bezpečnosti. Súčasne spod sankcií vyňal európske štátne subjekty. Pred samotným uplatnením sankcií vyžaduje konzultácie s európskymi vládami. Informoval o tom portál argusmedia.com.

Nový balík sankcií sa podľa zákona zameriava na zahraničné entity, ktoré poskytujú upisovacie služby, poistenie alebo zaistenie plavidiel na kladenie potrubí Nord Streamu 2, ak sú tieto služby potrebné na dokončenie NS2.

Týkajú sa aj služieb alebo zariadení na modernizáciu technológií, inštaláciu zváracieho zariadenia na dodatočné vybavenie alebo uväzovanie týchto plavidiel, ak sú tieto služby alebo zariadenia potrebné na dokončenie Nord Stream 2,

Sankciám podliehajú aj služby v oblasti testovania, kontroly alebo certifikácie potrebné na dokončenie alebo prevádzku potrubia.

Spoločnosti, na ktoré sa sankcie zameriavajú, budú musieť do 31. januára ukončiť účasť na plynovode, aby sa im vyhli.

Prvý balík sankcií z decembra 2019 zastavilvýstavbu NS2 takmer na rok, po tom, čo z projektu odstúpila švajčiarsku spoločnosť Allseas, ktorá sa špecializuje na kladenie potrubí. Zákonodarcovia, ktorí pripravili tohtoročný NDAA, dúfajú, že bude mať podobný účinok.

Podľa argusmedia.com však kľúčový rozdiel spočíva v tom, že plavidlá aktuálne zapojené do výstavby NS2 sú v ruskom vlastníctve a plavia sa pod ruskými vlajkami, aj keď stále vyžadujú podporu a certifikáciu od subjektov v Nemecku a Dánsku.

Ruské plavidlo na kladenie potrubí Fortuna dokončilo koncom roka 2020 výstavbu úseku NS2 v nemeckých vodách. Od 15. januára by malo s podporou Baltic Explorer a Murman, ako aj ďalších zásobovacích plavidiel, znovu obnoviť práce v dánskych vodách. Prebiehajúce stavebné činnosti pravdepodobne umožnia skoré dokončenie projektu, uviedol podľa portálu 28. decembra ruský vicepremiér Alexander Novak.

Odporcovia projektu v Kongrese však dúfajú, že ministerstvo zahraničia podnikne okamžité kroky na presadenie svojich doterajších smerníc, ktoré hrozili sankciami voči zahraničným spoločnostiam poskytujúcim tovar a služby pre plavidlá kladúce potrubia a proti finančným podporovateľom plynovodu.

Otázkou podľa argusmedia.com zostáva, ako sa k problému postaví administratíva novozvoleného prezidenta Joea Bidena. Jeho tím ohlasoval tvrdší prístup voči Rusku, Nord Stream 2 však konkrétne nespomenul. Uplatnenie sankcií proti projektu by bolo v rozpore so záväzkom zvoleného prezidenta zlepšiť vzťahy s EÚ, ktorej väčšina členských štátov je proti sankciám.