Brusel 3. decembra 2021 – Plánovaná revízia právnych predpisov EÚ o trhu s plynom, ktorej zverejnenie sa očakáva 14. decembra, sa bude snažiť zlepšiť prístup k zásobníkom plynu a bude zahŕňať ustanovenia umožňujúce spoločný nákup zásob plynu, uviedla komisárka EÚ pre energetiku Kadri Simsonová počas štvrtkového (2. 12.) stretnutia energetických ministrov v Bruseli. Informoval o tom portál euractiv.com.

„Pripravované návrhy sa budú okrem iného zaoberať kľúčovou otázkou skladovania,“ povedala Simsonová. „Skladovanie bude súčasťou hodnotenia rizík bezpečnosti dodávok na národnej aj regionálnej úrovni,“ poznamenala.

Hoci je volatilita na trhoch s plynom poháňaná rastúcim dopytom z oživujúcej sa globálnej ekonomiky, „pozorujeme aj neistotu spôsobenú geopolitikou, najmä v našom susedstve,“ dodala v súvislosti s Ruskom a Bieloruskom.

„Ruský dovoz v októbri a novembri je o 25 % nižší v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Gazpromom vlastnené zásobníky sú naplnené výrazne menej ako minulý rok,“ poznamenala. „Gazprom neprepravil denné objemy, ku ktorým sa zaviazal,“ dodala komisárka.

Poľsko obvinilo Rusko z úmyselného obmedzovania dodávok plynu a vyzvalo Európsku komisiu, aby začala protimonopolné vyšetrovanie ruského monopolu na vývoz plynu, ktorý vedie Gazprom.

„Otázka Gazpromu a praktík porušujúcich antimonopolné pravidlá nebola vysvetlená,“ povedala poľská ministerka energetiky Anna Moskwová. „Záleží nám na poctivej analýze a zohľadnení našich predchádzajúcich záverov týkajúcich sa činnosti Gazpromu,“ povedala kolegom v Bruseli.

Simsonová reagovala, že exekutíva EÚ v súčasnosti tieto obvinenia vyšetruje.

Skladovanie a spoločné obstarávanie

Jednou z myšlienok, ktoré predložili Španielsko, Francúzsko a ďalšie krajiny, je, aby EÚ nakupovala plyn spoločne a využila tak silu svojho jednotného trhu so 450 miliónmi spotrebiteľov.

Z dokumentu, ktorý pred štvrtkovými (2. 12.) rokovaniami predložili Francúzsko, Grécko, Taliansko, Rumunsko a Španielsko, by bol takýto nákup založený na dobrovoľnom spoločnom obstarávaní alebo centralizovanom nákupnom mechanizme „opčných zmlúv“ prostredníctvom aukcií.

Následne by sa mohla vytvoriť strategická plynová rezerva EÚ, ktorá „zabezpečí dodatočné objemy plynu za dostupné ceny“, uvádza sa v spoločnom dokumente.

Podľa euractiv.com sa zdá, že Simsonová túto myšlienku podporila, pričom ministrom povedala, že nadchádzajúci plynový balík bude riešiť okrem iného aj kľúčovú otázku skladovania. „Prístup k zásobníkom sa zlepší zvýšením transparentnosti skladovacích operácií a požiadavkou na nedeformovaný obchod s nevyužitými – sekundárnymi – kapacitami na trhových platformách,“ povedala.

„Návrh bude navyše obsahovať rámec umožňujúci spoločné obstarávanie strategických zásob plynu regulovanými subjektmi v súlade s reguláciou trhu s energiou a pravidlami hospodárskej súťaže EÚ,“ dodala Simsonová.

Komisárka pre energetiku však odmietla výzvy Španielska a Francúzska na reformu pravidiel EÚ pre trh s elektrinou s tým, že súčasný dizajn trhu funguje podľa plánu.

Predbežné hodnotenie agentúry ACER – Agentúry EÚ pre spoluprácu energetických regulátorov – zdôraznilo, že spoliehanie sa na plyn pri výrobe energie „je hlavným faktorom vysvetľujúcim cenové rozdiely medzi krajinami“.

Ceny plynu dosiahli na jeseň 160 EUR/MWh a v novembri sa obchodovali okolo 95 EUR/MWh, čím sa zvýšili ceny elektriny, ktoré tento rok vzrástli na 17 %, uviedla komisárka.

Správa ACER-u podľa nej „jasne ukazuje výhody nášho usporiadania trhu s elektrinou a poukazuje na riziká, ktoré by vytvorili alternatívne mechanizmy stanovovania cien elektriny“.