Moskva 26.júla 2021 – Riešením v oblasti boja proti klimatickej zmene je podľa ruskej spoločnosti Novatek produkovať viac zemného plynu a nie menej. V rozhovore pre magazín Natural Gas World to povedal finančný riaditeľ spoločnosti Mark Gyetvay, ktorý tak dôrazne odmietol výzvy na obmedzenie globálnych dodávok uhľovodíkov zaznievajúce v poslednom období, napríklad aj zo strany Medzinárodnej energetickej agentúry.

„Cestou spoločnosti Novatek k dekarbonizácii je predávať viac plynu, nie menej,“ tvrdí finančný šéf najväčšieho ruského vývozcu LNG a jeho druhého najväčšieho producenta plynu. „Nepovažujem zemný plyn za prechodné alebo premosťovacie palivo, považujem ho za neoddeliteľnú súčasť budúceho energetického mixu,“ zdôraznil.

Novatek prešiel za posledných päť rokov dlhý kus cesty a z firmy, ktorá pôsobila na domácom trhu s plynom, sa stal významný globálny hráč v sektore LNG. Spoločnosť v rokoch 2017 a 2018 uviedla do prevádzky tri hlavné linky svojho vlajkového terminálu LNG Jamal a dosiahla kombinovanú kapacitu 16,5 milióna metrických ton ročne. Projekt umožnil spoločnosti po prvýkrát zacieliť na zahraničných zákazníkov. V súčasnosti vyvíja druhý, väčší terminál Arctic LNG-2 s kapacitou 19,8 mil. mt/rok, ktorý má byť uvedený do prevádzky v roku 2023.

Novatek plánuje rýchlu expanziu s cieľom dosiahnuť skvapalňovaciu kapacitu 70 miliónov mt ročne do roku 2030. Tento dodatočný objem plynu môže pomôcť dekarbonizovať energetické systémy náročné na uhlie v Ázii a poskytnúť spoľahlivú nízkonákladovú energiu tam, kde OZE môžu zaostávať, hovorí Gyetvay.

Postavil sa proti množiacim sa výzvam na Západe, ktoré žiadajú obmedzenie investícií do ropy a zemného plynu – čo je politika, ktorú Medzinárodná energetická agentúra (IEA) zahrnula do svojho nedávneho scenára Net Zero 2050. Scenár agentúry nezohľadňuje regionálne rozdiely v energetických mixoch a cestách ekonomického rastu, domnieva sa Gyetvay.

„Na zvýšenie životnej úrovne a zvýšenie ekonomickej prosperity budete potrebovať viac energie,“ zdôraznil s tým, že je potrebné viesť čestnú debatu. „Povedať, že po roku 2021 nebudú potrebné žiadne nové investície do ropy a zemného plynu, je úplne smiešny komentár. Nevedie to k energetickému prechodu, ale skôr k energetickej kríze,“ skonštatoval.

Dekarbonizačné úsilie

Mnoho popredných medzinárodných ropných a plynárenských operátorov si stanovilo ciele dosiahnuť do roku 2050 nulové čisté emisie, zatiaľ čo Novatek a jeho ruskí partneri ich ešte len budú nasledovať. Toto sú „ašpiračné“ ciele, ktorým v súčasnosti chýbajú „konkrétne kroky, aby sme sa k nim dostali,“ tvrdí Gyetvay.

Vlastné klimatické ciele spoločnosti Novatek sú stanovené na rok 2030 v časovom rámci jej strategického plánovania. „To znamená, že budeme niesť zodpovednosť, pretože je to oveľa kratšie obdobie,“ poznamenal manažér spoločnosti.

Diskusia o klimatických otázkach by sa mala podľa neho posunúť od pohľadu iba na CO2 k pohľadu na všetky emisie skleníkových plynov (GHG) vrátane metánu.

Novatek už vo februári pre NGW uviedol, že má náskok pred niektorými svojimi ruskými partnermi, pretože produkuje hlavne plyn, nie ropu, a plyn je vo svojej podstate čistejší. A ako plynárenská spoločnosť, ktorej všetky aktíva sa sústreďujú v klastroch na severozápade Sibíri, má tiež ľahšiu manipuláciu s pridruženým ropným plynom.

Analytici pre NGW uviedli, že spoločnosť ťaží z toho, že má väčšinou moderné a ekologicky čistejšie zariadenia, zatiaľ čo iní ruskí producenti ako Gazprom a Rosnefť sú zaťažení množstvom ropnej a plynovej infraštruktúry z dôb Sovietskeho zväzu.

„Vnímame ďalšie kroky, ktoré môžeme v našich prevádzkach podniknúť, a myslíme si, že môžu ešte viac znížiť našu uhlíkovú stopu, hoci sme presvedčení, že sme jednou z spoločností s najmenšími emisiami skleníkových plynov na svete,“ hovorí Gyetvay.

