Bratislava 5. júna 2021 – Gazprom plánuje pokračovať v tranzite plynu cez Ukrajinu. Dokončenie plynovodu Nord Stream 2 nebude mať vplyv na zmluvné záväzky pri dodávkach plynu pre Slovensko a zabezpečený bude aj tranzit využívajúci existujúcu infraštruktúru. To sú niektoré zo záverov stretnutia ministra hospodárstva SR Richarda Sulíka a ministra zahraničných vecí SR Ivana Korčok, ktorí rokovali v piatok (4. 6.) v rámci 24. Medzinárodného ekonomického fóra (SPIEF) v ruskom meste Petrohrad s predsedom riadiaceho výboru a podpredsedom predstavenstva spoločnosti Gazprom Alexejom Millerom. TASR o tom informoval tlačový odbor MH SR.

„Alexej Miller nám podrobne vysvetlil dôvody budovania Nord Stream 2 ako alternatívy za Jamal Europa 1 a Jamal Europa 2, ktoré vedú cez Poľsko. Potvrdzuje to aj fakt, že Rusko uzavrelo s Ukrajinou novú zmluvu o tranzite plynu do roku 2024,“ uviedol Sulík.

Pozitívnou správou pre Slovensko je podľa MH SR uistenie Gazpromu, že plánuje pokračovať v tranzite ruského plynu cez Ukrajinu.

Miller ubezpečil, že spolupráca so Slovenskom bude pokračovať na nastavenej úrovni a dodal, že v strategických plánoch Gazpromu má Slovensko pevné miesto.

„Prebrali sme doterajšiu vzájomnú spoluprácu a aj po tomto rozhovore so šéfom Gazpromu je zrejmé, že plynovod NS 2 už nie je otázkou „či“, ale že čoskoro bude zavŕšená jeho výstavba a následne bude projekt spustený do prevádzky. Samozrejme, že sledujeme aj diplomatické rokovania, ktoré prebiehajú medzi USA a Nemeckom.

V tejto súvislosti sme spolu s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom zdôraznili očakávania, že NS2 nebude mať vplyv na zmluvné záväzky pri dodávkach plynu pre Slovensko a zabezpečený bude aj tranzit využívajúci existujúcu infraštruktúru. Uvítali sme preto tiež avizovaný kontrakt o dodávkach plynu pre Ukrajinu. A. Miller ubezpečil, že Gazprom má naďalej záujem pokračovať v spolupráci so Slovenskom,“ napísal Korčok na Facebooku.

Na stretnutí zaznela aj informácia, že Gazprom dodal v roku 2020 na Slovensko historicky rekordný objem zemného plynu, 8,6 miliardy metrov kubických. Predstavuje to nárast o 34,6 % oproti roku 2019.