Paríž 15. marca 2023 – Odstávky troch francúzskych termináloch na dovoz skvapalneného zemného plynu, ktoré sú súčasťou celoštátneho protestného hnutia proti plánu dôchodkovej reformy prezidenta Emmanuela Macrona, budú predĺžené o ďalší týždeň, na štvrtom termináli do konca týždňa. Podľa agentúry Reuters to uviedli obchodné zdroje a francúzske médiá. Odstávky terminálov podľa portálu argusmedia.com vedú európske krajiny k vyššej ťažbe zo zásobníkov.

Odstávka terminálov Montoir, Fos Cavaou a Fos Tonkin prevádzkovaných Elengy, dcérskou spoločnosťou firmy Engie, ktorá sa začala 6., resp. 7. marca, mala byť pôvodne ukončená v utorok 14. marca, no bola predĺžená do 21. marca. Podľa očakávaní malo mať odstavenie za následok zníženie odosielania plynu do siete o približne 0,5 miliardy metrov kubických. Hovorca Elengy očakáva, že jej tri terminály LNG zostanú mimo prevádzky do 21. marca.

Obchodné zdroje pre Reuters tiež uviedli, že postoj pracovníkov uvedených terminálov budú nasledovať aj zamestnanci LNG terminálu Dunkirk prevádzkovaného belgickou spoločnosťou Fluxys, čo znamená, že odstavené budú štyri francúzske LNG terminály.

Opätovná odstávka Dunkirku bola ohlásená už v pondelok večer (13. 3.) s trvaním do piatku 17. marca. Webová stránka spoločnosti potvrdila, že ide o vyššiu moc z dôvodu štrajku. Nakládka v zariadení bola zastavená a kapacita dodávky znížená na minimum.

Predstaviteľ odborov agentúre Reuters v utorok (14. 3.) povedal, že hlasovanie rozhodne, či budú odstávky pokračovať a dodal, že až do stiahnutia dôchodkovej reformy bude zablokované aj skladovanie plynu. Francúzske médiá následne informovali, že odbory hlasovali za predĺženie štrajku.

Od začiatku štrajku niekoľko LNG tankerov smerujúcich do Francúzska zmenilo kurz a zamierilo do zariadení v Británii, Holandsku a Španielsku.

Pred rozhodnutím o predĺžení štrajkov trhy nevykazovali veľké známky obáv, európske ceny plynu klesali dva dni po sebe a mnohí analytici uviedli, že európske energetické systémy by sa mohli vyrovnať s nízkou francúzskou jadrovou výrobou, ak bude výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov silná.

Štrajk prichádza aj v čase, keď európske zásobníky plynu zostávajú na relatívne pohodlnej úrovni naplnenosti na 56,50 %. Zatvorenie terminálov na ďalší týždeň však výrazne ovplyvní schopnosť Francúzska vyvážať plyn do susedných krajín.

Na stredu je naplánované zvolanie spoločného výboru poslancov dolnej a hornej komory francúzskeho parlamentu, aby sa dohodli na definitívnej verzii textu. Odbory plánujú ďalší deň štrajkov a protestov.

Posledným a rozhodujúcim momentom bude záverečné hlasovanie vo štvrtok (16. 3.) v oboch komorách. Macronova strana potrebuje na schválenie reformy podporu konzervatívnych Les Republicains, ktorí sú však v tejto otázke rozdelení. Rozpory sú aj v prezidentskom tábore , pričom Macronova bývalá ministerka životného prostredia Barbara Pompiliová je proti reforme.

Široká aliancia odborov protestuje už od januára po celom Francúzsku proti reforme, ktorá má zvýšiť vek odchodu do dôchodku o dva roky na 64 rokov.

Európske krajiny zvyšujú ťažbu zo zásobníkov

Európske krajiny zvyšujú ťažbu z podzemných plynových zásobníkov, aby kompenzovali zastavenie spätného splyňovania zo štyroch francúzskych terminálov LNG.

Regasifikácia v Európe klesla 11. marca na najnižšiu úroveň od 23. októbra 2022 v dôsledku spomínaných francúzskych sociálnych protestov a štrajkov, ktoré zastavili produkciu z francúzskych terminálov, uviedol portál argumedia.com.

Zariadenia Montoir (8 mil. t/rok), Fos Cavaou (6,6 mil. t/rok) a Fos Tonkin (2,2 mil. t/rok) prvýkrát zastavili prevádzku 6. marca o 13.00 SEČ, terminál Dunkirk (12,4 mil. t/r) na začiatku plynárenského dňa 7. marca.

Odosielanie plynu z terminálov do siete vo Francúzsku 6. až 12. marca skolabovalo na iba 90 GWh/d z 1,2 TWh/d na začiatku mesiaca. Nedostatok dodávok má dominový efekt na celom kontinente, poznamenal argusmedia.com.

Francúzsko od začiatku štrajkov zvýšilo podiel ťažby z podzemných zásobníkov na spotrebe. Odbery predstavovali 6. – 11. marca 60 % z celkovej ponuky. Zatiaľ čo na začiatku marca to bolo 48 % a počas januára a februára 46 %.

Nárast odberov zo zásobníkov v pomere k spotrebe pocítili aj susedné krajiny, ktoré sa predtým spoliehali na dodávky spätné splyňovaného LNG z Francúzska, hoci tento efekt stlmilo mierne počasie, ktoré viedlo k poklesu dopytu po vykurovaní.

Francúzsko v posledných dňoch obrátilo toky cez prepojovacie plynovody a namiesto vývozu začalo dovážať zemný plyn zo Španielska, aby kompenzovalo výpadky LNG. Vývoz do Belgicka tiež klesol a 7. až 8. marca sa zmenil na čistý dovoz. Toky do Nemecka sa zastavili, zatiaľ čo vývoz do Švajčiarska – z ktorého väčšina potom tranzituje do Talianska – sa tiež spomalil.

Zastavenie vývozu do Belgicka viedlo k prudkému poklesu tokov z krajiny smerom na východ do Nemecka a Holandska. Belgický vývoz do Nemecka klesol 11. marca na najnižšiu úroveň od marca 2022. Belgicko dovážalo z Holandska 6. až 8. marca po prvýkrát od konca januára.

Keďže do Nemecka prichádza menej dodávok potrubiami z Belgicka, Francúzska a Holandska, ťažba zo zásobníkov vzrástla od 6. do 11. marca na 1,2 TWh/d – podľa najnovších dostupných údajov z GIE –, kým na začiatku marca to bola 1 TWh/d. Podiel odberov na nemeckej spotrebe sa za toto obdobie zvýšil na 36 % z 28 % na začiatku mesiaca, ako aj počas januára a februára.

K podobnému vývoju v miernejšom rozsahu došlo v Taliansku, keďže dovoz cez Tarvisio, kam Taliansko dováža francúzsky plyn cez Švajčiarsko, sa 9. až 12. marca úplne zastavil. Ťažba zo zásobníkov sa 6. – 10. marca na talianskej spotrebe podieľala 24 %, čo je nárast z 22 % na začiatku mesiaca. Talianska spotreba však 6. až 12. marca klesla z 2,7 TWh/d na začiatku mesiaca na 2,1 TWh/d, čo mohlo obmedziť čerpanie zásob, uzavrel argusmedia.com.