Bratislava 6. apríla 2022 – Vojna na Ukrajine zmenila budúcnosť slovenského plynárenstva a do hry vstúpia okrem potrubného plynu aj LNG tankery. Pre harmonogram odpájania sa od ruského plynu je dôležité vypočítať reálnu závislosť na tomto zdroji. Prioritou SR by malo byť udržanie otvorených prepravných trás v prípade mimoriadnej situácie. Na workshope Slovenského plynárenského a naftového zväzu „Ako ovplyvní energetickú bezpečnosť Slovenska konflikt na Ukrajine?“ to povedal generálny riaditeľ a podpredseda predstavenstva SPP Richard Prokypčák.

„Z pohľadu plynárenstva sa 24. februára celá jeho budúcnosť prepísala spôsobom, že nám do hry celkom určite vstúpia LNG tankery. Budú predurčovať budúcnosť plynárenstva v tomto regióne z jednoduchého dôvodu. Pretože loď vám dáva neuveriteľnú flexibilitu v dodávke, čo sa týka zdroja, smerovania, úspory prepravných nákladov, o ktorých sa často hovorí,“ povedal generálny riaditeľ SPP.

Zdôraznil potrebu správneho výpočtu závislosti SR na ruskom plyne. Slovensko je závislé na cca 98 % na dovoze zemného plynu na Slovensko, pričom sa často hovorí o 85-percentnej závislosti od Ruska.

V prípade roku 2020 by súhlasil s tvrdením, že aj zvyšný plyn je z Ruska, rok 2021 však považuje za špecifický. „V tomto roku plyn, ktorý sem Gazprom dodával, pochádzal len z dlhodobých kontraktov. Nedodával žiadny plyn navyše v rámci spotu, všetci sme o tom počuli, videli sme, že boli prázdnejšie zásobníky,“ pripomenul s tým, že aj ESP platforma, ktorú využíva Gazprom na dodatočné predaje, zastavila obchodovanie a žiadny plyn nedodávala.

„Myslím si, že plyn, ktorý tu predával Gazprom Marketing and Trading, tradingová entita Gazpromu, že bol možno aj z lokálnych zdrojov, a nie až tak celkom z Ruska. Ak sa pozriem na to z tohto pohľadu, k tým 85 % sa vieme dostať jedine vtedy, keď na to pozeráme z hľadiska prepravy plynu v tomto regióne,“ poznamenal Richard Prokypčák. Pri takomto pohľade sa podľa neho zabúda na to, že obchodníci, ktorí držia v rukách obchodovanie s plynom v rámci úsporných prepravných nákladov prichádzajú k swapu. Ak by sa prepravné náklady očistili o swap, číslo by bolo iné, podotkol.

„Máme tu lokálny trh zložený z Talianska, Rakúska, Slovenska, čiastočne Maďarska a Chorvátska pre terminál na Krku. Ak sa na to pozrieme takouto optikou, tak tento región má závislosť od ruského plynu na úrovni 60 – 65 %,“ uviedol generálny riaditeľ SPP s tým, že medzi týmito krajinami sa plyn dá reálne posúvať pomerne jednoducho a bez významných obmedzení. Už dnes je podľa neho voľná prepravná kapacita okolo 50.000 MWh z Krku na Slovensko. SPP zároveň identifikoval možnosť dodať plyn na Slovensko z ďalšieho terminálu okrem Poľska a Chorvátska.

 „Keď budeme mať jasno v tom, ako na to sme, vieme si reálne nastaviť harmonogram toho, kedy a akým spôsobom by sme sa odpájali od zemného plynu z Ruska. Závislosť na úrovni 65 % nám neumožňuje sa odstrihnúť zajtra, to si treba na rovinu povedať, pretože je to stále pomerne vysoké číslo,“ zdôraznil generálny riaditeľ SPP.

Takáto optika je podľa neho správna aj vzhľadom na možné riziká, ktorých si je SPP vedomý, pretože stále existuje hrozba odpojenia od ruského plynu, nie preto, že to budeme chcieť sami, ale pretože to urobí Rusko. „Stále to smeruje k LNG, ktoré nám dáva flexibilitu dodávok, ktorá v prípade, že iný plyn nebude, bude viac ako dobrá,“ konštatoval Richard Prokypčák.   

