Pole Oseberg Foto: Equinor

Oslo 6. júla 2022 – Nórska vláda podnikla kroky na zastavenie štrajku zamestnancov v plynárenskom a ropnom sektore, pretože hrozilo zníženie vývozu plynu z krajiny o viac ako polovicu. Informovala o tom agentúra TASR, ktorá prevzala správu agentúry AFP.

Nórska štátna spoločnosť Equinor informovala, že v utorok (5. 7.) večer vláda navrhla povinnú arbitráž na vyriešenie pracovného sporu. „Krátko na to sa začali práce na bezpečnom reštarte produkcie v zariadeniach postihnutých štrajkom. Očakáva sa, že všetky polia budú v priebehu niekoľkých dní opäť v plnej prevádzke,“ dodala spoločnosť.

Nórska vláda zasiahla v utorok večer po tom, ako začali štrajkovať robotníci na troch poliach na nórskom kontinentálnom šelfe. 

Štrajk prišiel v čase raketového rastu cien energií v Európe v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu a s ňou súvisiacich sankciách. Ministerka práce Marte Mjosová Persenová upozornila, že eskalácia protestných akcií by bola nebezpečná vzhľadom na energetickú krízu, ako aj geopolitickú situáciu v Európe.

Podľa nórskej legislatívy môže vláda prinútiť strany v pracovnom spore, aby sa obrátili na výbor pre mzdy, ktorý vo veci rozhodne.

Hrozba zníženia nórskeho vývozu plynu o 56 %

Plánovaná eskalácia štrajku nórskeho odborového zväzu Lederne by mohla od 9. júla znížiť vývoz plynu z krajiny o 56 % a produkciu ropy o 340.000 barelov denne, čiže takmer o pätinu, keďže by bol uzavretý celý rad plošín a potrubí, uviedlo podľa portálu spglobal.com združenie zamestnávateľov Norwegian Oil & Gas (NOG).

Jej varovanie prišlo v čase, keď sa v noci zo 4. na 5. júla začala prvá fáza štrajku týkajúceho sa mzdových otázok. Jej dosah sa odhaduje na 89.000 b/d ropného ekvivalentu. Z toho asi tretinu tvorí plyn, čo predstavuje 1 % nórskej produkcie. Ďalšie polia s väčšou produkciou plynu sa mali uzavrieť v noci z 5. na 6. júla. Ďalšie rozšírenie štrajku od 9. júla malo zahŕňať polia Gullfaks a Sleipner.

Generálna riaditeľka NOG Hildegunn Blindheimmová vo vyhlásení označila štrajk za „nezodpovedný“, pričom zdôraznila, že v Európe už prebieha kríza v dôsledku napätia s Ruskom, pričom Nórsko podľa odhadov predstavuje štvrtinu celkových dodávok energií do Európy. „Európa je úplne závislá od dodávok Nórska v období, keď ruské škrty dodávok vytvorili veľmi napätý trh so zemným plynom,“ zdôraznila. „Štrajk takéhoto rozsahu predstavuje obrovské problémy pre krajiny, ktoré sú úplne závislé od naplnenia svojich zásob plynu pred jeseňou a zimou,“ dodala.

Štátom kontrolovaný Equinor už skôr potvrdil začiatok prvej fázy štrajku. „Equinor inicioval bezpečné odstavenie polí Gudrun, Oseberg South a Oseberg East,“ uviedla spoločnosť. Komplex Oseberg je kľúčovou zložkou benčmarku Dated Brent pre ropu v Severnom mori od Platts, ktorý sa používa na celom svete, hoci nie celé pole bolo odstavené. K 4. júlu dosiahol 124,79 USD/b, bol teda výrazne nad cenami futures na najbližší mesiac.

Rozšírenie štrajku z 5. – 6. júla zahŕňalo odstavenie polí Aasta Hansteen, Heidrun, Kristin a Tyrihans, čo predstavuje kumulatívny vplyv na viac ako 400 000 b/d ropného ekvivalentu vrátane objemu plynu na úrovni 264.000 boe/d alebo 42 miliónov metrov kubických denne. To zodpovedá 13 % celkového objemu nórskej produkcie plynu.

Pokiaľ ide o rozšírenie štrajku plánované na 9. júla, malo sa týkať zariadení Gullfaks A a C, pole Sleipner a širokú škálu pripojených zariadení. V prípade, že by k tejto eskalácii došlo, predstavovala by stratu produkcie ropy na úrovni 341.000 b/d a vývoz plynu 1,12 milióna boe/d, čo zodpovedá približne 56 % celkového vývozu plynu z nórskeho kontinentálneho šelfu, uviedla NOG.

Postoj Lederne

Lederne, najmenší z troch nórskych odborových zväzov zamestnancov ropného priemyslu, zastupuje okolo 1300 členov, predovšetkým v manažérskych pozíciách, ktoré sú považované za kľúčové v procesoch prevádzky a manažmentu ťažby.

V júni bol jedným z troch odborových zväzov, ktoré dosiahli predbežnú dohodu o odmeňovaní so zamestnávateľmi na rokovaniach, do ktorých boli zaangažovaní aj mediátori, ale jej členovia dohodu v nasledujúcom hlasovaní odmietli, oznámil Lederne 30. júna.

Združenie Norwegian Oil & Gas 5. júla poznamenala, že dohody boli dosiahnuté s dvoma ďalšími odbormi a uviedla, že členovia Lederne mali možnosť vyjednať ďalšie dohody na lokálnej báze.

„Združenie má paralelnú dohodu s Lederne a zväz si je plne vedomý toho, že NOG nie je schopná urobiť v dohode žiadne zmeny. Je priamo nezodpovedné štrajkovať, keď lokálne rokovania o určení mzdových sadzieb pre členov Lederne sa ešte len majú konať,“ uviedlo združenie.

Zväz Lederne na svojej webovej stránke s odvolaním sa na skoršie sprostredkovateľské úsilie uviedol, že medzi stranami prebieha dialóg, ktorý však zatiaľ neviedol ku konkrétnym záverom, a výsledok mediácie predstavuje výrazné zníženie kúpnej sily členov zväzu, ktorí preto zamietli návrh predložený na hlasovanie.

Šéf odborov Lederne Audun Ingvartsen na krok vlády povedal, že ho prekvapilo, ako rýchlo vláda zasiahla do štrajku. Dodal, že odbory budú toto rozhodnutie rešpektovať.

Nórsko kľúčovým exportérom do EÚ

Nórsko je dlhodobo druhým najväčším vývozcom zemného plynu na trh Európskej únie, tradične za Ruskom. V posledných mesiacoch sa však na prvé miesto dostal LNG, napríklad v máji s 30-percentným podielom, druhé bolo Nórsko s 24 % a tretie Rusko, ktoré pokračovalo s obmedzovaním dodávok, s 20-percentným podielom.

Nórske dodávky sú v súčasnej situácii pre Európu kľúčové. Európska únia a Nórsko sa preto 23. júna dohodli na spolupráci s cieľom zvýšiť export nórskeho zemného plynu do EÚ, v ktorej takmer polovica členských krajín zápasí so znížením dodávok ruského plynu. Partneri podľa podpísaného vyhlásenia počítajú s tým, že zvýšené nórske dodávky by mohli v tomto roku priniesť na európsky trh dodatočných takmer 100 TWh energie.