Berlín/Washington 8. marca 2023 – Nemecké vyšetrovacie orgány zrejme urobili prelom vo vyšetrovaní útokov na plynovody Nord Stream 1 a 2 z 26. septembra 2022. Informovala o tom nemecká televízia ARD a časopis Die Zeit. Spoločné pátranie viacerých redakcií viedlo do značnej miery k rekonštrukcii pozadia bombových útokov, konkrétne ako a kedy boli pripravené. Vyšetrovatelia podľa ARD zatiaľ nenašli žiadne dôkazy o tom, kto si likvidáciu potrubí objednal a kto ich poškodil. Existujúce stopy však vedú na Ukrajinu.

Podľa informácií žurnalistov sa vyšetrovateľom podarilo identifikovať loď, ktorá mala byť údajne použitá na tajnú operáciu. Má ísť o jachtu prenajatú od firmy so sídlom v Poľsku, ktorú zrejme vlastnia dvaja Ukrajinci. Podľa vyšetrovania tajnú operáciu na mori vykonal tím šiestich osôb, päť mužov a jedna ženu.

Skupinu tvorili kapitán, dvaja potápači, dvaja ich asistenti a lekárka, ktorí údajne prepravili výbušniny na miesta činu a tam ich umiestnili. Národnosť páchateľov je zrejme nejasná. Atentátnici použili profesionálne sfalšované pasy, ktoré mali slúžiť okrem iného aj na prenájom lode.

Stopy po výbušninách v kabíne

Podľa vyšetrovania malo komando vyplávať z Rostocku 6. septembra 2022. Zariadenia na tajnú operáciu údajne predtým previezli do prístavu v dodávke. Vyšetrovanie následne lokalizovalo loď nasledujúci deň vo Wiecku (Darß) a neskôr na dánskom ostrove Christiansø severovýchodne od Bornholmu.

Jachtu potom vrátili majiteľovi v nevyčistenom stave. Podľa ARD sa vyšetrovateľom podarilo odhaliť na stole v kabíne stopy po výbušninách. Už vlani na jeseň spravodajská služba nemenovanej západnej krajiny odovzdala európskym partnerom indície, podľa ktorých je za zničenie potrubia zodpovedné ukrajinské komando. Následne sa mali objaviť ďalšie spravodajské indície, že za útokmi stojí proukrajinská skupina.

Operácia „pod falošnou vlajkou“

Ak by aj stopy viedli na Ukrajinu, vyšetrovateľom sa zatiaľ nepodarilo zistiť, kto si podozrivú skupinu páchateľov objednal. V medzinárodných spravodajských kruhoch sa nepovažuje za vylúčené, že by mohlo ísť aj o operáciu „pod falošnou vlajkou“. To znamená, že mohli byť úmyselne nastražené stopy, ktoré poukazujú na Ukrajinu ako na vinníka. Vyšetrovatelia však zrejme nenašli žiadne dôkazy, ktoré by takýto scenár potvrdzovali.

NYT: Práca proukrajinskej skupiny

Nové spravodajské informácie skúmané americkými predstaviteľmi údajne naznačujú, že minuloročné útoky na plynovody Nord Stream vykonala proukrajinská skupina, informoval podľa agentúry Reuters v utorok denník New York Times. Americké spravodajské materiály naznačujú, že páchatelia sú odporcami ruského prezidenta Putina.

Neexistujú žiadne dôkazy o tom, že do operácie boli zapletení ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij alebo ukrajinské najvyššie velenie, alebo že by páchatelia konali na pokyn ukrajinských vládnych predstaviteľov, informovali noviny s odvolaním sa na predstaviteľov USA.

Spravodajská informácia správa naznačuje, kto útoky vykonal, „ale nešpecifikuje členov skupiny, ani kto riadil alebo zaplatil za operáciu,“ napísal Times. Americkí predstavitelia podľa denníka odmietli zverejniť povahu spravodajských informácií, ako boli získané alebo akékoľvek podrobnosti o sile dôkazov, ktoré obsahujú. Povedali, že v tejto veci neexistujú žiadne definitívne závery.

Zdroje NYT, ktoré spravodajské informácie skúmali, uviedli, že sabotéri majú s najväčšou pravdepodobnosťou ukrajinské alebo ruské občianstvo alebo oboje. Do akcie nemali byť zapojení štátni príslušníci USA alebo Spojeného kráľovstva, dodali zdroje.

