Berlín 29. apríla 2021 – Nemecko bude pri prechode na čistejšiu energiu potrebovať ako preklenovaciu technológiu zemný plyn z Ruska, ale bude sa tiež usilovať o spoluprácu s ním na svojej vodíkovej stratégii. Na rusko-nemeckej online konferencii to vo štvrtok vyhlásil nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier. Informovala o tom agentúra Reuters.

Altmaier uviedol, že plyn je potrebný, pretože Nemecko sa vzdáva jadrovej energie a výroby uhlia pri výrobe elektrine, bude sa však snažiť nadviazať na partnerstvo v sektore fosílnych palív, keďže chce rozvíjať vodík z obnoviteľných zdrojov ako alternatívne palivo.

„Na druhom konci plynového premostenia budú obnoviteľné energie a zelený vodík, ktoré môžeme spoločne s Ruskom vybudovať vo veľkom komerčnom rozsahu,“ povedal minister s tým, že  Rusko má pre takéto partnerstvo vynikajúce predpoklady.

Ruský vicepremiér Alexander Novak na stretnutí uviedol, že obe krajiny by profitovali z prehĺbenia energetickej spolupráce, okrem iného z vybudovania hodnotových reťazcov obnoviteľných zdrojov a vodíka na ruskej strane. „Sme presvedčení, že vodík bude v budúcnosti jedným zo sľubných zdrojov energie. Nemecko bude hrať rozhodujúcu úlohu pri podpore vodíkovej energie v európskom regióne. Dúfame, že v tejto oblasti vzniknú spojenectvá,“ povedal Novak.

Rusko sa podľa neho chystá zapojiť aj do digitalizačných procesov zameraných na posilnenie svojich energetických systémov s cieľom užšej integrácie so západnými partnermi, uviedol.

Ruský minister priemyslu Denis Manturov naznačil možnosť založenia vodíkových výrobných klastrov a rozvoja prepravných možností prepravy na základe spoločných štandardov a metrík. „Počítame s tým, že prilákame nemecké moderné odborné znalosti podľa vzorca „zelený vodík výmenou za technológie,“ dodal.

Nemecko dúfa, že sa mu podarí v priemyselnom meradle rozvinúť odvetvie zeleného vodíka s využitím obnoviteľnej energie z vetra a slnečného žiarenia prostredníctvom elektrolýzy na výrobu syntetického paliva pre priemysel, energetiku a dopravu.

Jeho program na podporu vodíka v hodnote 9 miliárd eur, ktorý bol spustený minulý rok v lete, počíta s vysokými  dovoznými požiadavkami, pretože zavádzanie domácej výrobnej kapacity bude brzdené pozemkovými obmedzeniami.

Foto: Malp, Adobe Stock 2019