Bratislava 27. apríla 2022 – Obec Blatná na Ostrove bude od júna do septembra ako prvá v SR využívať zmes zemného plynu s 10-percentným podielom vodíka v rámci reálnej terénnej skúšky pilotného projektu H2Pilot spoločnosti SPP- distribúcia. Na hybridnom workshope Slovenského plynárenského a naftového zväzu „Vodíkové projekty v plynárenstve ako príspevok k energetickej sebestačnosti“ to povedal vedúci odboru stratégie a rozvoja aktív SPP-D Peter Demeč.

Spoločnosť sa podľa neho začala problematike primiešavania vodíka venovať pred dvoma rokmi. V spolupráci s Fakultou materiálov metalurgie a recyklácie Technickej univerzity v Košiciach zrealizovala sériu laboratórnych testov. Skúmali správanie sa vodíka v stojatom potrubí, najmä v typických panelákových stúpačkách, počas dlhšej doby nepoužívania plynu, napríklad počas dovoleniek.

Základná otázka podľa Demeča bola, či sa vodík – s odlišnými chemickými vlastnosťami než má metán – počas testovacieho obdobia štyroch mesiacov zo zmesi s 20 % vodíka neodseparuje. Skúmanie 45 súčasne odobratých vzoriek na chromatografe potvrdilo, že v každom mieste odberného zariadenia bolo približne 20 % vodíka a 80 % zemného plynu. To znamená, že sa nepotvrdili špekulácie, že by vodík mal tendenciu hromadiť sa v horných poschodiach, vysvetlil Demeč s tým, že išlo o dôležité zistenie.

Zástupca SPP-D v tejto súvislosti pripomenul skúsenosť plynárenstva so svietiplynom, ktorého 50 % tvoril vodík a zvyšok metán a oxid uhoľnatý. Rozhovory s pamätníkmi podľa Demeča dokazujú, že dobre namiešaná a dobre do plynovodu dovedená zmes ostáva homogénna v celom životnom cykle až do spotreby. „To sú dôležité zistenia z pohľadu bezpečnosti, keďže našou primárnou prioritou je prevádzkovať veci bezpečne a spoľahlivo,“ zdôraznil Demeč.

Okrem homogenity zmesi SPP-D skúmala aj tesnosť zariadení v prípade zmesi zemného plynu a vodíka. Vykonané testy a skúmania rôznych spoločností pri zmesi s 20 až 30 % vodíka dokázali, že ak je potrubie tesné, ostáva tesné aj pri takejto zmesi.

Reálna terénna skúška v Blatnej na Ostrove

Snahou spoločnosti SPP-distribúcia bolo ukončiť pilotný projekt reálnou skúškou v teréne, konštatoval Demeč. Vzhľadom na potrebu dostupnej vzdialenosti od Bratislavy z hľadiska obsluhy projektu sa ako vhodná ukázala obec Blatná na Ostrove. Jej výhodou pre účely projektu bolo aj zastúpenie rôznych používaných materiálov v sieti, konkrétne 80 % ocele a 20 % plastov. Obec je plynofikovaná v roku 1994, nejde tak o najnovšiu sieť. Okrem rodinných domov sú v nej aj bytovky a firmy. Odberných miest je 300, kotlov a sporákov sú v nej stovky, špecifikoval Demeč.

Začiatkom roka získala SPP-D kladné odborné stanovisko od spoločnosti TÜV. „Na 10-percentnú prímes máme prakticky všetky potrebné papiere a okrúhlu pečiatku pre naše zariadenia od bodu, kde sa bude primiešavať vodík až po hlavné uzávery plynu v skrinkách odberateľov vrátane plynomerov a regulátorov tlaku plynu,“ ozrejmil zástupca spoločnosti. Počas februára a marca prebiehala pasportizácia zariadení, kontroly u odberateľov, komunikácia s obyvateľmi vrátane potrebných inštrukcií a PR aktivity.

V máji SPP-D očakáva vydanie kladného odborného stanoviska týkajúceho sa zariadení od hlavného uzáveru plynu až po koncové spotrebiče vo všetkých 300 odberných miestach vrátane konkrétnych spotrebičov. Potrebné boli stanoviská 10 výrobcov, od každého aj k 10 výrobkom. Okrem desiatok totožných ide aj o zariadenia spred roku 1996, ktoré sa testujú na zmes s 20 % vodíka. Staršie aj novšie zariadenia, ale atmosférické, by mohli mať so zmenou kvality plynu problém, poznamenal Demeč.

K 1. júnu by SPP-D chcela mať odborne posúdené zmiešavacie zariadenie od spoločnosti Gascontrol, ktoré je už vo fáze výroby a následne prebehne testovacia prevádzka. Do obce bude prúdiť zemný plyn z regulačnej stanice a prepočítavačom sa bude dávkovať také množstvo vodíka, aby výsledná zmes bola 10-percentná. Zariadenie bude obsahovať zmiešavaciu komoru, vysvetlil Demeč.

