Praha 20. júla 2021 –  Budúcnosť Českej republiky je v jadrovej energetike a v zemnom plyne, ktorý by mala Európa uznať ako prechodné palivo a nediskvalifikovať ho. V súvislosti s predloženým klimatickým balíkom „Fit for 55“ to v rozhovore pre idnes.cz povedal český minister životného prostredia Richard Brabec, ktorý upozornil aj na možné sociálne dôsledky navrhnutého balíka, najmä vzhľadom na rozšírenie systému obchodovania s emisiami o sektory budov a dopravy.

„Je jasné, že to bude znamenať zvýšenie cien tepla, elektriny aj pohonných látok. Musí sa to teda vymyslieť tak, aby to na nízkopríjmové skupiny nedopadlo,“ zdôraznil Brabec. Za nezmyselné by považoval, ak by Čína, India a Rusko vypúšťali viac emisií po tom, čo ich Európa usporí.

Poukázal tiež na zastaralý vozový park v Česku a možnosť, že obyvatelia budú odsúvať kúpu nových áut, na ktoré nemajú a ďalej zhoršovať ovzdušie starými vozidlami. Riziko si podľa Brabca, ako to deklaroval pri návšteve ČR, uvedomuje aj podpredseda EK pre klímu Frans Timmermans.

„Pre nás je veľmi dôležitá technologická neutralita, ešte viac než autá, konštatoval ďalej minister s tým, že Česko nedokáže fungovať len na OZE, keďže nie je krajinou typu Dánska či Nemecka, ktoré majú úplne iné možnosti obnoviteľných zdrojov. „Pre nás je budúcnosť v jadrovej energetike a plyne. Chceme len, aby Európa uznala plyn ako prechodné palivo, ktoré nebude diskvalifikovať. Je síce emisný, ale menej ako uhlie,“ zdôraznil Brabec.

Súčasne pripustil, že tlak na Česko v súvislosti s plynom je obrovský. „Pre nás sú plyn a jadro naozaj dôležité,“ zopakoval s tým, že ČR si vôbec nepripúšťa, že by v tejto otázke EK nezmenila názor. “Európska únia by potom nemohla počítať s tým, že by Česko tento balíček schválilo,“ deklaroval minister.

Pripomenul, že ČR bude predsedníckou krajinou Únie v druhej polovici roku 2022, keď budú prebiehať tvrdé vyjednávania o balíku a aj Timmermans sa počas svojej návštevy informoval, ako veľmi bude Česko ako predsednícka krajina balíku naklonené. „Našu pozíciu pozná a opakovane vyhlásil, že si ju uvedomuje a že potrebujeme prechodné palivo,“ podotkol Brabec, podľa ktorého má ísť práve o plyn a jadro.

„Chceme odísť od uhlia a musíme vedieť, čím ho nahradíme,“ zdôraznil s tým, že v krajine je 4,5 mil. ľudí napojených na CZT a väčšina teplární je na uhlie, od ktorého bude ČR odchádzať do roku 2030. „ V budúcnosti bude hlavným zdrojom jadro, OZE zrejme druhým a plyn musí byť tretím. Bez plynu to teda Česko v budúcich 15 rokoch nedá,“ uzavrel český minister životného prostredia Richard Brabec v rozhovore pre idnes.cz.

Foto: Vojtěch Marek