Spoločné obstarávanie a 80-percentná naplnenosť zásobníkov

Na margo spoločného obstarávania uviedol, že bude dôležité, ako sa bude realizovať, keďže skoordinovať potreby krajín s rôznym profilom spotreby a rôznymi možnosťami skladovania nie je jednoduché. Navyše sú krajiny, ktoré majú iný zdroj ako Gazprom a možno nie sú pod takým tlakom a v takej potrebe optimalizovať spoločné nákupy. Slovensko by sa malo usilovať, aby v prípade reštrikcií zo strany Gazpromu bolo posledným, kto bude zatvárať hranice pre prepravu zemného plynu, keďže je vnútrozemskou krajinou a potrebuje sa k nejakým objemom dostať, povedal Prokypčák.

Vyjadril sa aj k ambícii EÚ na povinnú 80-percentnú naplnenosť zásobníkov. „Držím nám všetkým palce, pretože ak Rusko bude dávať plyn len z dlhodobých kontraktov, plyn musí byť z iných zdrojov. Práve to vytvára mimoriadnu situáciu a nebezpečie,“ povedal. Ľudia v Gazprome sú podľa neho veľmi šikovní a keď si situáciu zrátajú, môže im veľmi ľahko vyjsť, že budú obmedzovať dodávky aj z dlhodobých kontraktov, lebo také možnosti reálne majú. „To spôsobí, že sa ten cieľ nepodarí naplniť a my tu budeme mať zbytočne vysoké ceny plynu v zimnom období,“ varoval generálny riaditeľ SPP.

Už po ohlásení 80-percentného cieľa je letná cena drahšia ako zimná, to znamená, že ekonomický zmysel vo vtláčaní sa stráca. „A potom príde k takej situácii, keď nakoniec zistíme, že je drahšie leto ako zima a na konci leta zistíme, že tam nie je 80 %. Čo myslíte, koľko bude potom stáť zima?,“ spýtal sa s tým, že podobné vyjadrenia je dobré zvažovať a viac komunikovať na najvyššej úrovni s odborníkmi nielen v SR, ale aj v ostatných krajinách. „Aby vyjadrenia boli také, aby sme Gazpromu ukázali skôr istotu, akým spôsobom to dáme, a nie ho priam navádzali k tomu, aby začal v polovici leta krátiť dodávky, na čo možnosti má,“ zdôraznil generálny riaditeľ SPP.

Zopakoval, že hlavnou úlohou Slovenska je udržať otvorené prepravné trasy v prípade mimoriadnej prepravnej situácie. „Môžem vás ubezpečiť, že vzhľadom na diskusie, ktoré v regióne zažívame, budeme nejakým spôsobom schopní čeliť výzve, ktorá príde. To ja hlavné posolstvo, ktoré by sa malo dostať aj ďalej smerom na východ, že sa s tým určitým spôsobom, hoci určite nie bezbolestne, budeme schopní vysporiadať,“ zdôraznil Richard Prokypčák, podľa ktorého SPP finalizuje druhý tanker a ďalšie má „v talóne“.

„Prečo to robíme? Je to veľmi jednoduché. Ak príde k tej situácii a odstávke, chcem si byť istí, že tu nejaký objem bude. V tejto chvíli sú LNG tankery, ktoré nakupujeme, poistkou pre prípad, že by nebol iný plyn,“ povedal.

Odmietol názor, že LNG tanker je drahší s tým, že ak by bol drahší, je drahší aj ruský plyn, lebo Rusko do Európy dodáva aj LNG, každý rok viac a viac. Na trhoch sa podľa Prokypčáka neobchoduje LNG plyn. „Obchoduje sa len produkt zemný plyn pre rôzne časové obdobia, leto, jeseň, zima. Aj plyn, ktorý sme doviezli, bol celkom iste konkurencieschopný potrubnému plynu. Na konci dňa je LNG na Slovensku v potrubí, prístav ani more nemáme,“ uzavrel generálny riaditeľ a podpredseda predstavenstva SPP Richard Prokypčák na workshope SPNZ „Ako ovplyvní energetickú bezpečnosť Slovenska konflikt na Ukrajine?“