Bratislava 22. februára 2022 – Biometán a vodík z pripravovaného projektu výroby obnoviteľných plynov spoločnosti Veolia Energia v Žiari nad Hronom by sumárne dokázali dekarbonizovať segmenty energetickej výroby a dopravy približne o 76.000 ton CO2 ročne. Na hybridnom workshope Slovenského plynárenského a naftového zväzu „Fit for 55 a podpora obnoviteľných plynov“ to povedal zástupca spoločnosti Martin Tricko.

Spoločnosť Veolia Energia má podľa neho ambíciu vybudovať v areáli Závodov SNP v Žiari nad Hronom megaprojekt, ktorý bude pozostávať z inštalovania dvoch výrobných liniek na produkciu obnoviteľných plynov.

„Prvá produkčná linka bude založená na splyňovaní biomasového odpadu, z ktorého sa vyprodukuje syntézny plyn, tiež definovaný ako obnoviteľný plyn,“ ozrejmil Tricko s tým, že syntézny plyn sa bude následne deliť na dva základné streamy. Jeden pôjde na priame využitie ako náhrada časti spotreby zemného plynu v existujúcej spaľovacej turbíne, kde istým spôsobom nahradí zemný plyn a de facto tak podporí výrobu obnoviteľnej elektrickej energie a obnoviteľného tepla.

Spoločnosť predpokladá, že zo zhruba 10.000 ton syntézneho plynu dokáže vyrobiť priamym spôsobom cca 6400 MWh elektriny a cca 10.000 MWh tepla za rok.

„Zvyšok plynu, ktorý sa nepoužije priamo v spaľovacej turbíne, pôjde do nového zariadenia na extrakciu obnoviteľných plynov, z ktorého sa rôznymi technologickými postupmi vyextrahuje čistý biometán v objeme zhruba 140.000 MWh ročne a zároveň čistý vodík, ktorý my deklarujeme a definujeme ako obnoviteľný, zelený vodík, o hmotnosti zhruba 4700 ton (155.000 MWh) ročne, konkretizoval Tricko.

Syntézny plyn, ktorý sa týmto spôsobom nevyužije, pretože už neobsahuje žiadne spáliteľné zložky, pôjde následne do čistiaceho zariadenia v ktorom sa dočistí na úroveň, aby plnil všetky emisné  limity na výstupe z technologického procesu. Následne sa zloženie plynu v chromatografe na konci technologického procesu skontroluje a v prípade, že je všetko v poriadku, môže sa vypustiť do prostredia. V prípade komplikácie sa opäť vráti do čistiaceho zariadenia, dodal Tricko.

Linka číslo 2 je podľa neho technologický obdobná, až na jeden zásadný rozdiel. „Palivový alebo materiálový vstup do tejto linky je na báze RDF (tiež TAP – tuhé alternatívne palivo), nerecyklovateľnej zložky komunálneho odpadu, ktorá ak sa nevyužije pre energetické účely, skončí na skládke komunálneho odpadu,“ vysvetlil zástupca Veolie, podľa ktorého bude tento typ paliva tiež premenený na syntézny plyn.

Tým, že má iné zloženie a obsahuje látky, ktoré v predchádzajúcom prípade neboli, nie je vhodné využiť ho priamo na spaľovanie v turbíne. „Preto celý jeho objem pôjde do zariadenia na extrakciu obnoviteľných plynov, z ktorého sa postupným technologickým procesom čistenia a extrakcie následne vyčistený a vyextrahovaný plyn vo forme metánu – 45.000 MWh ročne, a vodíka – 18.000 MWh ročne, resp. 550 ton) bude využívať,“ dodal Tricko. Platná legislatíva podľa neho definuje environmentálnu hodnotu týchto plynov na podobnej úrovni ako v prípade plynov z fosílneho paliva.  To znamená, že táto zložka obnoviteľných plynov nebude mať prívlastok zelená, ale nízkoemisná.

Linka dokáže podľa Tricka spracovať 35 ton RDF ročne, čo je de facto potenciál celej lokality v perimetri +- 60 kilometrov od „miesta činu“, kde spoločnosť T+T ktorá robí zber, separáciu a likvidáciu odpadu a dokáže tento objem TAP-ky zabezpečiť .

Zvyšok plynu podobne ako v prípade linky č. 1 putuje do flue gas treatment technológie, kde sa vyčistí na úroveň emisných limitov na výstupe z technologického procesu a zároveň sa skontroluje cez chromatograf.

„Čo sa týka súčtovej výkonosti tohto zdroja, tak v prípade, že by sme celý objem vyprodukovaného biometánu a nízkouhlíkového metánu využili v našej existujúcej prevádzke, dokážeme vyrobiť 120.000 MWh tepelne energie, čo je de facto celoročná spotreba mesta Žiar nad Hronom a priemyselného areálu pre potreby vykurovania, prípravy teplej úžitkovej vody,“ vyčíslil Tricko. V prípade elektriny by išlo o produkciu 85.000 MWh zelenej elektriny ročne, čo je zhruba 85 % zo 100.000 MWh, ktoré dnes Veolia predistribuuje vo svojej lokálnej distribučnej sieti.

„Týmto spôsobom dokážeme vyrobiť zhruba 5250 ton vodíka ročne,“ zdôraznil Tricko ďalší aspekt projektu. V spolupráci s Národnou vodíkovou asociáciou objavili potenciál na inštalovanie vodíkového terminálu na strednom Slovensku, kde bude môcť byť vodíková čerpacia stanica. Zvolenská SAD, ktorá prevádzkuje autobusovú dopravu v tejto lokalite, ročne najazdí približne 27 mil. km. Pri spotrebe vodíkového autobusu 10 kg na 100 km je možné 3000 tonami pokryť celkový ročný potenciál nájazdu kilometrov SAD Zvolen, priblížil Tricko.

„Čo sa týka hlavnej pridanej hodnoty, ide o dekarbonizáciu. Časť biometánu, ktorá poputuje do energetickej výroby a časť vodíka, ktorá skončí v doprave by sumárne dokázali dekarbonizovať  tieto dva segmenty zhruba o 76.000 ton CO2 ročne,“ vyčíslil a dodal, že pre potreby žiadosti na Inovačný fond, z ktorého chce Veolia čerpať časť prostriedkov, je jednou prílohou je aj výpočet GHG Avoidance. „Za celé monitorovacie obdobie 10 rokov nám ten veľmi presný a podrobný výpočet na základe metodiky EK vyšiel, že dokážeme ušetriť viac ako milión t CO2 za 10 rokov,“ doplnil.

Projektový capex je na úrovní 160 mil. € a spoločnosť chce do konca týždňa podať žiadosť na Inovačný fond. Maximálna intenzita pomoci v tomto fonde je definovaná na 60 % oprávnených nákladov, spoločnosti Veolia vychádza na 40 až 50 % celkových nákladov.

Projekt podľa Tricka zapadá do kontextu cirkulárnej ekonomiky, najmä v energetickom priemysle a jeho výnimočnosť spočíva v tom, že premieňa tuhú zložku odpadu na plynné palivo.

„To je podstatné. SPP-D má rozsiahlu distribučnú sieť a tento energonosič vo forme obnoviteľného plynu sa dá preniesť na také miesto spotreby, kde sa nedá obnoviteľný plyn vyrobiť  alebo iným spôsobom zabezpečiť pre existujúcu spotrebu. V tomto kontexte projekt zapadá do cirkulárnej ekonomiky a prináša iný než štandardný pohľad na situáciu,“ uzavrel Martin Tricko na hybridnom workshope SPNZ „Fit for 55 a podpora obnoviteľných plynov“.