Berlín 17. novembra 2021 – Rozhodnutie nemeckého regulátora pozastaviť certifikáciu plynovodu Nord Stream 2 by mohlo oddialiť jeho uvedenie do prevádzky na marec budúceho roka. Pre agentúru Reuters to uviedli nemecké vládne zdroje. Ceny plynu zareagovali na najnovší vývoj rastom a ú najvyššie od 18. októbra.

„Očakávam, že štart Nord Streamu 2 by sa mohol odložiť až do marca 2022,“ povedal vládny zdroj s tým, že ruský Gazprom, ktorý je za konzorciom Nord Stream 2 AG musí založiť dcérsku spoločnosť s ručením obmedzeným podľa nemeckého práva. Dodal, že Gazprom naznačil pripravenosť začať s týmto procesom.

Zdroje tiež uviedli, že Nemecko trvalo na tom, aby Gazprom rešpektoval zákonné pravidlá, a varovalo ho pred nezákonným predajom plynu.

Certifikácia plynovodu Nord Stream 2 je „komplikovaný proces“ a Rusko za rozhodnutím nemeckého energetického regulátora pozastaviť schvaľovací proces plynovodu nevidí politiku. Podľa agentúry Reuters to povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Konzorcium so sídlom vo Švajčiarsku, ktoré stojí za plynovodom, sa zaoberá požiadavkami nemeckého regulátora, dodal Peskov s tým, že Rusko musí byť trpezlivé.

Nemecký energetický sieťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) v utorok (16.11.) dočasne pozastavil proces certifikácie plynovodu Nord Stream 2. Úrad požaduje, aby spoločnosť Nord Stream 2 AG so sídlom vo Švajčiarsku založila svoju nemeckú dcérsku spoločnosť v súlade s nemeckým právom, aby mohla získať prevádzkovú licenciu.

V súlade so smernicou EÚ musia byť prevádzka potrubia a distribúcia plynu od seba dostatočne oddelené. Švajčiarska spoločnosť Nord Stream 2 AG, za ktorou stojí ruská plynárenská spoločnosť Gazprom, sa podľa regulátora rozhodla založiť podľa nemeckého práva dcérsku spoločnosť iba pre nemeckú časť plynovodu. Tá by sa mala stať vlastníkom nemeckej časti potrubia a prevádzkovať ju.

BNetzA uviedla, že žiadosť posúdi až po prevode hlavných aktív a ľudských zdrojov na nemeckú dcérsku spoločnosť. „O certifikácii pre prevádzku Nord Streamu 2 sa bude uvažovať až vtedy, keď bude prevádzkovateľ organizovaný v právnej forme súladnej s nemeckým právom,“ dodala.

Ceny reagovali rastom

Oneskorenie schvaľovacieho procesu pre Nord Stream 2 vyvolalo obavy, že Európa, ktorá získava tretinu plynu z Ruska, by mohla túto zimu čeliť výpadkom elektriny v dôsledku nízkych dodávok. Ceny plynu zareagovali prudkým rastom a dostali sa na najvyššiu úroveň od 18. októbra.

Konkrétne, holandská cena plynu TTF na najbližší mesiac, považovaná za referenčnú hodnotu pre Európu, vyskočila o 8 % a dosiahla 101,60 eura za megawatthodinu (MWh). Novembrový rast cien plynu zatiaľ dosiahol 60 %.

Niektorí analytici uviedli, že proces certifikácie sa môže natiahnuť o niekoľko mesiacov, keďže po odobrení nemeckým regulátorom bude musieť projekt schváliť aj Európska komisia.

„Teraz odhadujeme, že certifikácia môže byť dokončená najskôr okolo apríla budúceho roka s dostatočným potenciálom na predĺženie do augusta 2022, vzhľadom na pravdepodobnosť ešte prísnejšieho hodnotenia v ďalšej fáze hodnotenia Európskej komisie,“ povedal analytik trhu s plynom spoločnosti Rystad Energy Zongqiang Luo.

Ceny plynu v Európe podporil aj tento týždeň pokles exportu z Nórska, ďalšieho kľúčového dodávateľa do Británie a EÚ, v dôsledku údržbárskych prác na jeho plynovej infraštruktúre.