Výbušniny boli zrejme nastražené s pomocou skúsených potápačov, ktorí podľa všetkého nepracovali pre vojenské alebo spravodajské služby, uviedli nemenovaní americkí predstavitelia. Nevylúčili však, že títo potápači v minulosti absolvovali špecializovaný vládny výcvik.

Spojené štáty a NATO označili útoky na plynovody zo septembra 2022 za „akt sabotáže“, kým Moskva obvinila Západ a vyzvala Bezpečnostnú radu OSN, aby ich nezávisle vyšetrila. Žiadna strana neposkytla dôkazy.

Prvé reakcie

Hovorca Bieleho domu John Kirby v utorok novinárom povedal, že Washington čaká na ukončenie prebiehajúceho vyšetrovania v Nemecku, Švédsku a Dánsku.

„Sme presvedčení, a prezident to povedal, že ide o akt sabotáže. Musíme však nechať tieto vyšetrovania dokončiť a až potom by sme sa mali pozrieť na to, aké následné kroky môžu alebo nemusia byť primerané,“ uviedol Kirby.

Nemecko v utorok oznámilo, že vzalo článok New York Times na vedomie, ale jeho vlastné vyšetrovanie zatiaľ neprinieslo výsledky.

Hlavný Zelenského poradca Mychajlo Podoljak v utorok vyhlásil, že Kyjev sa na výbuchoch „absolútne nepodieľal“ a nemá žiadne informácie o tom, čo sa stalo.

Rusko minulý mesiac predložilo 15-člennej Bezpečnostnej rade OSN návrh rezolúcie, ktorá by v prípade schválenia vyzvala na medzinárodné vyšetrovanie s cieľom určiť, kto je zodpovedný.

Zástupca ruského veľvyslanca pri OSN Dmitrij Poljanskij uviedol, že správa New York Times „len dokazuje, že naša iniciatíva na začatie medzinárodného vyšetrovania pod záštitou generálneho tajomníka OSN je veľmi aktuálna“. „Do konca marca sa určite bude hlasovať,“ povedal Poljanskij pre Reuters.

Rusko vidí snahu o odvrátenie pozornosti

Nemecký minister obrany Boris Pistorius v reakcii na zistenia ARD v stredu varoval pred predčasnými závermi. V Štokholme, kde sa stretávajú ministri obrany EÚ, pre verejnoprávnu televíziu Deutschlandfunk uviedol, že mohlo ísť o operáciu „pod falošnou vlajkou“ zinscenovanú s cieľom obviniť Ukrajinu, čo je možnosť, ktorú média rovnakom zmienili. „Pravdepodobnosť oboch možností je rovnako vysoká,“ dodal.

Ukrajinská vláda nebola zapojená do minuloročnej sabotáže plynovodov Nord Stream v Baltskom mori, uviedol v stredu minister obrany krajiny Oleksij Reznikov na rovnakom podujatí. „Toto nie je naša aktivita,“ povedal.

Stále nie je jasné, kto bol minulý rok zodpovedný za útok na plynovody Nord Stream a je potrebné uzavrieť vnútroštátne vyšetrovania sabotáže, uviedol v stredu generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. „Vieme, že došlo k útoku na plynovody Nord Stream, ale nedokázali sme určiť, kto za tým bol,“ povedal Stoltenberg pred stretnutím v Štokholme. „Prebiehajú národné vyšetrovania a myslím si, že je správne počkať, kým budú dokončené, kým povieme niečo viac o tom, kto za tým bol,“ dodal.

Správy západných médií o útokoch na plynovody Nord Stream sú koordinovanou snahou odvrátiť pozornosť a Rusko nedokáže pochopiť, že americkí predstavitelia môžu o útokoch usudzovať čokoľvek bez vyšetrovania, uviedol v stredu podľa Reuters Kremeľ.

„Je zrejmé, že autori útoku chcú odvrátiť pozornosť,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov pre štátnu tlačovú agentúru RIA s tým, že informácie sú zavádzajúce. „Ako môžu americkí predstavitelia usudzovať niečo bez vyšetrovania?“ dodal s tým, že akcionárske krajiny Nord Streamu a OSN musia žiadať naliehavé a transparentné vyšetrovanie za účasti každého, kto prispieť k objasneniu útokov.

e