Kyjev 14. júla 2023 – Obnovenie dohody o tranzite plynu medzi Ruskom a Ukrajinou je podľa Kyjeva nepravdepodobné, povedal pre portál politico.eu ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko, ktorý je presvedčený, že v roku 2024, keď vyprší súčasná dohoda, už Európa nebude ruský plyn potrebovať. Podľa politico.eu by zastavenie dodávok cez Ukrajinu spôsobilo problémy najmä stredoeurópskym krajinám.
Súčasný tranzitný kontrakt bol oboma krajinami podpísaný v decembri 2019, len zhruba 24 hodín pred vypršaním predchádzajúcej dohody. Dohoda zabezpečovala tok ruského plynu cez Ukrajinu do konca roka 2024, pričom ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom, monopolný vývozca potrubného plynu, súhlasil, že v roku 2020 pošle cez Ukrajinu minimálne 65 miliárd metrov kubických plynu a v rokoch 2021 – 2024 najmenej 40 miliárd metrov kubických plynu ročne. Kyjev by mal na preprave zarobiť približne 7 miliárd dolárov.
„Verím, že do zimy 2024 nebude Európa vôbec potrebovať ruský plyn,“ povedal Haluščenko. „Ak teraz zisky z ruského plynu platia ruskú agresívnu vojnu proti Ukrajine a súkromnú armádu Gazpromu, jediné, za čo by mali v budúcnosti platiť, budú reparácie,“ dodal. Vojna podľa neho znamená, že „bilaterálne rokovania sú nemožné“.
Pozemná trasa cez Ukrajinu je jedným z dvoch stále fungujúcich plynovodných prepojení medzi Ruskom a Západom. Hoci naďalej predstavuje približne päť percent dovozu plynu EÚ, je to už len tretina predvojnovej úrovne.
Politico upozornilo, že budúcnosť tranzitu plynu cez túto trasu nespochybňuje len Ukrajina. Šéf Gazpromu Alexej Miller minulý týždeň varoval, že jeho spoločnosť zastaví export, ak Ukrajina neupustí od svojich snáh o zabavenie ruského štátneho majetku, aby si vymohla 5 miliárd dolárov za energetickú infraštruktúru, ktorú Moskva nezákonne vyvlastnila pri anektovaní Krymu v roku 2014. Túto čiastku jej prisúdil arbitrážny súd v Haagu. Majetok Naftogazu na Kryme zahŕňal spoločnosť Čornomornaftogaz, ktorý produkoval značné množstvo plynu z Čierneho mora. Gazprom a ukrajinský Naftogaz sa sporia aj o tranzitné poplatky.
„Ak bude Naftogaz pokračovať v takýchto neférových krokoch, nemožno vylúčiť, že Ruská federácia uvalí sankcie. Potom budú akékoľvek vzťahy medzi ruskými spoločnosťami a Naftogazom jednoducho nemožné,“ povedal Miller podľa tlačovej agentúry TASS.
Napriek útokom, ktoré poškodili ukrajinskú energetickú infraštruktúru, sieť plynovodov na Ukrajine naďalej prepravuje ruský plyn do EÚ, ktorý končí najmä v Rakúsku, na Slovensku, v Taliansku a Maďarsku. Ruské plynovodné dodávky nie sú predmetom sankcií, ale Európska komisia plánuje do roku 2027 ukončiť závislosť bloku od fosílnych palív z tohto zdroja.
Rastie však kritika, že krajiny EÚ, ktoré stále využívajú ruský plyn, nepostupujú dostatočne rýchlo pri diverzifikácii, tvrdí politico.eu. Dovoz ruského plynu do Rakúska sa vrátil na predvojnovú úroveň. Maďarsko dostane okolo 4,5 miliardy kubických metrov ročne. V apríli jeho vláda podpísala dohodu s Gazpromom o zabezpečení ďalších objemov.
Ukončenie dohody o plyne zo strany Kyjeva môže týmto krajinám spôsobiť problémy. „Ak sa ukrajinský tranzit zastaví, potrubné dodávky plynu od Gazpromu do krajín EÚ by mohli klesnúť na 10 až 16 miliárd kubických metrov (45 až 73 percent súčasnej úrovne),“ uvádza sa v júnovej analýze Centra pre globálnu energetickú politiku Kolumbijskej univerzity. To by mohlo spôsobiť, že Európa bude čeliť nedostatku plynu do roku 2025, kým nebude dostupná ďalšia kapacita skvapalneného zemného plynu z USA a Kataru.
„Pre Európu ako celok je to celkom zvládnuteľné. Ale v prípade niektorých krajín na konci plynovodu, Rakúska, Maďarska a tak ďalej, je situácia trochu odlišná,“ povedal Georg Zachmann, vedúci pracovník ekonomického think-tanku Bruegel. „Bolo by nutné preskupenie fyzických kapacít, fyzických tokov. To by pre tieto krajiny mohlo znamenať dodatočné náklady,“ dodal.
Takáto zmena podľa Zachmanna predstavuje potenciál trvalejšieho rozchodu s Moskvou a zastavenie tokov cez Ukrajinu znamená riziko zrušenia tejto trasy a definitívny koniec privilégia stredoeurópskych krajín odoberať lacný sibírsky plyn.
Dlhodobým cieľom Ukrajiny je zvýšiť vlastnú produkciu plynu, aby uspokojila časť dopytu v EÚ, povedal Oleksij Černyšov, generálny riaditeľ Naftogazu. „Naším cieľom pre tento rok je dodatočná 1 miliarda m3 plynu,“ uviedol Černyšov pre Ukrajinskú pravdu. Ročná ukrajinská produkcia zemného plynu by sa tak dostala na 19 miliárd m3.