Budapešť 3. júna 2020 – Maďarsko do roku 2024 strojnásobí kapacitu plynovodného prepojenia so Slovenskom, čo umožní prepraviť viac ako 5 miliárd m3 zemného plynu ročne. Podľa portálu euractiv.com to v utorok (2. 6.) uviedol maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Toto zvýšenie bude dôležité, keď bude funkčný južný plynovod, ktorý bude prepravovať ruský plyn cez Balkán do Európy, zdôraznil Szijjártó, pričom pripomenul nedávnu dohodu s ruským Gazpromom.

Maďarsko leží na trase Balkan Streamu, predĺženia plynovodu TurkStream, ktorý bude prepravovať ruský zemný plyn cez Turecko, Bulharsko, Srbsko a Maďarsko do plynového uzla Baumgarten neďaleko Viedne.

Turkstream bol uvedený do prevádzky začiatkom tohto roku, do európskej časti Turecka má ročne prepraviť 15,75 mld. m3 ruského plynu. Koncom roka 2019 Bulharsko dokončilo 11-kilometrový úsek, ktorý prepojil Turkstream s bulharským  prepravným systémom.

Výstavba bulharského, 474 km dlhého úseku mala byť pôvodne hotová do konca mája. Koronavírusové obmedzenia a karanténa zahraničných pracovníkov však podľa bulharskej strany oneskorili výstavbu.

Bulharský premiér Bojko Borisov v pondelok (1. 6.), pri príležitosti návštevy srbského prezidenta Aleksandara Vučiča, vyhlásil, že cieľom krajiny je dokončiť bulharský úsek plynovodu do konca roka 2020. „Napriek dvoj- až trojmesačnému oneskoreniu dúfame, že sa nám podarí dodržať časový harmonogram a pripraviť plynovod do konca roka,“ dodal Borisov, ktorý projekt označil za prioritu bulharskej vlády. Srbský úsek v dĺžke 400 km je už dokončený.