Brusel 17. júla 2020 – Bez zemného plynu ako „premosťovacej technológie“ a tzv. modrého vodíka energetická transformácia nebude fungovať. Vo štvrtok (16. 7.) to povedal to nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier vo svojej prezentácii priorít nemeckého predsedníctva EÚ pred poslancami Výboru Európskeho parlamentu (EP) pre priemysel, výskum a energetiku. Súčasne ich vyzval na realistickejší postoj k obnoviteľným zdrojom energie. Informoval o tom portál euractiv.com.

Altmaier vyhlásil, že v zemnom plyne – fosílnom palive, ktoré emituje podstatne menej CO2 ako uhlie – vidí „premosťovaciu technológiu“ pre energetickú transformáciu.

Vodík podľa nemeckého ministra nebude technológiou, ktorá by iniciovala okamžitý energetický prechod. V tejto súvislosti tiež povedal, že si nie je istý, či je potrebné zmariť používanie „modrého“ vodíka využívajúceho technológiu zachytávania a ukladania uhlíka (CCS), ktorá bráni úniku emisií CO2 do atmosféry. Veterné elektrárne na mori sa podľa neho nedajú „navždy rozširovať“.

Zelení europoslanci Ninisto Ville, Henrike Hahn a Jutta Paulus vyzvali ministra na silnejší záväzok, že sa nebudú podporovať žiadne fosílne palivá, čo Altmaier odmietol. „Ako nemecký minister som zodpovedný za cenovú dostupnosť, bezpečnosť a dostupnosť energie,“ reagoval s tým, že europoslanci by mali byť realistickejší v postoji k OZE.

Pokiaľ ide o jadrovú energiu, Altmaier pripustil, že ide o „ťažkú otázku“. Odstavenie jadrových blokov v Nemecku podľa neho ukončilo rozdelenie spoločnosti. Dodal, že sám túto problematiku nikdy nevnímal ideologicky a chápe, že členské štáty sledujú v tomto ohľade odlišné ciele.

Nemecko prevzalo rotujúce polročné predsedníctvo v Rade Európskej únie 1. júla 2020. Počas tohto obdobia sa bude zameriavať na pandémiu koronavírusu SARS-CoV-2 a s ňou súvisiacu potrebu obnovy hospodárstva. Nemecko bude mať rozhodujúcu úlohu aj v obchodných rokovaniach s Britániou po brexite.