Foto: Reuters

Moskva 14. decembra 2021 – Ruská spoločnosť Rosnefť plánuje zvýšiť podiel produkcie plynu vo svojom portfóliu ako súčasť procesu energetickej transformácie a dúfa, že jej vláda udelí povolenie vyvážať plynovodný plyn do Európy, uviedol prvý viceprezident spoločnosti Didier Casimiro. Informoval o tom portál spglobal.com s odvolaním sa na manažérov rozhovor pre noviny Vedomosti.

Rosnefť plánuje na základe zmluvy s BP vyvážať do Európy 10 bcm plynu ročne, aby pomohla zabezpečiť dodatočné dodávky na európsky trh s plynom.

Podľa ruských zákonov je Gazprom jedinou spoločnosťou, ktorá môže v súčasnosti vyvážať potrubný plyn, ale vláda návrh Rosnefti skúma, pričom rozhodnutie sa očakáva do marca budúceho roka.

„Veľmi sa tešíme na pozitívne rozhodnutie v tejto otázke,“ povedal Casimiro s tým, že prínos takéhoto riešenia vidí nielen v prostriedkoch pre štátny rozpočet, ale aj v dodržiavaní európskych obchodných pravidiel a požiadaviek tretieho energetického balíčka.

Zmenená a doplnená smernica EÚ o plyne vyžaduje, aby nové plynovody z krajín mimo EÚ do Európy vrátane trasy Nord Stream 2 s kapacitou 55 bcm/rok poskytli tretím stranám prístup k ich kapacite. Napriek historickému monopolu Gazpromu na vývoz plynovodmi by poskytnutie exportných práv Rosnefti mohlo byť jedným zo spôsobov, ako splniť literu európskej legislatívy.

„Myslím si, že by bolo správne poskytnúť prístup k exportným potrubiam nezávislým výrobcom. Liberalizácia plynárenského priemyslu je pre Rusko pozitívnym momentom,“ tvrdí Casimiro. Podľa jeho názoru by to európskym zákazníkom umožnilo získať dodatočné dodávky plynu v prípade prudkého nárastu spotreby, zatiaľ čo by Gazprom naďalej zabezpečoval základné dodávky do Európy.

Nižšie ako očakávané dodávky Ruska do Európy prispeli k prudkému nárastu cien plynu v Európe v posledných mesiacoch, najmä v októbri. Po čiastočnom poklese v novembri, keď trhy očakávali zvýšenie ruských dodávok deklarované prezidentom Vladimirom Putinom aj zástupcami Gazpromu, prišlo v decembri k opätovnému rastu cien, keďže tieto očakávania sa nenaplnili.

Denná cena na európskom benchmarku TTF dosiahla 13. decembra 115,73 eura za megawatthodinu (MWh), zatiaľ čo mesačný kontrakt dosiahol najvyššiu hodnotu od začiatku októbra, keď vzrástol o viac ako 10 eur na 115,50 eur/ MWh.

Zvýšenie produkcie plynu

V súlade so svojou nízkouhlíkovou agendou do roku 2035 má najväčší ruský producent ropy za cieľ zvýšiť podiel plynu vo svojom portfóliu na viac ako 25 %. Na dosiahnutie cieľa vsádza Rosnefť na svoje projekty na zelenej lúke Rospan a Charampur, ktoré majú celkovú ročnú výrobnú kapacitu 45 bcm plynu.

Rospan, projekt v západnej Sibíri zameraný na plyn a plynový kondenzát, by mal v blízkej budúcnosti podporiť produkciu uhľovodíkov spoločnosti a dosiahnuť ročnú úroveň výroby viac ako 20 bcm plynu, 5 miliónov metrických ton plynového kondenzátu a viac ako 1 milión mt propánu a butánu.

„Je to plyn, ktorý bude pôsobiť ako rezervné palivo pre energetický prechod. To je dôvod, prečo Rosnefť vsádza na rast produkcie zemného plynu,“ zdôraznil Casimiro.

Upozornil na nedostatok investícií do ropného a plynárenského priemyslu v posledných rokoch, keďže namiesto toho boli aktívne dotované „nestabilné“ a „ekonomicky nerealizovateľné“ projekty alternatívnej energie.

Generálny riaditeľ Rosnefti Igor Sečin nedávno tiež varoval pred potenciálnym „supercyklom“ na trhoch s ropou a plynom v obavách z pokračujúceho rýchleho rastu dopytu, ktorý prevyšuje dodávky.

Rosnefť podpísala od začiatku roka dohody o nízkouhlíkovej spolupráci s viacerými partnermi vrátane spoločností BP, Baker Hughes, Equinor a ExxonMobil, ako aj s Čínou a Japonskom.

Medzi klimatické ciele spoločnosti na rok 2035 patrí predchádzanie emisiám skleníkových plynov vo výške 20 miliónov ton ekvivalentu CO2, zníženie intenzity upstreamových emisií o 30 % v porovnaní s úrovňami v roku 2019, miera metánových emisií metánu pod 0,25 % a nulové bežné spaľovanie súvisiaceho plynu, uzavrel spglobal.com.

Foto: Reuters