Novatek zvažuje celý rad technológií na dekarbonizáciu svojich zariadení LNG v ruskej Arktíde vrátane využívania vetra a vodíka ako zdrojov energie, ako aj zachytávania a ukladania uhlíka (CCS). Konkrétne študuje potenciálnu premenu jednej z plynových turbín závodu Jamal LNG na prevádzku väčšinou na vodík a v júni podpísala memorandum o porozumení s fínskym Fortumom o dodávke veternej energie pre zariadenie.

Za posledný rok a pol spoločnosť Novatek skúmala aj geologické štruktúry na polostrove Jamal, ktoré by mohli byť vhodné pre CCS, tvrdí Gyetvay. Spoločnosť podľa neho dúfa, že v roku 2022 prijme konečné investičné rozhodnutie (FID) o tomto pláne. Prekážkou je súčasná neexistencia právnych predpisov, ktoré by usmerňovali rozvoj CCS v Rusku, hoci vláda na tom pracuje. CCS je rozhodujúca technológia pre výrobu nízkouhlíkového vodíka zo zemného plynu.

V posledných rokoch naberá na obrátkach obchod so zeleným alebo uhlíkovo/GHG neutrálnym LNG, aj keď stále predstavuje nepatrný podiel na celkovom obchode, pričom za posledné dva roky sa predalo iba 15 takýchto nákladov. Zásielky LNG možno považovať za zelené, ak sú ich emisie kompenzované certifikátmi vygenerovanými z projektov, ktoré znižujú emisie alebo im zabraňujú, pričom zámerom je dosiahnutie vyššej ceny takýchto dodávok.

Gyetvay je však skeptický, že zelený LNG takúto prirážku zabezpečí. Skôr verí, že spoločnosti ako Novatek budú musieť čoraz viac dbať na to, čo chcú ich zákazníci a zodpovedajúcim spôsobom na to reagovať. Nakoniec bude podľa neho všetok LNG ekologický.

Ruský producent podľa NGW skúma aj plán výroby nízkouhlíkových palív. Spoločnosť pôvodne plánovala postaviť na polostrove Gydan ďalší arktický LNG terminál s kapacitou  5 mnmt ročne známy ako Obsk LNG. Prijatie FID sa však oneskorilo. Podľa Gyetvaya bol projekt prekonfigurovaný na výrobu amoniaku, metánu a vodíka. Zatiaľ čo vodík by sa pravdepodobne využíval na domácom trhu, amoniak a metanol by mohli vyvážať. Obsk LNG môže stále vyrábať LNG, ale pravdepodobne v menšom množstve, tvrdí Gyetvay s tým, že neboli prijaté nijaké konečné rozhodnutia.

Budúce plány

Pokiaľ ide o budúcnosť, Novatek dúfa, že príjme FID na svoj ďalší veľký projekt skvapalňovania najneskôr v roku 2023 alebo 2024, hovorí Gyetvay. Narážal pri tom na Arktic LNG-1, ktorý bude ťažiť plyn v poliach Solecko-Chanavajskoje, Geofizičeskoje a Trechbugornoje na polostrove Gydan, s cieľom dosiahnuť očakávanú úroveň 19,8 mil. mt LNG ročne.

Ďalším má byť Arctic LNG-3 s kapacitou 19,8 mil. mt/rok, ktorú podporia zdroje v Obskom zálive, oddeľujúcom polostrovy Gydan a Jamal, kde Novatek uskutočnil významný objav plynu v roku 2018. Rozvoj projektu Arctic LNG-3 sa bude podľa finančného riaditeľa realizovať pravdepodobne v tretej dekáde tohto storočia.

Arctic LNG-1 už prilákal „silný záujem o partnerstvo“, ale je potrebného viac prieskumu, kým Novatek začne s jeho uzatváraním, hovorí Gyetvay. Partneri budú musieť zdieľať riziká a náklady, ako to bolo v prípade Jamal LNG a Arctic LNG-2, hovorí. Spoločnosť sa bude usilovať o udržanie minimálne 60-percentného podielu na projekte.

V januári uviedla do prevádzky štvrtú výrobnú linku (0,9 mil. mt/rok) v Jamal LNG. Napriek menšej kapacite je projekt významný, pretože bude ukážkou patentovanej technológie skvapalňovania Arctic Cascade spoločnosti Novatek, ktorá na zvýšenie účinnosti využíva nízku teplotu okolia. Projekt bude musieť trvať 12 až 18 mesiacov, aby bolo možné vyhodnotiť výkon technológie v rôznych ročných obdobiach a v prípade potreby sa urobia úpravy, tvrdí finančný riaditeľ Novatek.