Rím 1. marca 2023 – Taliansko rokuje s EÚ s cieľom zabezpečiť si do konca apríla najmenej 6 miliárd eur z plánu REPowerEU na úplné odstavenie sa od ruského plynu a zvýšenie úsilia o ekologickejšiu ekonomiku. Podľa portálu argusmedia.com môže REPowerEU, spustený po ruskej invázii na Ukrajinu, pomôcť Taliansku prehĺbiť svoje plynárenské vzťahy s Afrikou a slovami premiérky Giorgie Meloniovej dosiahnuť jeho dlhodobú ambíciu stať sa stredomorským európskym energetickým centrom.

Taliansko je presvedčené, že môže získať najmenej 2,7 mld. € zo zdrojov ETS a 3 miliardy z kohéznych fondov. Aj vďaka týmto prostriedkom by tak mohlo realizovať svoj „Matteiho plán“- nazvaný po legendárnom zakladateľovi talianskej energetickej spoločnosti Eni Enricovi Matteim, ktorý sa snaží prehĺbiť energetické a politické väzby Talianska s Afrikou, s cieľom „posilniť diverzifikáciu dodávok“ a pohnúť sa smerom k úplnému odstráneniu ruského plynu, povedala Meloniová. Plodná spolupráca s africkými krajinami podľa nej podporí úlohu Talianska ako európskeho energetického centra.

Premiérka od svojho nástupu do funkcie opakovane hovorila o „Matteiho pláne“ pre Afriku, ktorý počas januárovej návštevy Alžírska predstavila ako obojstranne výhodné partnerstvo, zaručujúce energetickú bezpečnosť Európy a zároveň riešiace základné príčiny migračných tokov z Afriky – konkrétne chudobu a džihádistické nepokoje.

Agregátor dodávok plynu a vývozná kapacita

Taliansko podľa argusmedia.com už dlho ašpiruje na pozíciu „agregátora“ dodávok zemného plynu z Alžírska, Líbye a Azerbajdžanu, ako aj LNG, ktorý by mohlo kompenzovať klesajúcu produkciu v Nórsku a Holandsku.

Prevádzkovateľ plynárenskej siete v krajine, Snam, investoval do kapacity spätného toku na oboch svojich severných vstupných bodoch – Passo Gries na hranici so Švajčiarskom a Tarvisio na rakúskej hranici – kde je od konca roku 2018 k dispozícii 40 miliónov m³/d, resp. 18 miliónov m³/d exportnej kapacity.

Ponuka dostupná pre taliansky trh sa v posledných rokoch tiež zvýšila sprevádzkovaním Transjadranského plynovodu (TAP-10 miliárd m³ ročne) v roku 2020 a novými pravidlami prideľovania pre kapacitu spätného splyňovania, ktoré od roku 2018 zvyšujú využitie jeho terminálov na dovoz LNG .

Vývozná kapacita Talianska sa však v posledných rokoch využíva len minimálne, keďže domáce ceny PSV si dlho udržiavali prémiu voči holandskému, európskemu referenčnému TTF a iným európskym uzlom.

Po prvýkrát boli nižšie ako zodpovedajúce zmluvy TTF na predĺžené obdobie v zime 2020-21, opäť klesli pod holandské ceny v polovici leta 2021 a potom znova od septembra 2022 do začiatkom tohto roka, pričom tentoraz dosiahli oveľa výraznejšie zľavy. Vývoz plynu z Talianska vzrástol v roku 2022 na 4,2 miliardy m³ z 1,6 miliardy m³ o rok skôr, a to najmä prostredníctvom plynovodu TAG (Trans Austria Gas), uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Snam Stefano Venier. Vývoz z Tarvisia by mohol v roku 2023 vzrásť až na 6 miliárd m³, odhadol.

Ale keďže Taliansko do značnej miery stratilo svoj hlavný zdroj dodávok plynu z Ruska – dovoz v Tarvisiu bol v októbri až decembri v priemere len 7,2 milióna m³/d, čo je sotva desatina päťročného priemeru 73,2 milióna m³/d –  jeho ambícia mať značné prebytky plynu. ktoré by mohli smerovať na export, by mohla závisieť od štrukturálneho zníženia dopytu, a to aj s prihliadnutím na plánované uvedenie dvoch nových terminálov na dovoz LNG v Piombine a Ravenne do prevádzky, ktoré sa očakáva v roku 2023 a 2024. Bez tokov cez Tarvisio ponuka dostupná pre taliansky trh – vrátane domácej produkcie, LNG a dovozu plynovodmi – v roku 2022 stále v roku 2022 stále zaostávala za dopytom o približne 15 miliónov m³/d, vyčíslil argusmedia.com.

Diverzifikácia dodávok

Meloniová v tejto súvislosti zdôraznila, že Taliansko bude pokračovať v úsilí o diverzifikáciu zdrojov dodávok plynu, ako aj o zníženie domácej spotreby. Vláda oznámila, že tento rok plánuje pridať 12 GW obnoviteľnej kapacity, čo môže obmedziť spotrebu plynu v energetickom sektore. Ďalšie zvyšovanie dodávok z južných trás však môže trvať oveľa dlhšie. Prevádzkovateľ TAP zvažuje zvýšenie kapacity plynovodu na 20 miliárd m³/rok, ktoré by mohlo byť k dispozícii do roku 2027.

Štátom kontrolovaná energetická firma Eni podpísala dohodu s líbyjským štátom vlastneným NOC zameranú na rozvoj veľkého projektu zemného plynu na mori, ktorý by mohol do roku 2026 zvýšiť dodávky na domáci trh, ako aj vývoz do Talianska.

Taliansko však nemusí byť schopné absorbovať viac dodávok z južných trás, kým Snam nedokončí svoj projekt Jadranského plynovodu, ktorý by mal byť podľa očakávaní firiem dokončený v roku 2027. Tento projekt by zvýšil prepravnú kapacitu z juhu Talianska na sever o 10 miliárd m³/rok na 150 miliónov m³/ d, zo 126 miliónov m³/d v súčasnosti, uzavrel argusmedia.com.

Foto: TAP