Varšava 16. decembra 2021 – Poľsko podporuje plyn a jadro ako zdroje energie, do ktorých by mala Európska únia umožniť vládam investovať pri prechode na nulové čisté emisie CO2 v roku 2050, uviedol vo štvrtok poľský premiér Mateusz Morawiecki. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Poľsko veľmi dôrazne podporuje možnosť financovania investícií do plynu a jadrovej energie,“ povedal Morawiecki. „Plynové elektrárne majú nižšie emisie (ako uhoľné) a jadrové elektrárne sú bezemisné a ako také ich potrebujeme ako palivo na najbližších 30 rokov alebo dlhšie. Iní o tom pochybujú, ale Poľsko po tom jednoznačne volá. A ja budem dnes zdôrazňovať, aby sme to prijali v záveroch,“ povedal.

Vo svojom prejave pred summitom lídrov EÚ sa Morawiecki ohradil aj proti zmenám cien CO2, pričom poznamenal, že ich nepredvídateľnosť zaťažuje podniky. Vyzval na zníženie volatility cien CO2 v obchodnom systéme EÚ, z ktorej podľa neho profitujú najmä špekulanti.

Európska komisia by mala onedlho zverejniť svoje rozhodnutie vo veci zaradenia zemného plynu a jadra medzi „zelené“ či „prechodné“ aktivity na zozname taxonómie udržateľných investícií.

Podľa informácií portálu euractiv.com sa tejto otázky ujala priamo predsedníčka EK Ursula von der Leyenová, čo má svedčiť o intenzite zápasu o potenciálnu klasifikáciu jadrovej energie a plynu ako „zelených“ alebo „prechodných“ zdrojov energie.

Členovia EÚ sú v tejto otázke rozdelení. Zatiaľ čo Francúzsko vedie skupinu dvanástich krajín, ktoré podporujú zaradenie jadrovej energie do taxonómie, päť ďalších krajín EÚ vyjadrilo nesúhlas s týmto krokom a Rakúsko dokonca varovalo, že je pripravené napadnúť rozhodnutie na súde EÚ.

Za plynom stoja krajina SVE, jeho úlohu uznala aj nemecká koalícia

Krajiny strednej a východnej Európy presadzujú aj zaradenie zemného plynu ako „prechodnej“ aktivity do taxonómie, pričom argumentujú, že plyn je ne potrebný ako odrazový mostík pri odchode od uhlia, najviac znečisťujúceho paliva.

Okrem krajín SVE sa k plynu ako prechodnej technológii hlásila aj bývalá nemecká vláda pod vedením kancelárky Angely Merkelovej.

Nová koalícia, ktorej členom sú aj Zelení, vo svojej koaličnej dohode úlohu plynu tiež uznala. „Zemný plyn je v prechodnom období nevyhnutný,“ zdôrazňuje dokument. Plynové elektrárne, ktoré budú podľa koalície potrebné až do zabezpečenia dodávok energie z obnoviteľných zdrojov, majú byť postavené tak, aby využívali existujúcu sieťovú infraštruktúru (vrátane lokalít existujúcich elektrární) a v budúcnosti mohli spaľovať klimaticky neutrálne plyny, napríklad vodík.

Podľa euractiv.com sa zdá čoraz pravdepodobnejšie, že plyn aj jadro budú zaradené do zoznamu udržateľných investícií ako prechodné palivá. „Potrebujeme viac obnoviteľných zdrojov. Sú lacnejšie, neobsahujú uhlík a sú domáce,“ napísala von der Leyenová na Twitteri po októbrovom summite EÚ, na ktorom lídri diskutovali o reakcii bloku na rastúce ceny energií. „Potrebujeme aj stabilný zdroj, jadrový a počas prechodu aj plyn. To je dôvod, prečo predložíme náš návrh taxonómie, “dodala.

Zoznam činností, ktoré Európa považuje za „zelené“ alebo „prechodné“ investície, bude stanovený v delegovanom akte prijatom Európskou komisiou, v ktorom sa stanovia podrobné vykonávacie pravidlá podľa nariadenia EÚ o taxonómii udržateľných financií prijatého v decembri 2019.

Dátum zverejnenia delegovaného aktu nie je podľa euractiv.com stále potvrdený, ale Európska komisia tvrdí, že bude zverejnený do konca roka. Niektoré zdroje očakávali, že by sa tak mohlo stať už pri predstavení plynového balíčka 15. decembra, čo sa nestalo. Iné zdroje spomínajú dátum 22. decembra, uzavrel euractiv.com.