Berlín 28. februára 2022 – Plynovod Nord Stream 2 je definitívne „mŕtvy“. Uviedli to experti v diskusii portálu euractiv.com. Ruský veľvyslanec pri Európskej únii s týmto názorom nesúhlasí a tvrdí, že projekt je len pozastavený.

„Nord Stream 2 je navždy mŕtvy,“ povedal Andrius Kubilius, litovský europoslanec a člen výboru pre zahraničné veci. „Nerozumiem, ako by sa dal reštartovať. Možno, ak by sa Rusko stalo demokratickým, ale práve teraz podporujem rozhodnutie kancelára Scholza zastaviť projekt,“ dodal litovský europoslanec, ktorý vyzval EÚ, aby „vyriešila“ svoj problém s energetickou bezpečnosťou“.

Pripomenul, že Rusko má na európskom trhu s plynom 40-percentný a na nemeckom dokonca 50-percentný podiel. „Nie je to otázka monopolu, je to otázka geopolitickej bezpečnosti Nemecka a Európy a našej možnosti prijímať nezávislé rozhodnutia,“ povedal Kubilius.

Spolu s Aurou Sabadusovou z Independent Commodity Intelligence Services (ICIS), zdôraznil rovnako naliehavú potrebu, aby Európa bola schopná otočiť toky plynu v existujúcich plynovodoch medzi Gréckom a Ukrajinou, aby sa zabezpečili dodávky plynu do krajiny.

Ilian Vasilev, bývalý bulharský veľvyslanec v Rusku a expert na zahraničnú politiku, takisto spomenul otázku európskej plynovej nezávislosti, pričom vyjadril nádej v otázke možných alternatív k ruskému plynu. „Pred dvoma týždňami Rusi znížili produkciu plynu na polovicu za tri dni,“ povedal. „Ľudia si mysleli, že je to koniec. Ale nie. Získali sme LNG z USA a nielenže to stačilo na vyrovnanie dopytu, ale  ceny dokonca klesli,“ doplnil s tým, že invázia na Ukrajinu je len prvým krokom v Putinovej hre a jej vplyv na energetický sektor sa ešte nedá odhadnúť.

Veľvyslanec Ruska pri Európskej únii Vladimir Čižov v rozhovore pre euractiv.com vyjadril v súvislosti s plynovodom Nord Stream 2 iný názor. „Teraz je to spiaca krásavica, povedal by som. Nie je to mŕtve. Nikto nepovedal, že projekt je mŕtvy. Nikto z nemeckej vlády nepovedal, že je mŕtvy. Bol pozastavený. Ale kto bude trpieť? Rusko si odberateľov pre svoj plyn nájde,“ uviedol Čižov.

Nemecký kancelár Olaf Scholz 22. februára povedal, že Nord Stream 2 nemôže byť certifikovaný po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin uznal odštiepenecké republiky Doneck a Luhansk na východe Ukrajiny.

Scholz uviedol, že požiadal nemecký regulačný úrad o pozastavenie schvaľovacieho procesu plynovodu. „Môže to znieť technicky, ale je to nevyhnutný administratívny krok, aby teraz nebolo možné certifikovať plynovod. Bez tejto certifikácie nemôže byť Nord Stream 2 uvedený do prevádzky,“ zdôraznil Scholz.

Dodal, že vo svetle nedávnych udalostí musí tamojšie ministerstvo hospodárstva poskytnúť nové hodnotenie, či plynovod ohrozuje európske dodávky energie, čo je kľúčová požiadavka v procese certifikácie.

Nemecko súčasne v posledných dňoch ohlásilo viaceré kroky na zníženie svojej závislosti od dodávok ruského plynu. Okrem iného išlo o zvýšenie objemu plynu v nemeckých zásobníkoch prostredníctvom dlhodobých opcií, nákup plynu na svetových trhoch v koordinácii s Európskou úniou, vybudovanie dvoch LNG terminálov a rozšírenie „kontraktov o solidarite“ na krajiny ako Poľsko, Taliansko alebo Francúzsko, vrátane bilaterálnych dohôd o dodávkach na odvrátenie nedostatku plynu. Celkovo je naplánovaných deväť solidárnych zmlúv v súlade s nariadeniami EÚ o bezpečnosti dodávok plynu.