Londýn 15. marca 2022 – Európa sa nedávno stala najväčším zákazníkom amerických producentov skvapalneného zemného plynu, pričom za posledné tri mesiace odobrala viac ako 50 percent celkových dodávok v USA. Ale americký LNG, ako aj LNG z iných zdrojov, však môže Európe poskytnúť len krátkodobú úľavu, tvrdí portál oilprice.com, podľa ktorého Európa čas ani fyzickú možnosť nahradiť ruský plyn. 

V prvom rade sú tu dlhodobé zmluvy, ktoré už majú všetci výrobcovia LNG v USA, Austrálii a Katare s inými kupujúcimi.

Potom je tu otázka nedostatočnej dovoznej kapacity LNG v Európe. Nemecko oznámilo rozhodnutie urýchlene postaviť dva terminály LNG – krajina v súčasnosti žiadny nemá – ale je pravdepodobné, že nebudú hotové o mesiac alebo dva. Len pre uvedenie vecí do kontextu, vybudovanie exportného terminálu LNG trvá tri až štyri roky. Importné terminály nepotrebujú skvapalňovacie linky, ale potrebujú zariadenia na opätovné splyňovanie.

V neposlednom rade je tu konkurencia z Ázie, ktorá sa v dohľadnej dobe nezmenší. Odborníci z energetického priemyslu navyše poznamenávajú, že kapacita prepravy LNG je obmedzená a výstavba tankerov na skvapalnený zemný plyn trvá pomerne dlho – približne dva a pol roka.

Napriek tomu si Európska únia stanovila ambiciózny cieľ znížiť dovoz ruského zemného plynu do konca roka až o dve tretiny. „REPowerEU sa bude snažiť diverzifikovať dodávky plynu, urýchliť zavádzanie obnoviteľných plynov a nahradiť plyn vo výrobe tepla a elektriny. To môže do konca roka znížiť dopyt EÚ po ruskom plyne o dve tretiny,“ uviedla Európska komisia minulý týždeň, keď predstavila svoj plán nezávislosti od ruských fosílnych palív.

Opatrenia načrtnuté v pláne zahŕňajú záväzok pre členské štáty, aby svoje podzemné plynové zásobníky naplnili na 90 % kapacity do 1. októbra tohto roku, diverzifikovali zdroje potrubného plynu a zvýšili dovoz LNG a energetickú účinnosť. Súčasťou plánu je aj zvýšenie kapacity výroby veternej a solárnej energie, ako aj zvýšená produkcia vodíka.

Zvýšenie dovozu LNG sa podľa oilprice.com javí ako jeden z najrýchlejších spôsobov, ako znížiť závislosť od ruského zemného plynu. Zámer budovať dovozné terminály naznačuje, že tento plán je dlhodobý. Ako však pomerne jasne naznačuje analýza od Energy Intelligence, šance na úspech tejto špecifickej časti plánu REPowerEU sú dosť malé.

Autorka analýzy Sarah Millerová uvádza niekoľko bodov, ktoré by mali Brusel zalarmovať. Niektoré z týchto bodov sa týkajú dostupnosti LNG, ako je uvedené vyššie, a strednodobých globálnych plánov na rozšírenie kapacity.

Jeden veľmi dôležitý bod však súvisí s cenou komodity. „LNG zostáva v súčasnosti životaschopným zdrojom paliva pre Áziu len preto, že väčšina z neho je stále cenovo naviazaná na ropu, a preto je oveľa lacnejší ako spotové náklady. To platí aj teraz, keď je ropa výrazne nad 100 dolárov za barel,“ píše Millerová.

Inými slovami, ázijskí kupujúci väčšinou získavajú LNG prostredníctvom dlhodobých zmlúv. Európa v súčasnosti nemá tento luxus, pretože na trhu nie je dostatok LNG na to, aby výrobcovia uzatvárali nové kontrakty s takým veľkým nákupcom, akým je Európa. Navyše, nedostatok LNG ešte istý čas potrvá, vzhľadom na čas potrebný na vybudovanie skvapalňovacích závodov, a to aj bez oneskorení, ktoré sú v LNG sektore bežné.

Situácia je v istom zmysle ironická, pretože EÚ sa v posledných rokoch snaží obmedziť svoju závislosť od dlhodobých zmlúv s Gazpromom a zvýšiť podiel spotových obchodov so zemným plynom, možno vychádzajúc z predpokladu, že dodávky plynu budú vždy bohaté, a teda lacné.

Nielenže sú aktuálne ceny plynu rekordne vysoké, ale výrobcovia LNG, ako poznamenáva Millerová, požadujú od potenciálnych kupcov záväzky na 15 až 20 rokov. „Budú európski kupujúci pripravení prijať také rozsiahle budúce záväzky, aby sa mohli vysporiadať s krátkodobým problémom?“ pýta sa a vzápätí si odpovedá: „Možno, ak bude vývoj dostatočne zlý,“ poznamenáva s tým, že aj v takomto prípade bude uzavretie obchodov istý čas trvať.

A čas je práve to, čo EÚ nemá. Nová vykurovacia sezóna sa začína už o necelých sedem mesiacov. To pre členské štáty znamená menej ako sedem mesiacov na to, aby naplnili svoje skladovacie priestory na 90 % plynom, ktorý bude musieť odniekiaľ pochádzať, hoci nie je jasné, odkiaľ.

Znamená to tiež menej ako sedem mesiacov pre masívny nárast veternej a solárnej kapacity. Opäť nie je jasné, ako presne sa to stane a nie je nepodstatné, koľko to bude stáť vo svetle najnovších trendov na trhu s kovmi. Nejasné je aj to, čo sa stane, keď prestane fúkať vietor, čo sa často stáva počas európskej zimy.

Toto je len zlomok otázok, ktoré plán energetickej nezávislosti EÚ vyvoláva. Odpoveď na otázku, či by LNG mohol nahradiť 40 % európskej spotreby plynu, ktorú Gazprom v súčasnosti zabezpečuje, sa však zdá byť krištáľovo čistá. Neexistuje na to žiadna fyzická možnosť, uzavrel portál oilprice.com.