Bukurešť 14. januára 2022 – Dodatočná daň na morské projekty v oblasti zemného plynu v Rumunsku by po opakovaných odkladoch mala byť revidovaná v prvej polovici tohto roka. Podľa agentúry Reuters to vyhlásil rumunský minister energetiky Virgil Popescu s tým, že úprava pripraví pôdu pre investície.

Daň z offshore projektov je posledným pozostatkom zo série obmedzení pre energetický sektor krajiny, ktoré sa vláde doteraz nepodarilo zvrátiť. Tri strany súčasnej rumunskej vlády sa vo svojom koaličnom programe zhodli, že daň treba zmeniť.

„Budeme mať ešte jeden rozhovor vo vládnej koalícii a offshore zákon sa zmení na terajšej parlamentnej schôdzi,“ povedal Popescu s tým, že producenti plynu budú stále musieť ponechať 40 % produkcie v Rumunsku.

Keďže Rumunsko je pripravené využiť fondy Európskej únie na postupné vyraďovanie uhlia a jeho nahradenie plynom, jadrovou energiou a obnoviteľnou energiou, čas sa kráti, zdôraznil minister.

Spoločnosť OMV Petrom, väčšinovo kontrolovaná rakúskou OMV, a niekoľko ďalších producentov plynu strávili viac ako desaťročie prípravou ťažby odhadovaných 200 miliárd kubických metrov v Čiernom mori, pričom minuli miliardy dolárov. Ich potenciálne zisky však zasiahla daň zavedená pred štyrmi rokmi.

„Ak by sa investície začali v roku 2018, teraz by sme mali plyn,“ povedal Popescu pre agentúru Reuters. „Stratili sme daňové príjmy, bezpečnosť dodávok a možnosť stať sa veľkým regionálnym hráčom. Ak budeme ďalej čakať, stratíme všetky príležitosti,“ dodal.

Odhadované zásoby plynu na mori v Európskej únii sú v porovnaní s ruskými nízke, no analytici tvrdia, že stále môžu oslabiť dominantnú úlohu Gazpromu v strednej a východnej Európe, diverzifikovať dodávky plynu a priniesť rumunskej vláde príjmy v miliardách eur.

Čiernomorský plyn mohol tiež pomôcť Rumunsku vyrovnať sa so súčasným prudkým nárastom cien energií v celej Európe. „Trhy sú prepojené, ale čiernomorský plyn by zmiernil šok a poskytol by nám viac priestoru na pomoc domácnostiam a firmám,“ povedal Popescu. „Čo chcem, a možno to bude aj podmienkou, je, aby definitívne investičné rozhodnutie padlo tento rok,“ dodal.

Postoj OMV Petrom

V decembri spoločnosť OMV Petrom uviedla, že môže odložiť konečné investičné rozhodnutie o svojom projekte hlbinného plynu v Čiernom mori do roku 2023, ak Rumunsko do konca roka 2021 nezmení zákon o projektoch na mori.

„Čiernomorský plyn je pre Rumunsko strategický a videli sme záväzok rumunských orgánov upraviť zákon do konca roka 2021. Akékoľvek oneskorenie pri novelizácii zákona vytvára tlak na projekt, ohrozuje energetickú bezpečnosť Rumunska a vedie k zvýšeniu dovozu plynu,“ varovala v decembri šéfka OMV Petrom Christina Verchereová. „Bez Neptun Deep sa rumunský dovoz plynu zvýši na 50 % spotreby v roku 2030, Rumunsko preto bez neho nedosiahne energetickú nezávislosť. A bez zmien v offshore zákonoch nemôžeme mať Neptun Deep,“ dodala.

Petrom objavil 1,5 až 3 bilióny kubických stôp plynu, ktorý plánoval ťažiť spoločne s americkou spoločnosťou Exxon Mobil. Tá sa však rozhodla z projektu odísť a jej podiel zrejme získa štátny producent Romgaz za zhruba 950 mil. eur.

Prieskumné aktivity v rumunskom regióne Čierneho mora sa začali v roku 1969, pričom prvé uhľovodíky boli objavené v roku 1980. Projekt Neptun Deep, v ktorom sa angažuje práve OMV Petrom, je situovaný v bloku Neptun, ktorý pokrýva približne 7500 km2 hlbokomorskej oblasti Čierneho mora. Predpokladaná ročná ťažba na úrovni 10 bcm, ktorú projekt plánoval dosiahnuť v roku 2026, by takmer pokryla ročnú rumunskú spotrebu 12 bcm plynu.

Konkurenčná spoločnosť Black Sea Oil and Gas sa chystá spustiť výrobu v inom perimetri. Pôvodne sa očakávalo, že ťažba plynu začne už tento rok, niektoré práce sa však oneskorili, vysvetlil Popescu ešte v decembri. „Myslím si, že začnú ťažiť v prvom štvrťroku budúceho roka…Vyprodukovať by mali jednu miliardu kubických metrov, čo predstavuje približne 8 – 9 % ročnej spotreby Rumunska,“ špecifikoval.

Foto: Romanian Business Journal