Varšava 26. septembra 2022 – Poľsko by malo vo štvrtom štvrťroku dostať dvojnásobok pôvodne očakávaného množstva plynu prostredníctvom nového plynovodu Baltic Pipe z Nórska vďaka tomu, že práce v Dánsku boli dokončené skôr, ako sa očakávalo, povedal v sobotu (24. 9.) Mateusz Berger, poľský vládny predstaviteľ zodpovedný za energetickú infraštruktúru. Informovala o tom agentúra Reuters a portál baltic-pipe.eu.

Odhad prišiel po tom, ako dánsky prevádzkovateľ sústavy Energinet v sobotu uviedol, že plynovod by mohol byť uvedený do prevádzky na plnú kapacitu od konca novembra namiesto 1. januára vďaka dobrému pokroku v prácach v Dánsku.

„Dostali sme pozitívne informácie z Dánska, napriek tomu, že práce stále prebiehajú, plná kapacita plynovodu sa má dosiahnuť skôr, ako sa pôvodne predpokladalo,“ povedal Berger. „To by malo v poslednom štvrťroku tohto roka umožniť zdvojnásobenie množstva plynu odoslaného do Poľska novou trasou,“ dodal.

Baltic Pipe je jedným z najväčších infraštruktúrnych projektov v Poľsku. Európska komisia ho klasifikovala ako projekt spoločného záujmu. Projekt získal finančnú podporu z Európskej únie v rámci nástroja Connecting Europe Facility (CEF). Investormi sú Gaz-System a dánsky Energinet.

Zložitý projekt

„Ako každého, ​​aj nás ovplyvnila pandémia COVID-19 a geopolitická situácia v Európe. Okrem toho v niektorých obdobiach Baltic Pipe tvrdo zasiahlo zlé počasie. V tejto súvislosti s potešením oznamujeme, že veľká časť rozsiahleho projektu bola dokončená a je pripravená na použitie. Vďaka mimoriadnemu úsiliu všetkých zúčastnených sa nám podarilo položiť zostávajúce potrubia rýchlejšie, ako sa očakávalo. Úplné uvedenie do prevádzky preto môže prebehnúť v predstihu,“ uviedol Torben Brabo, riaditeľ medzinárodných vzťahov spoločnosti Energinet.

Časť rozsiahleho projektu, ktorú realizuje dánska spoločnosť, pozostáva zo 105 km potrubia v Severnom mori, približne 210 km potrubia pod zemou cez Dánsko, rozšírenia prijímacieho terminálu v Nybro pri Varde a novej kompresorovej stanice v Everdrupe.

Brabo pripomenul zložitosť budovaných zariadení s tým, že stavebné práce nie sú všetko. Keď sú zariadenia pripravené, musia byť dokončené tlakové skúšky a musia byť zavedené elektrické, riadiace a IT systémy, kým sa Energinetu podarí získať potrebné povolenia na uvedenie do prevádzky. „Pre problémy spojeným s technickými zariadeniami v Everdrupe bude uvedenie do prevádzky od 1. októbra stále fungovať s čiastočnou kapacitou a menšou, ako sa pôvodne počítalo. Objem plynu sa bude priebežne zvyšovať až do úplného uvedenia do prevádzky koncom novembra,“ hovorí Torben Brabo.

Prijímací terminál v Západnom Jutsku bude mať oneskorenie približne jeden týždeň, pretože pred uvedením bloku do prevádzky musia byť zavedené rôzne bezpečnostné systémy. Oneskorenie znamená, že nórsky plyn nevstúpi do Dánska cez nový terminál počas prvého týždňa. Plyn je však stále dostupný v Dánsku a možno ho posielať cez Baltic Pipe, ktorý bude otvorený budúci týždeň.

Dohoda s Equinorom

Nový plynovod je ústredným bodom poľskej stratégie na diverzifikáciu dodávok a zbavenia sa závislosti na ruskom plyne, ktorá bola spustená už niekoľko rokov predtým, ako februárová invázia Moskvy na Ukrajinu vyvolala globálnu energetickú krízu.

Nórska spoločnosť Equinor v piatok (23. 9.) oznámila, že uzavrela 10-ročnú dohodu o predaji zemného plynu poľskej spoločnosti PGNiG v objeme 2,4 miliardy metrov kubických ročne, čo predstavuje približne 15 % poľskej ročnej spotreby.

Plyn sa bude prepravovať cez Baltic Pipe s ročnou kapacitu 10 miliárd m3.

Zmluva s Equinorom dopĺňa dodávky LNG, domácu produkciu a potenciálny dovoz Poľska prostredníctvom prepojovacích vedení s jeho susedmi. Poľsko bolo v apríli odrezané od dodávok ruského plynu, pretože zaň  odmietlo platiť v rubľoch.