Berlín 27. júla 2022 – Dodávky ruského plynu cez plynovod Nord Stream 1 v stredu klesli na 14,42 milióna kWh/h v súlade s vyhlásením väčšinového vlastníka plynovodu, ruskej štátne plynárenskej spoločnosti Gazprom zo začiatku tohto týždňa, že kapacita potrubia bude znížená na 20 %. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na údaje spoločnosti Nord Stream na jej webovej stránke.

Toky najprv, medzi 07.00 – 08. 00 h SEČ klesli na 24,75 mil. kWh/h, neskôr na 14,42 milióna kWh/h.

Prevádzkovateľ plynárenskej siete Gascade uviedol, že cez Nord Stream 1 sa od 08.00 h SEČ, v súlade s nomináciami, prepravuje 1,28 milióna kubických metrov plynu za hodinu, čo zodpovedá približne 20 % maximálnej kapacity plynovodu – 167 miliónov metrov kubických denne.

Gazprom v polovici júna znížil objem dodávok na 67 mil. m3 denne, teda asi na 40 % percent kapacity. Zníženie odôvodnil meškajúcou kompresorovou turbínou, ktorú poslala spoločnosť nemecká spoločnosť Siemens Energy do Kanady na opravu. Kanada spočiatku odmietala jej vrátenie pre sankcie zavedené proti Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu.

Neskôr však spravila výnimku a povolila odoslanie zariadenia do Nemecka. Rusko v utorok (26. 7.) oznámilo, že turbína ešte nedorazila a vyjadrilo nádej, že bude nainštalovaná radšej „skôr než neskôr“. Situáciu podľa Moskvy kriticky komplikujú obmedzenia a uvalené sankcie, bez ktorých by Nord Stream 1 „normálne fungoval“.

V pondelok (25. 7.) Gazprom oznámil, že od stredy zníži denné dodávky plynu do Európy cez plynovod Nord Stream 1 na 33 miliónov metrov kubických denne, teda na približne 20 % kapacity plynovodu. Zdôvodnil to zastavením prevádzky jednej z posledných dvoch prevádzkovaných turbín na kompresorovej stanici Portovaja pre „technický stav motora“.

Európska únia označila ruské kroky za energetické vydieranie a využívanie dodávok plynu ako „zbrane“. „Vieme, že na to nie sú žiadne technické dôvody. Je to politicky motivovaný krok a my naň musíme byť pripravení,“ uviedla eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová.

Členské štáty EÚ sa v pondelok dohodli na pravidlách pre obmedzenie spotreby plynu, ktoré by mali znížiť riziká súvisiace s hroziacim úplným zastavením dodávok ruského plynu a v utorok dohodu formálne schválili aj ministri energetiky jednotlivých členských krajín.

Tie by mali pre očakávaný výpadok dodávok z Ruska obmedziť od augusta do marca spotrebu plynu o 15 % v porovnaní s priemerom za posledných päť rokov s cieľom zabezpečiť dostatočné zásoby plynu pred zimou.

Nemecká vláda: Ide o mocenskú hru

Nemecká vláda v stredu odsúdila ďalšie obmedzenie dodávok ruského plynu cez Nord Stream 1, pričom jej hovorca povedal, že Berlín nevidí dôvod, aby Rusko neakceptovalo vrátenie opravenej turbíny pre plynovod. „Toto je mocenská hra,“ uviedol hovorca.

Ruská reakcia

Ruský Gazprom dodáva do Európy toľko plynu, koľko je možné, vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov s tým, že technické problémy so zariadeniami spôsobené sankciami bránia Gazpromu vo vývoze väčšieho množstva paliva.

„Gazprom dodáva toľko, koľko je potrebné a možné. Vieme, že technické možnosti dodávok sa teraz znížili,“ povedal Peskov s tým, že včasnej oprave zariadenia Nord Stream 1 zabránili európske sankcie.

Hovorca dodal, že Gazprom bude môcť zvýšiť dodávky po skončení údržby. „Gazprom bol a zostáva spoľahlivým garantom všetkých svojich záväzkov, ale nemôže zaručiť dodávky, ak by servis zahraničných zariadení nebol možný pre európske sankcie,“ uzavrel Peskov.

Zníženie dodávok, na ktoré upozornil Gazprom začiatkom tohto týždňa, znížilo kapacitu plynovodu Nord Stream 1 – hlavnej prepravnej trasy pre ruský plyn do Európy – na pätinu jeho kapacity, keďže Rusko uviedlo, že ďalšia plynová turbína potrebuje opravu.

Uniper a Eni hlásia znížené dodávky

Uniper, najväčší nemecký dovozca ruského plynu, uviedol, že od Gazpromu dostal len pätinu dohodnutých objemov. Spoločnosť naznačila, že pravdepodobne podnikne právne kroky proti svojmu ruskému dodávateľovi.

Talianska spoločnosť Eni informovala, že v stredu dostane od ruského Gazpromu približne 27 miliónov m3 plynu, čo je pokles oproti dennému priemernému objemu okolo 34 miliónov v posledných dňoch. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ďalšie aktualizácie poskytne firma v prípade významných zmien v objemoch dodávok oznámených Gazpromom.

Minulý štvrtok Eni uviedla, že Gazprom po plánovanej údržbe plynovodu Nord Stream zvýšil dodávky na približne 36 miliónov kubických metrov z priemerných denných objemov približne 21 miliónov m3.

V minulom roku sa Rusko podieľalo 40 % na talianskom dovoze zemného plynu, keďže je hlavným dodávateľom krajiny.