„Od júna až do konca septembra by sme chceli obec s 10-percentnou zmesou zabezpečiť,“ uviedol s tým, že SPP-D si počas tohto obdobia bude všímať viacero technických aspektov. Prijaté opatrenia majú zabezpečiť čo najvyššiu bezpečnosť počas výkonu testu. „Nešli by sme do testu, keby sme sa obávali, že sa môže niečo stať,“ zdôraznil Demeč, podľa ktorého pracovníci SPP-D a iných spoločností budú situáciu monitorovať, kontrolovať a chromatograficky preverovať koncentráciu vodíka v pravidelných intervaloch na vybraných bodoch siete, aby zistili, či je homogénna.

Pokiaľ ide o použitý vodík, súčasťou projektu nie je výstavba solárneho parku, elektrolyzéra a výroba zeleného vodíka priamo na mieste a v požadovanom objeme. SPP-D ho získa prostredníctvom iniciatívy Certify od holandského výrobcu zeleného vodíka.

Pre test v letnom období sa SPP-D rozhodla preto, lebo nechcela spotrebovať extrémne množstvo vodíka a taktiež preto, že prípadné netesnosti a iné úskalia siete sa skôr ukážu počas „natlakovaného“ leta pri nižšej spotrebe, než počas plynulého chodu plynu počas zimnej prevádzky, ozrejmil Demeč.

Ďalšie vodíkové kroky

Spoločnosť sa podľa jeho slov pripravuje aj na ďalšie vodíkové kroky. V tejto súvislosti spomenul reguláciu na úrovni EÚ, ktorej súčasťou má byť aj povinnosť pre prepravcov plynu zabezpečiť 5-percentný blending od októbra 2025.

„Do roku 2030 by sme radi plošne umožnili 10-percentnú prímes. Tým nie je povedané, že do 2030 bude 10 % vodíka v zemnom plyne, je to možnosť,“ uviedol Demeč s tým, že ak tu vodík bude, do takej miery ním bude možné plošne dekarbonizovať.

SPP-D sa bude venovať aj téme deblendingu, pretože má senzitívnych odberateľov, ktorým by mohla prekážať fluktuácia vodíka v zmesi, keďže potrebujú stabilnú kvalitu na dennej, mesačnej alebo inej báze. Pre tieto prípady sú určené „deblendovacie“ zariadenia, membrány a molekulové sitá.

Čo sa týka vyššieho 20- a viacpercentného podielu vodíka či dokonca 100 % vodíka po roku 2035, spoločnosť SPP-D predpokladá, že ak sa všetky ambície EK alebo na Slovensku budú vyvíjať dobre a bude k dispozícii veľká infraštruktúra na vodík v podobe potrubia cez celú krajinu či Európu, „dočkáme sa zaujímavých objemov,“ uviedol Demeč. Smerovanie čistého vodíka do veľkého priemyslu vytvorí predpoklady a základy „H2 valleys“, kde mohol byť vodík rozvádzaný aj do príbytkov na vykurovanie.

Lokálna výroba vodíka

Demeč vyjadril presvedčenie, že ešte v tomto desaťročí vzniknú menšie, lokálne výroby vodíka, či už pri spracovaní odpadu alebo malých elektrolýz zo solárnej či veternej elektrárne. SPP-D chce v tejto súvislosti pôsobiť ako distribučná spoločnosť tak, aby zabezpečila rozvoj trhu a vodíkovej ekonomiky.

Pripomenul tiež možnosť prepravy vyrobeného vodíka na virtuálnej báze pre výrobcov, ktorí ho nechcú tlačiť do tlakových nádob, a prevážať do čerpačiek. „Vodík vstúpi do našej siete a niekto si ho na výstupe, či už na Slovensku alebo v rámci Európy, cez záruky pôvodu vytiahne,“ skonštatoval Demeč. „Takýmto spôsobom sa dá dekarbonizovať aj veľký priemysel. Veľa malých dekarbonizuje jedného veľkého,“ dodal s tým, že v takom prípade nie je potrebné budovať rozsiahle solárne parky pri veľkých fabrikách.

SPP-D sa zapojila aj do veľkej európskej iniciatívy Ready4H2, ktorá spája vyše 100 distribútorov plynu z prakticky všetkých krajín EÚ a ďalších mimo EÚ, a ktorej partnermi sú aj významné spoločnosti. Cieľom je zdieľať skúsenosti, vzájomne sa učiť a inšpirovať a cez blending sa postupne dopracovať k čistým vodíkovým sieťam, uzavrel vedúci odboru stratégie a rozvoja aktív SPP-D Peter Demeč.