Brusel 5. októbra 2021 – Vedúci predstavitelia Európskej únie budú v októbri diskutovať o myšlienke vytvorenia strategických plynových zásob EÚ a oddelení cien elektriny od cien plynu, uviedla v utorok šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Nárast cien elektriny pre európskych spotrebiteľov bol predovšetkým dôsledkom oveľa drahšieho plynu, pretože globálny dopyt sa zvýšil, ale kľúčoví európski dodávatelia plynu, ako je Rusko, ponuku nezvýšili, povedala podľa agentúry Reuters.

„Pokiaľ ide o plyn, sme silne závislí na dovoze – 90 % plynu sa dováža. Globálne sa ekonomiky oživujú, takže dopyt rastie, ale ponuka nie. Sme veľmi vďační, že Nórsko zvyšuje svoju produkciu, ale v Rusku to tak zrejme nie je,” uviedla von der Leyenová.

V krátkodobom horizonte sa podľa nej bude na zasadnutí Európskej rady diskutovať o skladovaní plynu, jeho strategických zásobách a celkovom cenovom zložení trhu s elektrickou energiou. „Pretože ak sú ceny elektriny vysoké, je to pre vysoké ceny plynu a musíme sa pozrieť na možnosť oddelenia na trhu, keďže máme oveľa lacnejšiu energiu v podobe OZE,“ dodala predsedníčka EK.

Španielsko žiada strategické zásoby aj zastavenie špekulácií s povolenkami

S myšlienkami strategických plynových zásob a oddelenia cien plynu a elektriny prišli na pondelkovom (4. 10.) zasadnutí ministrov financií eurozóny v Luxemburgu Francúzsko a Španielsko, ktoré žiadali koordinovanú európsku reakciu na prudký nárast cien energií s cieľom ochrániť najchudobnejších občanov EÚ, konkurencieschopnosť ich firiem ciele klimatického plánu.

„To, čo vidíme, je bezprecedentný nárast cien energií,“ povedala španielska ministerka financií Nadia Calvino. Toto nie je problém, ktorý by sme mohli riešiť na vnútroštátnej úrovni, potrebujeme európsku koordinovanú reakciu,“ povedala a dodala, že jej krajina pripravila dokument o možných riešeniach.

Jedným by podľa Španielska malo byť zriadenie strategických európskych plynových zásob, ktoré by pomohla 27-člennému bloku vyjednať nižšie ceny. „Môžeme a mali by sme zvýšiť svoju vyjednávaciu silu,“ uvádza návrh predložený Španielskom. „To si vyžaduje centralizovanú európsku platformu pre nákup zemného plynu. V prípade vakcín sme to urobili celkom úspešne a mali by sme tento model zopakovať aj v ďalších strategických oblastiach, akou je aj táto,“ dodáva materiál.

Španielsko chce tiež zastaviť špekulácie na trhu s emisnými povolenkami, ktoré zvýšili ceny, tvrdí dokument. „Bublina v systéme EÚ na obchodovanie s emisiami je posledná vec, ktorú potrebujeme. Obchodovanie s EU ETS by nemalo byť k dispozícii všetkým účastníkom, obzvlášť nie špekulantom s trhovou silou,“ píše sa v dokumente.

Francúzsko presadzuje oddelenie cien plynu a elektriny

Francúzsky minister financií Bruno le Maire navrhol lepšiu reguláciu európskych zásob plynu a oddelenie ceny elektriny od cien plynu v prospech ic naviazania na priemerné výrobné náklady v každej krajine EÚ. „Európsky trh s energiou má jednu kľúčovú výhodu – zaisťuje dodávky energie kdekoľvek v Európe. Má to však aj jednu zásadnú nevýhodu – zosúladenie cien elektriny s cenami plynu,“ povedal s tým, že takéto prepojenie vytvára „slepú uličku“ pri prechode Európy na obnoviteľné zdroje energie, pretože vyššie úsilie v oblasti elektrifikácie pri prechode od spaľovacích motorov by malo za následok vyššie ceny elektriny, ak by boli naďalej prepojené s plynom.

Povedal tiež, že boj proti klimatickej zmene klímy bude znamenať dlhodobé zvýšenie nákladov na energie z dôvodu existujúceho prepojenia s cenami plynu a potrebných vysokých investícií do OZE a jadrových elektrární.

„Ceny energií budú z dôvodu environmentálneho prechodu dlhodobo rásť,“ uviedol le Maire. „Roky, nie mesiace, budeme musieť čeliť zvýšenej úrovni cien, pretože je tu potreba väčšieho množstva elektriny z OZE a možno aj jadrových elektrární,“ uzavrel s tým, že vysoké ceny energie budú „jednou z hlavných politických otázok na nasledujúce roky.